آیا ایران از نظر سرانه مصرف الکل در رتبه نهم قرار دارد؟

آیا ایران از نظر سرانه مصرف الکل در رتبه نهم قرار دارد؟

آیا ایران از نظر سرانه مصرف الکل در رتبه نهم قرار دارد؟ چند روزی است که خبری در اکثر خبرگزاری های کشور مخابره می شود و بیان می کند که  «طبق تازه‌ترین گزارش “سازمان جهانی بهداشت” ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم را در میان ۱۸۹ کشور […]

آیا ایران از نظر سرانه مصرف الکل در رتبه نهم قرار دارد؟

چند روزی است که خبری در اکثر خبرگزاری های کشور مخابره می شود و بیان می کند که  «طبق تازه‌ترین گزارش “سازمان جهانی بهداشت” ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم را در میان ۱۸۹ کشور جهان به خود اختصاص داده است» حال سوال اینجاست؛ آیا واقعا مصرف الکل در ایران اینقدر بالاست که بالاتر از اکثر کشورهای دنیا قرار دارد؟

اما پاسخ به این سوال:

ابتدا تصویر منتشر شده درباره رتبه ایران را مورد برسی قرار می دهیم

اعداد و دوایر آبی رنگ مقدار مصرف الکل در بین کشورها (All adults) و اعداد و دوایر قرمز رنگ ، مربوط به آمار مصرف الکل، تنها در بین الکل خواران یک کشور است (Drinkers only).

واحد عدد مربوط به هر دایره قرمز، لیتر به ازای هر مصرف کننده است که ایران از این لحاظ در رتبه ی ۱۹ دنیا و بالاتر از آمریکا و روسیه قرار دارد، اما این بدین معنا نیست که درصد الکل خواران ایرانی نسبت به آمریکایی ها و روس ها بالاتر است یا اینکه مجموع مصرف الکل در ایران بالاتر از این کشورهاست. بلکه این آمار تنها موید این نکته است که الکل خواران ایرانی (که درصد ناچیزی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند) از همتایان آمریکایی و روس خود میزان الکل بالاتری را مصرف می کنند.

به عنوان مثال و در بررسی سایر کشورها می بینیم که الکل خواران اماراتی (حدود ۴ درصد از جمعیت این کشور) بطور میانگین هر نفر حدود ۳۴ لیتر الکل در سال مصرف می کنند و امارات از این جهت در رتبه دوم جهان قرار دارد؛ در حالی که الکل خواران ایرانی (کمتر از ۲ درصد از ایرانی ها) به طور متوسط نفری ۲۵ لیتر الکل مصرف می کنند. الکل خواران روسی و آمریکایی نیز به ترتیب نفری ۲۲ و ۱۳ لیتر در سال مصرف دارند.

اعداد و دوایر آبی رنگ نمودار مربوط به آمار مصرف کنندگان الکل در یک کشور نسبت به جمعیت آن است (All adults)
ایران از این لحاظ در جایگاه خوبی قرار دارد. مانند کشورهای دیگر اسلامی مثل تونس، تاجیکستان، عربستان و سایر ملل اسلامی
جالب توجه است که کشورهای روسیه و آمریکا به ترتیب ۱۵ و ۹ درصد از جمعیت کشورشان مصرف کننده الکل‌اند و از این حیث در جایگاه ۴ و ۴۹ جهانی و به مراتب در وضعیتی بدتر از ایران قرار دارند.

نکته ی قابل توجه دیگر در این گزارش، مصرف پایین الکل در اکثر کشورهای اسلامی و مصرف بالای این ماده در کشورهای ثروتمند است.

نقشه زیر که از سازمان بهداشت جهانی (WHO ) آن را ارایه داده است، میزان مرگ و میر بر اثر مصرف الکل در دنیا را نشان می دهد که ایران از بین ۱۸۳ کشور دنیا در رتبه ۱۸۳ قرار دارد یعنی پایین ترین حد مرگ بر اثر مصرف الکل که نشان دهنده مصرف بسیار پایین، در بین ایرانیان است

منبع : https://www.worldlifeexpectancy.com/cause-of-death/alcohol/by-country/

 

سعداء              پایگاه نشر آثار حجت الاسلام راجی            soada_ir

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*