پیش درآمدی بر افول آمریکا

پیش درآمدی بر افول آمریکا

در این پرونده با نگاهی نو، به 4 ویژگی بارز کشور آمریکا پرداخته و با ارائه مستنداتی متقن، مهر تاییدی بر تحلیل کارشناسان روز دنیا پیرامون وضعیت این روزهای آمریکا خواهیم زد.

بنا داریم در این مجموعه سند با ارائه مستنداتی، سیر افولی پیش بینی شده برای آمریکا را تجزیه و تحلیل نماییم. در ابتدا ، طی سند قبلی، ۳ ویژگی از آمریکا را بررسی کردیم.

در این سند، مقدمه ای از ویژگی چهارم آمریکا، پیرامون در حال افول بودن آن، ارائه خواهد شد.

 

افول آمریکا

رای دالیو، محقق آمریکایی، در کتاب خود با عنوان «اصول برخورد با نظم جهانی در حال تغییر: چرا ملت‌ها پیروز می‌شوند و شکست می‌خورند؟» با ترکیب شاخص‌های مربوط به قدرت و ثروت، به بررسی سیر ظهور و افول ابرقدرت‌ها در طول تاریخ پرداخته و بر افول جهان تک‌قطبی با محوریت آمریکا و غرب صحه می‌گذارد.

جایگاه ابرقدرت‌ها از ۱۵۰۰ میلادی تاکنون/ منبع: کتاب اصول برخورد با نظم جهانی در حال تغییر[۱]

هر ابرقدرت دارای مراحل ظهور، شکوفایی و افول هست. نویسنده در این کتاب، مراحل ظهور و افول قدرت‌ها را مطرح کرده و اعلام می‌کند که ایالات متحده هم‌اکنون در مرحله ۱۷ افول قدرت قرار دارد و پس از روی‌کار آمدن مدیران ضعیف و ایجاد هرج و مرج و جنگ شهری، در نهایت دچار فروپاشی خواهد شد.

مراحل ظهور و افول قدرت‌ها/ منبع: کتاب اصول برخورد با نظم جهانی در حال تغییر[۲]

 

در این پرونده با نگاهی نو، به ۴ ویژگی بارز کشور آمریکا پرداخته و با ارائه مستنداتی متقن، مهر تاییدی بر تحلیل کارشناسان روز دنیا پیرامون وضعیت این روزهای آمریکا خواهیم زد.

 

[۱] Principles for Dealing with the Changing World Order: Why Nations Succeed and Fail’, Ray Dalio, p. 39

[۲] Principles for Dealing with the Changing World Order: Why Nations Succeed and Fail’, Ray Dalio, p. 51

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*