تمامی مطالب با : اکوادور

تاريخ انتشار مطلب

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  پناهندگی آسانژ و اسنودن

  پناهندگی آسانژ و اسنودن

  اکوادور به دو نفر از معروف‌ترین افرادی که آمریکا به دنبال آن‌هاست به نام‌های جولیان آسانژ و ادوارد اسنودن پناه داده است.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  چرنوبیل آمازون!

  چرنوبیل آمازون!

  حتی در فجایع طبیعت اکوادور هم پای آمریکایی‌ها در میان است. بدترین فاجعه نفتی جهان، فاجعه موسوم به «چرنوبیل آمازون» بین سال‌های 1964 تا 1992 رخ داد و شرکت نفتی Texaco آمریکا، مسئول ریختن بیش از 30 میلیارد گالن زباله سمی و نفت خام در جنگل‌های بارانی بکر آمازون اکوادور بود.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  قربانی کردن فقرا برای رضایت صندوق بین‌المللی پول

  قربانی کردن فقرا برای رضایت صندوق بین‌المللی پول

  پس از دوران شکوفایی اقتصادی کورئا در اکوادور، لنین مورنو معاون کورئا، برنده انتخابات شد. لنین مورنو فقرا را قربانی کرد تا صندوق بین المللی پول را راضی کند. از زمان امضای قرارداد با صندوق بین‌المللی پول در فوریه سال 2019، هزینه‌های دولتی را کاهش داد و این سیاست به نفع شرکت‌های چندملیتی، بانک‌ها و به طور کلی گروه‌های قدرتمند اقتصادی و به ضرر طبقه متوسط و کارگر بود که به سمت فقر سوق داده می‌شدند. در دسامبر 2016، پنج ماه قبل از به قدرت رسیدن مورنو، فقر در اکوادور به 22.9 درصد و فقر شدید به 8.7 درصد رسید. در همین ماه در سال 2020، نرخ فقر به 32.4 درصد و نرخ فقر شدید به 14.9 درصد رسید.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  دوران خوش اکوادور با کورئا

  دوران خوش اکوادور با کورئا

  ثبات و آرامش تنها زمانی به اکوادور بازگشت که رافائل کورئا در سال 2007 رئیس جمهور شد. سیاست‌های او نه تنها به بحران اقتصادی پایان داد و به کاهش باورنکردنی فقر و نابرابری دست یافت، بلکه او 14 پیروزی متوالی در انتخابات به دست آورد و او به یکی از محبوب‌ترین روسای جمهور آمریکای لاتین تبدیل شد. او در نهایت با یک کودتای آمریکایی از ریاست جمهوری اکوادور کنار رفت.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  فقیرترین کشور آمریکایی جنوبی تا پیش از ۲۰۰۷

  فقیرترین کشور آمریکایی جنوبی تا پیش از ۲۰۰۷

  اکوادور تا قبل از سال 2007 یکی از فقیرترین و کمتر توسعه یافته‌ترین کشورهای منطقه تبدیل بود. علت این مسئله هم اخذ وام‌های متعدد از صندوق بین‌المللی پول و پذیرش اجرای برنامه‌های اقتصادی لیبرال در این کشور بود. در این دوران که مشکلات اقتصادی اکوادور زیاد بود، تنها در 10 سال هفت رئیس جمهور آمدند و رفتند. تعدادی از آنها به دلیل اعتراضات خیابانی قدرتمند مجبور به کناره‌گیری شدند.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  اولین رئیس جمهور زن اکوادور

  اولین رئیس جمهور زن اکوادور

  ریاست جمهوری در کشور اکوادور با داستان‌های زیاد و متفاوتی همراه است. اولین رئیس جمهور زن اکوادور، روزالیا آرتیاگا یکی از کوتاه‌ترین رئيس جمهورهای تاریخ بود و تنها پس از دو روز، کنگره و مخالفان ارتش او را مجبور به استعفا کردند.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  نفوذ سازمان سیا در اکوادور

  نفوذ سازمان سیا در اکوادور

  آمریکایی‌ها نفوذ ویژه‌ای در اکوادور داشتند. ویلیام بلوم در کتاب «کشتن امید» درباره عملکرد سیا در اکوادور نوشت: «سازمان سیا، اغلب در بالاترین سطوح، تقریباً در تمام سازمان‌های سیاسی مهم، از چپ افراطی تا راست افراطی، نفوذ کرده است. تقریباً در تمام بخش‌های دولت اکوادور مردانی یافت می‌شوند که پست‌های بالا و پایین را اشغال کرده‌اند و برای پول با سیا همکاری می‌کنند.» اکوادور همچنین دارای بزرگترین پایگاه هوایی ایالات متحده در منطقه مانتا بود.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  نفوذ آمریکا در اکوادور

  نفوذ آمریکا در اکوادور

  «خائیمه رولدوس» اولین رئيس جمهور دموکراتیک اکوادور در سال 1979 تهاجم همه جانبه‌ای را علیه شرکت‌های نفتی که کشورهای مختلف دنیا را استعمار می‌کردند، صورت داد و شرکت‌های نفتی هم در مخالفت با این تصمیم کلیه فعالیت‌های خود را متوقف کردند؛ ولی رولدوس تسلیم این باج خواهی‌ها نشد و در مقابل آن‌ها ایستاد و به تمام ذینفع‌های خارجی و از جمله شرکت‌های نفتی اخطار کرد که اقدامات آن‌ها باید به نفع مردم باشد در غیر این صورت از کشور اخراج خواهند شد. او بعد از سخنرانی‌اش در شهر کیتو در حالی که عازم جنوب اکوادور بود، در حادثه سقوط بالگرد در بیست و چهارم ماه مه در سال 1981 کشته شد.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۴

  فرار از زندان

  فرار از زندان

  یکی از اتفاقات خشونت آمیز در اکوادور، درگیری‌های شدید بین باندهای مختلف در زندان‌های اکوادور است که مکررا رخ می‌دهد. از ماه فوریه ۲۰۲۱ تا میانه سال 2022 نزدیک به ۳۵۰ زندانی جان خود را در این خشونت‌ها از دست داده‌اند. در معروف‌ترین این خشونت‌ها، دستکم ۴۴ زندانی در درگیری‌های روز دوشنبه ماه می سال 2022 در زندان بلاویستا پایتخت در اکوادور جان خود را از دست دادند و ۱۸۰ نفر نیز موفق به فرار شدند. به گفته دولت اکوادور این خشونت‌ها نتیجه جنگ بین دسته‌های قاچاقچی است که برخی از این دار و دسته‌ها با کارتل‌های مکزیکی در ارتباط هستند. این دسته‌ها به دنبال اخذ قدرت در این زندان‌های پرجمعیت هستند.

 • ۱۴۰۱-۱۲-۱۳

  اکوادور؛ کریدور مواد مخدر

  اکوادور؛ کریدور مواد مخدر

  اکوادور یکی از مهم‌ترین کریدورهای مواد مخدر در دنیاست. دولت اکوادور تنها در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۱۰ تن کوکائین ضبط کرد. هر ساله چندین تن مواد مخدر از این کشور به سمت آمریکا و اروپا صادر می‌شود.