حسن نیت در رابطه با کشور آمریکا، صرفا یک طرفه است!

حسن نیت در رابطه با کشور آمریکا، صرفا یک طرفه است!

اندیشکده راهبردی سعداء قصد دارد تا در راستای تبیین دلیل و فلسفه شعار مرگ بر آمریکا، به گوشه ای از جنایات این کشور پرداخته و شما مخاطبین عزیز را با این جرثومه خباثت بیشتر آشنا کند. در ادامه مصادیقی از دخالت های آمریکا در کشور مراکش ارائه خواهد شد.

با وجود تمام همسویی هایی که مراکش با آمریکا داشته و امتیازاتی که به آمریکا داده است، اما آمریکا با این متحد خود روابط حسنه ای نداشته و در بسیاری از مواقع به آن ظلم کرده است.

در ادامه توضیحات بیشتر در اختیار شما مخاطبین عزیز قرار خواهد گرفت.

خلاصه متن:

رابطه کشور مراکش و آمریکا به ۳۰۰ سال قبل برمیگردد که مراکش اولین کشوری بود که آمریکا را به رسمیت شناخت. در مجموع روابط بسیار حسنه و طولانی ای میان این دو کشور، میان آمریکا و سلسله حاکم در مراکش که از سادات حسنی نیز هستند، وجود داشته و دارد.

اما بعضی از اقدامات آمریکا بر اساس حسن نیت نبوده است؛

مراکش در دو جنگ جهانی اول[۱] و دوم[۲] و جنگ سرد به صورت رسمی به متفقین نپیوست[۳] اما با آمریکا کاملا همسو بود و خاک خود را در اختیار متفقین برای انجام عملیات قرار داد[۴]. اما، بخصوص از زمان استقلال یافتن مراکش، آمریکا بر سر مساله صحرای غربی و جبهه پولسیاریو با مراکش همراهی کامل نداشته است؛ با وجود کمک های فراوان مراکش به فرآیند صلح اعراب و اسراییل آمریکا از کمک عملی میدانی برای الحاق صحرای غربی به مراکش سر باز زده است.

آمریکا این کشور را مجبور کرد که قانون کنترل فضای مجازی خود را ملغی کند[۵]. ایالات متحده همچنین توانست از زندان های مراکش برای بازجویی غیرقانونی و شکنجه زندانیان خود، استفاده کند.[۶]

و…

 

متن تفضیلی:

بررسی روابط مراکش و آمریکا با تاکید بر ظلم آمریکا به متحد خود

در ارتباط با روابط دوجانبه آمریکا و مراکش، باید گفت که رابطه این دو کشور به ۳۰۰ سال قبل برمیگردد که مراکش اولین کشوری بود که آمریکا را به رسمیت شناخت. در مجموع روابط بسیار حسنه و طولانی ای میان این دو کشور، میان آمریکا و سلسله حاکم در مراکش که از سادات حسنی نیز هستند، وجود داشته و دارد. آمریکا به صورت ویژه به خاطر عدم سلطه کامل فرانسه بر افریقای شمالی از مراکش حمایت کرد. مراکش همچنین در دو جنگ جهانی اول[۷] و دوم[۸] و جنگ سرد به صورت رسمی به متفقین نپیوست[۹] اما با آمریکا کاملا همسو بود و خاک خود را در اختیار متفقین برای انجام عملیات قرار داد[۱۰]. اما، بخصوص از زمان استقلال یافتن مراکش، آمریکا بر سر مساله صحرای غربی و جبهه پولسیاریو با مراکش همراهی کامل نداشته است؛ در صورتی که مراکش در قرارداد صلح اعراب-اسرائیل نقش بسیار موثری داشت. به نظر می‌رسد که دلیل آن وابسته نگه داشتن مراکش به آمریکا است. لذا همواره با وجود کمک های نظامی و سیاسی، هیچوقت به صورت قاطع، نه به صورت نظامی و نه دیپلماتیک و سیاسی از ادعای این کشور بر صحرای غربی حمایت نکرده است.

از دیگر اقدامات آمریکا که بر اساس حسن نیت نبوده است:

  1. دولت‌های آمریکا رویکرد یکسانی به این متحد ویژه خود نداشتند، برای مثال در دوره کارتر آمریکا یکب حمایت نظامی از مراکش را، در مبارزه با پولیساریو، متوقف کرد. برای توضیح بیشتر در مورد مساله صحرای غربی، باید گفت که با وجود کمک های فراوان مراکش به فرآیند صلح اعراب و اسراییل آمریکا از کمک عملی میدانی برای الحاق صحرای غربی به مراکش سر باز زده است.
  2. مداخله در امور داخلی: آمریکا این کشور را مجبور کرد که قانون کنترل فضای مجازی خود را ملغی کند[۱۱]. ایالات متحده همچنین توانست از زندان های مراکش برای بازجویی غیرقانونی و شکنجه زندانیان خود، استفاده کند.[۱۲]
  3. [۱۳]حقوق بشر: دفتر دموکراسی وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۰ نسبت به اینکه چرا در قانون اساسی مذهب رسمی مشخص شده است نقد وارد کرد؛ شکنجه، دستگیری‌های خودسرانه و سایر سوء استفاده ها توسط قوای امنیتی انجام می‌شود. قوه قضاییه و دیگر بخش های حکومت دچار فساد جد‌ی‌اند. دولت آزادی مطبوعات را محدود میکند. موضوع کودکان کار و قاچاق انسان، همچنان بعنوان یک معضل باقی مانده است.[۱۴]
  4. آزادی مذهب: گزارش بین المللی آزادی مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۰ از مراکش تعریف می‌کند، با این حال نسبت به حق تبلیغ دینی مسیحیان(!) اعتراض کرده است. البته از سوی دیگر از حمایت و تایید هلوکاست توسط شاه محمد ششم بسیار تعریف کرده است. همچنین کمسیون آزادی مذهبی بین‌المللی[۱۵] کنگره در گزارش۲۰۱۱ مراکش را جز ان دسته از کشورهایی قرار داد که باید “شدیداً نظارت” شوند[۱۶].

قاچاق انسان: گزارش قاچاق انسان در سال ۲۰۱۱[۱۷] مراکش را به عنوان یک کشور درجه ۲ رتبه بندی کرد.[۱۸]رتبه مراکش از سال ۲۰۰۱ هیچ تغییر نکرده است. همچنین دولت مراکش به فحشا اجباری و کار اجباری مهاجران غیرقانونی رسیدگی نمی‌کند. نظر کلی گزارش: مراکش فاقد قانون جامع مبارزه با قاچاق انسان است و تلاش کافی‌ای انجام نداده است.

حوزه اقتصادی: لازم به ذکر است که برنامه های مدرن سازی اداری و صنعتی مراکش موجب دو قطبی شد: اثر جانبی این امر جداسازی عناصر محافظه‌کار و بورژوازی جنبش استقلال از عناصر سوسیالیست بود -تاکتیکی که منجر به انشعاب حزب استقلال در سال ۱۹۵۹ شد. در سال ۱۹۶۷، وزیر دارایی[۱۹] در کنفرانس بانک جهانی اعلام کرد که «مراکش مسیر لیبرالی را برای توسعه انتخاب کرده است و به عنوان نمونه ای برای کل قاره آفریقا خواهد بود». بصورت کلی اقتصاد این کشور در سلطه خارجی ها بوده است، برای مثال یک بانک فرانسوی در پاریس مالک۵۰ کمپانی (در بزرگترین هلدینگ مراکش) است. از ۱۶۰ شرکت خصوصی صنعتی در ۱۹۷۰، فقط ۱۳% از آنها مدیر مراکشی داشتند. حتی در بخش عمومی نیز اینگونه بوده است، ۱۵۰۰ تا ۶۰۰۰ منصب دولتی در دهه ۱۹۷۰ در اختیار خارجی ها بود. لذا در دهه ۷۰ ما شاهد رشد ملی گرایی هستیم که همین باعث کودتاهای ۷۲ و ۷۱ شد (ناموفق).[۲۰]

 

[۱] در کنار تفنگداران دریایی ایالات متحده در Chateau Thierry، Mont Blanc و Soissons پیروزمندانه جنگیدند.

[۲] “Relations in the Modern Era, World War II and Beyond”. United States Department of State. Archived from the original on December 8, 2015. Retrieved November 28, ۲۰۱۵.

[۳] عواطف جهان اسلام و جهان عرب و مردم مراکش به این کشور این اجازه را نداد که رسماً وارد بلوک غرب شود، همچنین این کشور نیازمند برخی کشورهای عربی، بخصوص برای مساله صحرای غربی، نیاز داشت جهت مقابله با پولسیاریو

[۴] Rabat–Salé Airport, Sidi Slimane Air Base, Ben Guerir Air Base, Nouasseur Air Base And …

 

[۵] liberticidal law

[۶] در فیلم و سریال ها نیز این موضوع دیده شده است

[۷] در کنار تفنگداران دریایی ایالات متحده در Chateau Thierry، Mont Blanc و Soissons پیروزمندانه جنگیدند.

[۸] “Relations in the Modern Era, World War II and Beyond”. United States Department of State. Archived from the original on December 8, 2015. Retrieved November 28, ۲۰۱۵.

[۹] عواطف جهان اسلام و جهان عرب و مردم مراکش به این کشور این اجازه را نداد که رسماً وارد بلوک غرب شود، همچنین این کشور نیازمند برخی کشورهای عربی، بخصوص برای مساله صحرای غربی، نیاز داشت جهت مقابله با پولسیاریو

[۱۰] Rabat–Salé Airport, Sidi Slimane Air Base, Ben Guerir Air Base, Nouasseur Air Base And …

 

[۱۱] liberticidal law

[۱۲] در فیلم و سریال ها نیز این موضوع دیده شده است

[۱۳] از اینجا به بعد: Maghreb Facing New Global Challenges_ U.S.-Moroccan Relations How Special?

[۱۴] Reports are available at http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2010

[۱۵] USCIRF

[۱۶] “closely monitored” country

[۱۷] The 2011 Trafficking in Persons

[۱۸]  Reports are available at http://www.state.gov/g/tip/rls/tiprpt/2011.

[۱۹] مامون طاهری

[۲۰] Morocco Challenges to tradition and modernity (James N. Sater)

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*