تمامی مطالب با : تفسیر موضوعی قرآن

تاريخ انتشار مطلب

 • ۱۳۹۷-۰۳-۰۴

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۸

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۸

  أعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم متن خلاصه‌ی صفات عبادالرحمن: جلسه هشتم «… وَ لا یَزْنُونَ وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ یَلْقَ أَثاماً …» عباد الرحمن اهل عمل منافی عفت و زنا نیستند. یکی از تهدیدهایی که همه انسان‌ها را تهدید می‌کند بحث بی عفتی است. خیلی از افراد در طول تاریخ از […]

 • ۱۳۹۷-۰۳-۰۲

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۷

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۷

  «... وَلا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلا بِالْحَقِّ...» عباد الرحمن آدمکش نیستند. خب این که معلوم است؛ یک انسان که حتی دین هم ندارد به ناحق آدم نمی‌کشد. پس چرا خدا آن را مطرح کرده است؟

 • ۱۳۹۷-۰۳-۰۱

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۶

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۶

  وهابی ها به ما می‌گویند که چرا می‌گویید یازهرا، یا حسین و... (علیهم السلام)؟ بلکه فقط بگویید یاالله. در جواب می‌گوییم: «وابتغوا الیه الوسیلة» مثلا استاد ما را از کلاس اخراج کرده است، آیا مستقیما به سراغ استاد می‌رویم؟ استاد می‌گوید تو که آبرویی نداری! ما سراغ شاگرد اول کلاس می‌رویم و از او می‌خواهیم که با استاد صحبت کند بلکه استاد ما را بپذیرد. یک مفتی وهابی در یکی از کشور های اروپایی به جای ماشین از خر استفاده می‌کند چون معتقد است زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ماشین نبوده!

 • ۱۳۹۷-۰۲-۳۱

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۵

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۵

  پنجمین صفت عباد الرحمن، اعتدال در انفاق است. افراط و تفریط در همه ی کارها خطرناک است. اسراف در همه جای دنیا بد است؛ در جمهوری اسلامی بدتر. این همه آیات و روایات در مذمت اسراف و عقوبت آن در منابع ما مسلمانان و شیعیان آمده است. روایت است: «الغسل بالصاع (سه لیتر) و الوضوء مد (به اندازه دو شیشه آب معدنی)» هم چنین در سایر امور مثل آب، برق، شست و شو و ... نباید اسراف کرد.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۳۰

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۴

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۴

  عباد الرحمن بعد از اقامه ی نماز شب ، درخواست پناه از عذاب الهی را می‌کنند. یعنی به نمازشب خود دلخوش نیستند. یعنی نه اینطور است که به اعمال خود دلخوش باشند و نه اینطور که از رحمت خداوند مایوس. لقمان به فرزندش فرمود: چنان به خدا امیدوار باش و چنان از او بترس که... خوف و رجا باید با هم باشد. همان خدایی که شدید العقاب است، رحمان و رحیم هم هست.

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۹

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۳

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۳

  معروف ترین عبادت نیمه های شب، نماز شب است. خداوند در قرآن هر عملی را با مقدار پاداشش ذکر می‌کند، اما در مورد نماز شب در سوره سجده می‌فرماید: «تتجافي جنوبهم علي المضاجع...» یعنی چنان پاداشی به ایشان که می‌دهم چشمشان روشن شود. ماه رمضان که سحرها بیداریم، فرصت مناسبی است برای تمرین نماز شب. انسان باید خودش را عادت بدهد به نماز شب. پرواز حضرت امام خمینی رحمت الله علیه نیمه شب بود. خدمه دیدند ایشان گریه می‌کنند...

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۸

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۲

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۲

  سعه صدر یعنی سینه ی انسان فراخ باشد و زود به هم نریزد. بعضی ها ظرف وجودی شان اندازه ی یک نعلبکی است؛ اگر به اندازه ی استکان بریزی سرریز می‌کند! ولی بعضی ها اندازه ی دنیا هستند... سعه صدر یعنی در مشکلات دریا باش و زود به هم نریز!

 • ۱۳۹۷-۰۲-۲۷

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۱

  صفات عبادالرحمن – جلسه ۱

  ۱۳ صفت مطرح شده در سوره ی فرقان به بررسی عباد الرحمن (بندگان خدا) می‌پردازد. در این جلسات ما به مرور این صفات می پردازیم. اولین صفت، صفت تواضع است