دخالت های آمریکا در براندازی حکومت مردمی برزیل

دخالت های آمریکا در براندازی حکومت مردمی برزیل

اندیشکده راهبردی سعداء قصد دارد تا در راستای تبیین دلیل و فلسفه شعار مرگ بر آمریکا، به گوشه ای از جنایات این کشور پرداخته و شما مخاطبین عزیز را با این جرثومه خباثت بیشتر آشنا کند. در ادامه مصادیقی از دخالت های آمریکا در کشور برزیل ارائه خواهد شد.

در این سند گفته می شود که چطور آمریکا با سازمان سیا و با کمک بریتانیا، در سال ۱۹۶۴ در عملیاتی با نام برادر سام[۱]، کودتای نظامی علیه گولارت انجام داد و گولارت سقوط کرد. رژیم جدید آشکارا در جهت منافع شرکت‌های غربی و سرمایه گذاری خارجی با آزادسازی سریع بازار، سود شرکت‌های آمریکایی و اروپایی را تامین کرد و بازگرداند. در ادامه، توضیحات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

 

خلاصه متن:

ژائو گولارت، قهرمان ملی و بازیکن فوتبال، در سال ۱۹۶۱ به ریاست جمهوری برزیل رسید. گولارت به خاطر سیاست‌های اصلاحی اساسی خود مورد تنفر آمریکا و نخبگان سیاسی فاسد قرار گرفت.

از جمله ابتکارات وی دادن حق رای به افراد بی‌سواد، فراهم کردن آموزش و تحصیل برای فقرا و گذاشتن مالیات بر سودهایی که شرکت‌های چند‌ملیتی به خارج از برزیل ارسال می‌کردند بود.

با ریاست جمهوری لیندون جانسون در آمریکا، سیا با کمک بریتانیا، وارد عمل شد و درنهایت در سال ۱۹۶۴ در عملیاتی با نام برادر سام[۱]، آمریکا کودتای نظامی خود را علیه گولارت انجام داد و گولارت سقوط کرد. رژیم جدید آشکارا در جهت منافع شرکت‌های غربی و سرمایه گذاری خارجی با آزادسازی سریع بازار، دستاوردهای گولارت در برابر فقر را معکوس کرد و سود شرکت‌های آمریکایی و اروپایی را تامین کرد و بازگرداند. در واکنش به افزایش نارضایتی شهروندان، آزادی‌های دموکراتیک به حالت تعلیق درآمده و مخالفان سیاسی آشکارا مورد شکنجه و ترور قرار گرفتند.

 

متن تفصیلی:

برزیل از جمله بسیار کشورهایی است که آمریکا بخاطر منافع خود نظام سیاسی آن را، طی یک کودتا در ۱۹۶۴ (در برزیل به عنوان کودتای ۶۴ (Golpe de 64) شناخته می شود)، سرنگون کرد. ژائو گولارت، قهرمان ملی و بازیکن فوتبال، در سال ۱۹۶۱ به ریاست جمهوری رسید. گولارت به خاطر سیاست های اصلاحی اساسی خود مورد تنفر آمریکا و نخبگان سیاسی فاسد قرار گرفت. از جمله ابتکارات وی: دادن حق رای به افراد بی سواد، فراهم کردن آموزش و تحصیل به فقرا، گذاشتن مالیات بر سودهایی که شرکت های چند ملیتی به خارج از برزیل ارسال می‌کردند، بازتوزیع زمین‌های بیش از ۶۰۰ هکتار. این سیاست‌ها موهبت و برکتی برای فقرای برزیل بود، و مورد انزجار ش.چ.م و نخبگان فاسد. ۱۹۶۲ دولت برزیل شرکت ارائه دهنده و درحال سقوط تلفن برزیل را، که یک زیرمجموعه‌ی سوبسید گیرنده بود از شرکت ITT آمریکا، ملی سازی کرد. هارولد گینین مدیر عامل شرکت ای تی تی، که از قضا دوست صمیمی رئیس سیا بود، احساس ترس کرد که نکند بقیه کشورهای امریکای لاتین نیز همین سیاست ها را اتخاذ کنند و منافع شرکت به خطر افتد. کندی استقبال نکرد، ولی با ریاست جمهوری لیندون جانسون، سیا با کمک بریتانیا، وارد عمل شد. درنهایت در سال ۱۹۶۴ در عملیاتی با نام برادر سم[۲] (عملیات برادر سام اسم رمزی بود که به طرح کندی برای «جلوگیری از تبدیل شدن برزیل به چین یا کوبای دیگر» داد) آمریکا کودتا نظامی خود را علیه گولارت انجام داد و موفق هم بود، گولارت سقوط کرد و رژیم خونتا برای ۲۱ سال بر این کشور حاکم شد. رژیم جدید آشکارا با منافع شرکت‌های غربی و سرمایه گذاری خارجی مقررات زدایی شده[۳] پیوند داشت. این آزادسازی سریع بازار، دستاوردهای گولارت در برابر فقر را معکوس کرد و سود شرکت های آمریکایی و اروپایی را تامین کرد و برگرداند. در واکنش به افزایش نارضایتی شهروندان، حکومت نظامی خونتا، آزادی های دموکراتیک را به حالت تعلیق درآورد و مخالفان سیاسی را آشکارا مورد شکنجه و ترور قرار داد.

گوردون لینکن (سفیر ایالات متحده در برزیل (۱۹۶۱-۱۹۶۶) در تلگراف‌هایی به دخالت ایالات متحده در «حمایت پنهانی از راهپیمایی‌های خیابانی طرفدار دموکراسی و تشویق احساسات دمکراتیک و ضد کمونیستی در کنگره، نیروهای مسلح، اتحادیه‌ها، و گروه‌های دانشجویی، کلیسا و تجارت اذعان کرد. و اینکه او “ممکن است در آینده نزدیک برای سایر برنامه های مخفیانه تقاضای کمک مالی داشته باشد.”[۴]

پرونده‌های عملیاتی واقعی سیا در کودتای برزیل همچنان محرمانه باقی مانده است و مورخان را از ارزیابی دقیق دخالت مستقیم سیا در کودتا باز گذاشته است.

 

[۱] Brother Sam

[۲] Brother Sam

[۳] deregulated foreign  investment

[۴] ۱۸۷. Telegram From the Ambassador to Brazil (Gordon) to the Department of State Rio de Janeiro, March 28, 1964. Retrieved on August 20, 2007

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*