تمامی مطالب با : لهستان

تاريخ انتشار مطلب

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  پولند

  پولند

  پولند به معنای زمین مسطح است. لهستان به دلیل موقعیت خاص ژئوپلتیک آن و زمین صافش برای قدرت‌های بزرگ مهم است مثلا آمریکا و اروپا برای رسیدن به روسیه، لهستان برایش مهم است.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  آلودگی هوا

  آلودگی هوا

  40 شهر از 100 شهر با بدترین کیفیت هوا در اتحادیه اروپا در لهستان قرار دارند. این موضوع به دلیل اتکا به زغال سنگ برای گرم کردن خانه‌ها در این کشور است.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  مقایسه هزینه سوخت با درآمد

  مقایسه هزینه سوخت با درآمد

  بر اساس تحلیل پورتال خبری انرژی لهستان، هزینه گرم کردن خانه با سوخت می‌تواند پنج برابر افزایش یابد و در سال آینده به 25000 زلوتی (5200 دلار) برسد. این در حالی است که متوسط حقوق خالص ماهانه در لهستان حدود 4520 زلوتی (950 دلار) است. به گفته رئیس اتاق بازرگانی زغال سنگ لهستان، 60 درصد از خانواده‌هایی که با زغال سنگ گرم می‌شوند ممکن است در زمستان امسال در فقر انرژی قرار بگیرند.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  لهستانی‌ها در ایران

  لهستانی‌ها در ایران

  در پی اشغال ایران در جنگ جهانی دوم، پناهندگان غیرنظامی لهستان که عمدتاً زنان و کودکان بودند از طریق دریای خزر به ایران منتقل شدند. در این مدت ایران از نظر اقتصادی در رنج بود. با وجود این مشکلات، دولت ایران برای جلب توجه متفقین، ورود لهستانی‌ها را به کشور تسهیل و آذوقه آنها را تأمین می‌کرد. حتی مدارس، سازمان‌های فرهنگی و آموزشی، مغازه‌ها، نانوایی‌ها، مشاغل و مطبوعات لهستانی تأسیس شدند. این پناهندگان که پیش از این، از فقر و گرسنگی در رنج بودند، با چنان مهمان‌نوازی از طرف دولت ایران روبرو شدند که چندصد نفر از آنها بر اثر اسهال خونی ناشی از پرخوری جان خود را از دست دادند.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  نقض قانون در برخورد با تجاوز جنسی

  نقض قانون در برخورد با تجاوز جنسی

  بر اساس گزارش بنیاد STER، یک سازمان حقوق زنان، بیش از 85 درصد از زنان در لهستان با نوعی آزار جنسی مواجه شده‌اند. این نظرسنجی همچنین نشان داد که 37 درصد از زنان لهستانی بر خلاف میل خود در فعالیت جنسی شرکت کرده اند. از مجموع 1300 تجاوز سالانه تایید شده، تنها 475 مجرم در واقع در زندان به سر می‌برند. این ارقام نشان نمی‌دهد که لهستانی‌ها تجاوز نمی‌کنند، اما در لهستان محکوم شدن به این جنایت بسیار دشوار است.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  اسلام‌هراسی در لهستان

  اسلام‌هراسی در لهستان

  اثر ترکیبی گفتمان‌های سیاسی و رسانه‌ای تحقیرآمیز بر اسلام باعث "ابتذال" اسلام هراسی شده و باعث شده است که بسیاری از لهستانی‌ها تصورات نادرستی درباره جامعه مسلمان داشته باشند. علی‌رغم اینکه مسلمانان نسبت ناچیزی از جمعیت و مهاجرت لهستان را تشکیل می‌دهند، دولت در دامن زدن به اسلام‌هراسی صریح عمل کرده است.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  گذار پرهزینه

  گذار پرهزینه

  در مواجهه با افزایش شدید قیمت برق در سال 2023، دانشگاه‌های لهستان در حال برنامه‌ریزی برای تغییر به سخنرانی‌های آنلاین و قطع دسترسی به امکانات در تعطیلات آخر هفته هستند، اما همچنان امیدوارند که دولت برای کمک به کاهش حداقل بخشی از بار فشار وارد شود. لهستان خود را برای بحران انرژی بی‌سابقه‌ای آماده می‌کند که جنگ روسیه علیه اوکراین بر این کشور ۳۸ میلیون نفری وارد شده و قیمت‌های کالاها از جمله زغال‌سنگ را افزایش داده است.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  بحران انرژی

  بحران انرژی

  جنگ اوکراین بر زندگی مردم لهستان تاثیر گذاشته است. بحران انرژی ناشی از جنگ اوکراین، مقامات لهستان را وادار کرده است که به شهروندان اعلام کنند که می‌توانند جنگل‌ها را برای هیزم جستجو کنند تا خانه‌های خود را گرم کنند.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  طرح حمایت از خانواده و فرزندآوری

  طرح حمایت از خانواده و فرزندآوری

  ارقام یورواستات نشان می‌دهد که لهستان با 1.32 فرزند به ازای هر زن در سال 2015 دومین نرخ باروری پایین را در اروپا پس از پرتغال دارد. این بحران دولت لهستان را وادار کرد تا طرح حمايت از خانواده و فرزنددار شدن را، در آوریل 2016، برای بهبود شرایط زندگی خانواده‌های پرجمعیت راه‌اندازی کند.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۰۹

  آلمانی شدن

  آلمانی شدن

  به عنوان بخشی از طرح نابودی لهستان، آلمانی‌ها درگیر نسل‌کشی فرهنگی شدند. آن‌ها کتابخانه‌ها، موزه‌ها، مؤسسات علمی و آزمایشگاه‌ها و همچنین آثار ملی و گنجینه‌های تاریخی را غارت و سپس ویران کردند. آنها تمام دانشگاه‌ها، دبیرستان‌ها را تعطیل کردند و به قتل منظم دانشمندان، معلمان و کشیشان لهستانی دست زدند. میلیون‌ها کتاب، از جمله حدود 80 درصد از کتابخانه‌های مدارس و سه چهارم کل کتابخانه‌های علمی، سوزانده شدند. کودکان لهستانی از تحصیل فراتر از سطح ابتدایی منع شدند.