حقایقی از کشور اسپانیا – جام جهانی ۲۰۲۲

حقایقی از کشور اسپانیا – جام جهانی ۲۰۲۲

به مناسبت جام جهانی 2022 قطر، اندیشکده راهبری سعداء طی پرونده‌ای ویژه 22 حقیقت شنیده نشده از هر 32 کشور حاضر در جام جهانی را ارائه می‌نماید. در این پژوهش حقایقی از کشور اسپانیا را با هم می‌خوانیم.

بزرگترین فرارمغزها در قرن ۲۱!

اغلب مردم تصور می‌کنند فرار مغزها بیش‌تر در کشورهای در حال توسعه تجربه می‌شود و متخصصان برای کار کشور خودشان را به مقصد کشورهای توسعه‌یافته ترک می‌کنند. با این حال، کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند اسپانیا وجود دارند که در حال تجربه خروج سرمایه انسانی به دیگر کشورهای توسعه یافته هستند. در واقع، اروپا با تعداد بالای مهاجرت درون قاره‌ای مواجه است. در سال ۲۰۱۳، ۱.۲ میلیون مهاجر وجود داشت که از یک کشور اتحادیه اروپا به کشور دیگر مهاجرت کردند. اگرچه این آمار به طور کلی برای مهاجران است (بر خلاف کسانی که صرفاً برای اهداف شغلی نقل مکان کرده‌اند)، اما می‌تواند به راحتی میزان جابجایی را که در داخل قاره اتفاق می‌افتد به تصویر بکشد. از سال ۲۰۰۸، تقریباً ۱.۵٪ از جمعیت این کشور، یا ۷۰۰ هزار نفر، اسپانیا را ترک کرده‌اند. علاوه بر این، طبق گزارش آژانس کاریابی رندستاد، تا سال ۲۰۲۰، اسپانیا ۱.۹ میلیون کارگر بسیار ماهر را به دلیل مهاجرت به کشورهای دیگر از دست داده است و واضح است که این پدیده بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور را تحت تأثیر قرار داده است.[۱]

از زمان وقوع بحران مالی اروپا در سال ۲۰۰۸، زندگی جوانان اسپانیایی به حالت تعلیق درآمده است. بیکاری جوانان ۵۵ درصد است -این کشور در اتحادیه اروپا پس از یونان دوم است- و تقریبا نیمی از افراد زیر ۳۰ سال هنوز با والدین خود زندگی می‌کنند.

در بخش خدمات، بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، از هر چهار کارگر جوان، یک نفر شغل خود را از دست داد. در صنعت، نیمی از کارگران ۲۰ تا ۲۹ ساله اخراج شدند و در ساخت و ساز نیز، این آمار دو نفر از هر سه نفر بود. کسانی که در آن سال‌ها وارد بازار کار شدند با شانس‌های سخت‌تری مواجه بودند. در حال حاضر از هر چهار اسپانیایی بین ۱۸ تا ۲۹ سال، یک نفر در فرایند تحصیل، آموزش یا اشتغال نیست که این عدد، یکی از بالاترین نرخ‌ها در کشورهای توسعه‌یافته است. نزدیک به ۱.۷ میلیون اسپانیایی زیر ۳۰ سال بیکار هستند و تقریباً ۹۰۰ هزار نفر در حال حاضر به عنوان بیکار طولانی‌مدت یا برای بیش از یک سال بدون شغل طبقه‌بندی شده‌اند.

هیچ‌کس، حتی دولت مادرید، انتظار ندارد که بلای بیکاری گسترده به زودی برطرف شود. اقتصاد اسپانیا ممکن است دیگر در رکود نباشد و تعداد بیکاران نسبت به اوج خود در سال گذشته کاهش یافته یافته باشد؛ اما کسانی که در چند سال گذشته بخت بد ترک یک مدرسه یا دانشگاه اسپانیایی را داشتند – یا کسانی که زندگی کاری خود را شروع می‌کنند – با آینده‌ای تیره روبرو هستند. با توجه به کمبود شدید مشاغل، بسیاری از آنها احتمالاً تحت تأثیر آنچه اقتصاددانان «اثر زخم» می‌نامند، قرار بگیرند. این بدین معناست که حتی اگر در نهایت به بازار کار بپیوندند، درآمد و آینده شغلی آنها هرگز آن چیزی نخواهد بود که می‌توانستند باشند.

با این حال ضرر این موضوع فقط به خاطر پول و پیشرفت اقتصادی نیست. تعداد بیشماری از جوانان اسپانیایی که از بازار خارج شده و مجبور به زندگی با والدین یا سایر بستگان خود هستند، در واقع قادر به تشکیل خانواده نیستند. برای برخی که در وابستگی دائمی مالی و ناامنی اقتصادی محبوس شده‌اند، ممکن است فرصت ازدواج هرگز فرا نرسد.[۲]

 

[۱] https://repository.upenn.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1041&context=sire

[۲] https://www.ft.com/content/5908da36-db09-11e3-8273-00144feabdc0

 


به اطلاع مخاطبین عزیز می‌رساند این صفحه به روز رسانی می‌شود. منتظر ۲۱ واقعیت شنیده نشده دیگر از کشور اسپانیا باشید.

مجموعه‌های رسانه‌ای کشور می‌توانند جهت تولیدات رسانه‌ای خود برای دریافت کامل این پرونده با اندیشکده سعداء ارتباط برقرار نمایند. توضیحات لازم در این خصوص به انضمام فرم درخواست همکاری در این صفحه درج شده است.

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. فرشته سلطانی
  ۱۴۰۱-۰۸-۲۹

  سلام
  خدا قوت
  من پیگیر مطالب شما در کانال ایتا هستم ، می خواستم بگم یا حاج آقا راجی شیخ نیست یا شیخ هایی که در طول عمرم دیدم شیخ نبودن (از اون اونجایی که در قم زندگی می کنم خیلی شیخ دیدم)برای همه اعضای سعدا آرزوی موفقیت می کنم ، از خدا می خوام تعدادتون اونقدر زیاد بشه که بقیه به چشم نیان .
  یه درخواستی داشتم در مورد لینک های منبعی که ذکر می کنید اول اینکه در مورد منبع لینک یه توضیح کوتاه بدید مثلا چه روزنامه ای هست برای چه کشوریه، در چه موردی مطلب می زنه، چقدر اعتبار جهانی داره و …
  به این دلیل که ما مردم معمولی اغلب انگلیسی بلد نیستیم و رجوع به سایت چیز خاصی به ما نمیده ، البته من خودم میرم لینک رو باز می کنم و اعداد و ارقام و یه سری کلمات کلیدی رو چک می کنم که حقیقی هست یا نه .به بقیه هم همین رو می گم.
  وقتی برای کسی می خوام این جور مطالب رو ارائه بدم اول در مورد منبعش یه کم اطلاعات به طرف مقابلم میدم و بعد بهش میگم برو به فارسی منبع رو جستجو کن ولی مطمئن باش به فارسی چنین مطلبی که گفتم گیرت نمیاد چون هیچ وقت اجازه نمیدن که ما مردم معمولی از چنین چیزهایی با خبر بشیم
  در آخر باز هم تشکر می کنم به خاطر فکر نو یی که دارید و زحماتی که می کشید

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*