حقایقی از کشور انگلیس – جام جهانی ۲۰۲۲

حقایقی از کشور انگلیس – جام جهانی ۲۰۲۲

به مناسبت جام جهانی 2022 قطر، اندیشکده راهبری سعداء طی پرونده‌ای ویژه 22 حقیقت شنیده نشده از هر 32 کشور حاضر در جام جهانی را ارائه می‌نماید. در این پژوهش حقایقی از کشور انگلیس مورد بررسی قرار گرفته است.

بدترین نسل‌کشی تاریخ!

بریتانیایی‌ها بدترین نسل‌کشی تاریخ بشر را برای کسب سود مهندسی کردند.[۱] بریتانیایی‌ها برنامه اقتصادی بی‌رحمانه‌ای در مورد فعالیت در هند داشتند که شامل همدلی با شهروندان بومی نمی‌شد. تحت حکومت راج بریتانیا، هند دچار قحطی‌‌های بی‌شماری شد. اما بدترین ضربه، «قحطی بنگال» بود. اولین مورد در سال ۱۷۷۰ به وقوع پیوست و پس از آن در ۱۷۸۳، ۱۸۶۶، ۱۸۷۳، ۱۸۹۲، ۱۸۹۷ و در نهایت ۱۹۴۳-۴۴ ادامه یافت. پیش از این، زمانی که قحطی کشور را فرا گرفته بود، حاکمان بومی برای جلوگیری از بلایای بزرگ به سرعت پاسخ‌های مفیدی می‌دادند. پس از روی کار آمدن حکومت بریتانیا، بیشتر قحطی‌ها ناشی از تأخیرهای موسمی همراه با بهره‌برداری از منابع طبیعی کشور توسط انگلیسی‌ها برای منافع مالی خود بود. با این حال، آنها برای رفع ویرانی که این اقدامات به بار آوردند، کاری انجام ندادند.

اولین مورد از این قحطی‌ها در سال ۱۷۷۰ بود و به طرز خاصی وحشیانه بود. اولین نشانه‌های آمدن چنین قحطی عظیمی، در سال ۱۷۶۹ آشکار شد و خود قحطی تا سال ۱۷۷۳ ادامه یافت. این قحطی تقریباً ۱۰ میلیون نفر را کشت و یک سوم جمعیت بنگال را از بین برد، میلیون‌ها نفر بیشتر از یهودیانی که در طول جنگ جهانی دوم در زندان بودند. جان فیسک در کتاب خود “دنیای نادیده” نوشت که قحطی سال ۱۷۷۰ در بنگال بسیار کشنده‌‌‌‌تر از طاعون سیاه بود که اروپا را در قرن چهاردهم به وحشت انداخت.

باران‌‌های سال ۱۷۶۹ بسیار ناگوار بود و در اینجا اولین نشانه‌‌های خشکسالی وحشتناک ظاهر شد. قحطی عمدتاً در ایالت‌‌های مدرن بنگال غربی و بیهار رخ داد. از جمله مناطقی که بدترین آسیب را دیدند، بیربوم و مرشدآباد در بنگال بودند. هزاران نفر به امید یافتن رزق و روزی در جای دیگر از این منطقه مهاجرت کردند، اما بعداً از گرسنگی مردند. آنهایی که ماندند با این وجود از بین رفتند. بخش‌‌های عظیمی از زمین‌‌های کشاورزی رها شد. بیابان در اینجا شروع به رشد کرد و در نتیجه مناطق جنگلی عمیق و قابل سکونت ایجاد شد. پیش از این، هر زمان که احتمال قحطی پیش می‌آمد، حاکمان هند از مالیات خود چشم پوشی می‌کردند و اقدامات جبرانی مانند آبیاری را برای ارائه هر چه بیشتر به کشاورزان آسیب دیده اعمال می‌کردند. حاکمان استعماری به نادیده گرفتن هشدارهایی که در مورد قحطی در راه بود ادامه دادند، اگرچه گرسنگی از اوایل سال ۱۷۷۰ شروع شده بود. سپس مرگ و میرها در سال ۱۷۷۱ آغاز شد. در آن سال، شرکت مالیات زمین را به ۶۰ درصد افزایش داد تا خود را جبران کند. زندگی از دست رفته بسیاری از دهقانان، باعث تولید محصولات کمتری شد که به نوبه خود به معنای درآمد کمتر بود. از این رو، کسانی که هنوز تسلیم قحطی نشده بودند، مجبور بودند مالیات بیشتری بپردازند تا اطمینان حاصل شود که خزانه‌داری بریتانیا متحمل هیچ ضرری نمی‌شود. آنچه حتی طعنه آمیزتر است این است که شرکت هند شرقی در سال ۱۷۷۱ نسبت به سال ۱۷۶۸ سود بیشتری به دست آورد.

اگرچه همه این قتل عام‌ها به خودی خود مرگبار بودند، اما مرگبارترین قتل عام بعد از سال ۱۷۷۱ در سال ۱۹۴۳ بود، زمانی که سه میلیون نفر جان باختند و دیگران برای زنده ماندن به خوردن علف و گوشت انسان متوسل شدند. وینستون چرچیل، نخست‌وزیر بریتانیا به طور بی‌رحمانه‌ای منابع کمک‌‌های پزشکی و مواد غذایی را که برای قربانیان گرسنه ارسال می‌شد به سربازان اروپایی که از قبل تامین شده بودند، هدایت کرد. هنگامی که از او در رابطه با کمک به مردم هندوستان درخواست شد، گفت: «قحطی یا بدون قحطی، هندی‌ها مانند خرگوش‌ها رشد می‌کنند.» دولت دهلی برای او تلگرافی فرستاد و تصویری از ویرانی هولناک و تعداد کشته شدگان را ترسیم کرد. تنها پاسخ او این بود: «پس چرا گاندی هنوز نمرده است؟»

ثروت‌‌های غرب بر روی قبرهای شرق بنا شده است. در حالی که ما به مبارزان شجاع آزادی خود احترام می‌گذاریم (آنگونه که باید)، قربانیانی مانند این قربانیان، قربانیان بدون لحظه‌‌‌‌‌‌ای فکر هستند که بهای نهایی را پرداختند. به یاد آنها اشک بریزید و تلاش کنید تا از این استقلال سخت به دست آمده که امروز آن را بدیهی می‌دانیم حداکثر استفاده را ببرید. متعهد شوید برای کسانی که دنیا از شنیدن صدایشان امتناع می‌ورزد، زیرا آنها بسیار پست هستند و اهمیت ندارند. آزاد بودن یک امتیاز بزرگ است. اما همانطور که یک ابرقهرمان بزرگ زمانی گفت: «با آزادی بزرگ، مسئولیت بزرگی به همراه دارد.»[۲]

 

[۱]https://images.yourstory.com/cs/wordpress/2014/08/Churchills-man-made famine1.jpg?fm=auto&ar=2:1&mode=crop&crop=faces&w=1270

 


به اطلاع مخاطبین عزیز می‌رساند این صفحه به روز رسانی می‌شود. منتظر ۲۱ واقعیت شنیده نشده دیگر از کشور انگلیس باشید.

مجموعه‌های رسانه‌ای کشور می‌توانند جهت تولیدات رسانه‌ای خود برای دریافت کامل این پرونده با اندیشکده سعداء ارتباط برقرار نمایند. توضیحات لازم در این خصوص به انضمام فرم درخواست همکاری در این صفحه درج شده است.

 

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*