تمامی مطالب با : فرانسه

تاريخ انتشار مطلب

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  تاراج اموال ایران در موزه لوور

  تاراج اموال ایران در موزه لوور

  فرانسوی‌ها آثار باستانی ‌ایران را کشف می‌کردند و درباریان و شاه قاجار هم آنها را به چشم ثروت مفت و مجانی نگاه می‌کردند و خوشحال بودند و راضی بودند از فرانسوی‌ها. در تاریخ هم مشهور است که مظفرالدین را در سفر فرنگ به موزه لوور بردند ولی در بازدید از سالن مخصوص‌ ایران برنامه‌ای ریختند تا وی جواهرات و اشیاء طلایی کشف‌شده در ‌ایران را نبیند که مبادا ناراحت نشود و به جایش سفالینه‌ها و خطوط و نقاشی‌ها را نشان دادند که خوشش بیاید. این‌طوری مظفرالدین خوشحال شد که‌ ایران هم در مهد تمدن غرب برای خودش آثار باستانی قابلِ نمایش دارد و فرانسوی‌ها هم امتیازنامه تکمیلی را از مظفرالدین گرفتند و امتیاز انحصاری قبلی، دائمی و ابدی شد و امتیازات بیشتری هم گرفتند و از جمله اینکه: «دولت فرانسه متعهد است که هر گاه اسباب طلا و نقره کشف شود به وزن آن باید پول طلا و نقره تحویل خزانه دولتى ‌ایران بنمایند و تمام باقى اشیاء به دو قسمت مابین این دو مملکت تقسیم شود. مگر آنهایی که در حوالى شوش پیدا شده است بدون خسارت تعلق به دولت فرانسه دارد.»

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  اعدام بخاطر جاسوسی

  اعدام بخاطر جاسوسی

  فرانسه در اولین دوره جام جهانی فوتبال (1930) کاپیتانی به نام الکس ویلاپلان داشت. بازیکنی که در خط هافبک بازی می‌کرد. در آن جام جهانی که در کشور اروگوئه برگزار می‌شد، فرانسه عالی کار کرد؛ اما نتوانست به قهرمانی برسد. الکس ویلاپلان به همراه یارانش به وطن بازگشتند. چند سال بعد (1939) آتش جنگ جهانی دوم برافروخته شد. آلمان و فرانسه نیز به جنگ یکدیگر رفتند و خرابی‌های بی‌شماری در اروپا پدید آمد. در سال‌های آخر جنگ، خبر عجیبی به دست رسانه‌های فرانسوی افتاد؛ ویلاپلان سال‌ها برای آلمانی‌ها جاسوسی می‌کرد و اطلاعات کشورش فرانسه را به آنها می‌فروخت! ‌‌این خبر باعث شد اولین کاپیتان تاریخ فرانسه در جام‌های جهانی به دار اعدام آویخته شود. حکم دادگاه، به سرعت اجرا شد تا دیگر هیچکس هوس جاسوسی به سرش نزند، حتی فوتبالیست‌ها.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  بحران انرژی در فرانسه

  بحران انرژی در فرانسه

  طبق گزارش 18 اکتبر 2022 وال استریت ژورنال بیش از 100000 نفر در سراسر فرانسه به خیابان‌ها آمدند و خواستار دستمزدهای بالاتر برای مقابله با افزایش قبوض انرژی و تورم گسترده‌تر شدند. آشفتگی سیاسی پیش روی رئیس جمهور امانوئل ماکرون و دیگر رهبران اروپایی در حالی است که جنگ در اوکراین بیداد می‌کند. معلمان، کارکنان راه‌آهن و بهداشت در ده‌ها شهر در سراسر کشور راهپیمایی کردند و به تظاهراتی کارگران پالایشگاهی که چند هفته است اعتصاب کرده‌اند، پیوستند.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  جلیقه زردها

  جلیقه زردها

  برخوردهای سخت پلیس فرانسه در دنیا زبانزد است. در 21 نوامبر، یک تهیه کننده موسیقی به نام میشل زکلر پس از ضرب و شتم شدید سه پلیس در مقابل استودیوی ضبط موسیقی خود در پاریس، یک شبه در بیمارستان بستری شد. آقای زکلر که در ابتدا به دلیل عدم استفاده از ماسک اجباری صورت در خیابان دستگیر شد، سپس برای حدود ده دقیقه مورد وحشیانه قرار گرفت و با پارگی تاندون، آسیب به سر و کبودی قابل توجهی در صورت و بدن خود از حادثه خارج شد. در همین حال، ویدئوی این حمله به سرعت در رسانه‌های فرانسوی پخش شد و بسیاری از شهروندان فرانسوی را شوکه کرد. در 28 نوامبر در پاریس، بیش از 50000 تظاهرکننده علیه خشونت پلیس در فرانسه تظاهرات کردند.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  فساد

  فساد

  زمانی که دولتهای اروپایی رو به خصوصی سازی آوردند، کشور فرانسه با تفویض مدیریت آب و فاضلاب، گاز و برق شهری به بخش خصوصی پیش قدم شد. سیستم مدیریت تفویض شده در فرانسه منجر به فساد گسترده، اجحاف در قیمت خدمات عمومی و ضعف در نظارت بر بخشهای خصوصی شده گردید.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  آزادی بیان و مذهب در فرانسه

  آزادی بیان و مذهب در فرانسه

  دولت فرانسه آنطور که دوست دارد فکر کند قهرمان آزادی بیان نیست. سوابق فرانسه در زمینه آزادی بیان در سایر زمینه‌ها به همان اندازه تیره و تار است. سالانه هزاران نفر به دلیل «اهانت به مقامات دولتی» مجرم شناخته می‌شوند در سال 2019، دادگاهی دو مرد را پس از سوزاندن پیکره‌ای که رئیس جمهور مکرون را در جریان یک تظاهرات مسالمت آمیز به تصویر می‌کشید، به جرم «اهانت» محکوم کرد.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  اختیارات رئیس جمهور فرانسه

  اختیارات رئیس جمهور فرانسه

  رئیس جمهور فرانسه نسبت به رهبران اکثر دموکراسی‌های دنیا قدرت بیشتری دارد. او نه تنها دستگاه‌های اجرایی از جمله نیروهای مسلح را فرماندهی می‌کنند. انتصاب نخست وزیر، برگزاری همه پرسی به پیشنهاد دولت یا به پیشنهاد مشترک دو مجلس و حق انحلال مجلس شورای ملی در اختیار اوست.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  آندورا

  آندورا

  آندورا، یکی از کوچکترین کشورهای جهان، بین فرانسه و اسپانیا در کوه‌های پیرنه واقع شده است. این کشور با جمعیتی حدود 76000 نفر یکی از کمتر شناخته شده‌ترین کشورهای اروپایی است. شاهزاده آندورا دو شاهزاده مشترک هستند. شاهزاده مشترک فرانسوی رئیس جمهور جمهوری فرانسه است، شاهزاده اسقف جوآن-انریک ویوس‌ای سیسیلیا از اسپانیا است.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  برج ایفل

  برج ایفل

  برج ایفل که در 31 مارس 1889 تکمیل شد، به مدت 41 سال تا زمان تکمیل ساختمان کرایسلر در نیویورک در سال 1930، بلندترین سازه ساخته شده توسط انسان در جهان بود. بخش قابل توجهی از آهن مورد نیاز برای ساخت برج ایفل از معادن الجزایر که در آن زمان مستعمره فرانسه بود تامین شد که گفته شده فرانسه هیچ‌گاه هزینه آن را به الجزایر پرداخت نکرده است.

 • ۱۴۰۲-۰۱-۱۰

  پاریس

  پاریس

  وقتی مردم به پاریس فکر می‌کنند به غذاهای فوق العاده، بلوارهای زیبا، کافه‌های کنار خیابان و ساکنان پر زرق و برق آن فکر می‌کنند اما جنبه‌های تاریک تری هم وجود دارد. واقعیت تلخ تری در زندگی در پایتخت فرانسه وجود دارد که شایان ذکر است.