دست خدا

دست خدا

یکی از سیاسی‌ترین گل‌های جام جهانی، گلزنی دیه گو مارادونا به انگلیس در جام جهانی 1986 بود که به دور از چشمان داور با خطای دست انجام شد. این دو تیم در حالی با هم روبرو شده بودند که چهار سال قبل از آن بر سر جزایر فالکلند، میان دو کشور درگیری نظامی درگرفت و انگلیسی‌ها بر آرژانتین پیروز شده بودند. گلی که مارادونا هرگز بابت آن اظهار پشیمانی نکرد و آن را دست خدا نامید و اعلام کرد با این گل، انتقام کشته شدن 650 سرباز آرژانتینی را گرفته است و گفت همه آرژانتینی‌ها باید بدون کوچکترین عذاب وجدانی شادی کنند. هر کسی شادی نکند انگلیسی است.

گلزنی دیه گو مارادونا به انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ کاملا رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت. این دو تیم در حالی برگزار کننده یکی از دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی آن جام بودند که چهار سال قبل از آن بر سر جزایر فالکلند، میان دو کشور درگیری نظامی درگرفت و انگلیسی‌ها بر آرژانتین فائق آمده بودند.

دست خدا و انتقام سربازان آرژانتینی ۲۲ ژوئن سال ۱۹۸۶ روزی است که دو گل معروف دیه‌گو‌ مارادونا مقابل تیم ملی انگلیس در جام جهانی به‌ثمر رسید؛ یکی از زیباترین گل‌های جام جهانی که از میانه میدان و با دریبل بیشتر بازیکنان انگلستان به‌ثمر رسید و دیگری گل معروف به «دست خدا!» در آن دیدار که در مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی در ورزشگاه آزتک مکزیکو‌سیتی برگزار شد، مارادونا با دست توپ را از بالای سر پیتر شیلتون، دروازه‌بان مشهور سه‌شیرها عبور داد و یک گل تاریخی را به‌ثمر رساند. گلی که مارادونا هرگز بابت آن اظهار پشیمانی نکرد و آن را دست خدا نامید و اعلام کرد با این گل، انتقام حمله انگلیسی‌ها به جزایر مالویناس در سال ۱۹۸۲ و کشته شدن ۶۵۰ سرباز آرژانتینی را گرفته است و گفت همه آرژانتینی‌ها باید بدون کوچکترین عذاب وجدانی شادی کنند. هر کسی شادی نکند انگلیسی است.[۱]

[۱] https://www.abc.net.au/news/2020-11-26/diego-maradona-hand-of-god-1986-world-cup-quarter-final/12922018

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*