دخالت آمریکا در براندازی حکومت مردمی آرژانین

دخالت آمریکا در براندازی حکومت مردمی آرژانین

اندیشکده راهبردی سعداء قصد دارد تا در راستای تبیین دلیل و فلسفه شعار مرگ بر آمریکا، به گوشه ای از جنایات این کشور پرداخته و شما مخاطبین عزیز را با این جرثومه خباثت بیشتر آشنا کند. در ادامه مصادیقی از دخالت های آمریکا در کشور آرژانتین ارائه خواهد شد.

در این سند به نقش آمریکا و حمایت های آن در به سرانجام رسیدن دو کودتا در کشور آرژانتین و سرنگون شدن حکومت های مردمی پیشین آن پرداخته خواهد شد و به تفضیل از تبعات منفی رخ دادن این کودتا برای مردم آرژانتین، گفته خواهد شد.

 

خلاصه متن:

در تاریخ آرژانتین دو کودتا با حمایت ایالات متحده انجام گرفته است. مورد اول، کودتای ۱۹۶۶ به رهبری ژنرال اونگانیا که طی آن حکومت ملی‌گرا و حمایت‌گر آرژانتین، یعنی حکومت ارتورو امبرتو ایلیا، توسط نظامی‌ها با حمایت آمریکا سرنگون می شود. پس از این، در کشور آرژانتین با دوره‌ای مواجه هستیم که سیاست‌های خصوصی‌سازی، مقررات‌زدایی و تعرفه‌زدایی و دیگر سیاست‌های نئولیبرالی بر آرژانتین حاکم می‌شود. جالب است که هنری کیسینجر پس از کودتا چندین بار با رهبران نیروهای مسلح آرژانتین ملاقات کرد و از آنها خواست مخالفان خود را به سرعت نابود کنند. این دوره دیکتاتوری نظامیان تا سال ۱۹۷۳ بقا پیدا کرد.

کودتای دوم به زمان قدرت‌گیری خوان پرون برمی‌گردد. او جهت بهبود وضعیت اسف‌بار اقتصادی، به ملی کردن بانک‌ها و صنایع مختلف، یارانه دادن به مشاغل و مصرف کنندگان بومی، اعمال محدودیت در سرمایه‌گذاری خارجی روی آورد. پس از فوت او همسرش زمام امور را به دست گرفت. دوره ایزابل در سال ۱۹۷۶ با کودتای آمریکا و برگشت نظامی‌های فاسد و وابسته به آمریکا، به پایان رسید. «جنگ کثیف» عنوانی است که برای خطاب قرار دادنِ حکومت نظامی در آرزانتین استفاده می‌شود. دوره‌ای که طی آن نیروهای نظامی و امنیتی در قالبِ اتحاد ضد کمونیست آرژانتین هر مخالف سیاسی و هر کسی که گمان می‌رفت که با سوسیالیسم، پرونیسم چپ‌گرا یا جنبش مونتونروس مرتبط باشد را سرکوب کرد.

 

 

متن تفصیلی:

کودتای اول

در تاریخ ارژانتین و در ارتباط با دخالت خارجی آمریکا، دو کودتا مورد حمایت ایالات متحده قابل بازشناسی است؛ مورد اول، کودتای ۱۹۶۶ به رهبری ژنرال اونگانیا[۱] که طی آن حکومت سوسیالیست و حمایتگرا و ملی گرای ارژانتین را، یعنی حکومت ارتورو امبرتو ایلیا[۲]،(عمر حکومت وی فقط ۳ سال بود)، نظامی ها/خونتا ها با حمایت امریکا سرنگون می‌کنند، و ما با دوره‌ای مواجه هستیم که سیاست‌های خصوصی سازی، مقررات زدایی و تعرفه زدایی و دیگر سیاست‌های نئولیبرالی بر آرژانتین حاکم می‌شود. جالب است که هنری کیسینجر پس از کودتا چندین بار با رهبران نیروهای مسلح آرژانتین ملاقات کرد و از آنها خواست تا قبل از افزایش اعتراضات در مورد نقض حقوق بشر در ایالات متحده، مخالفان خود را به سرعت نابود کنند.

سیاست‌های ارتورو امبرتو ایلیا:

لغو قراردادهای نفتی: پس از به قدرت رسیدن، ایلیا اعلام کرد که قراردادهایی که به طور غیرقانونی بسته شده بودند لغو خواهند شد، در ۱۵ نوامبر ۱۹۶۳، ایلیا دو حکم ۷۴۴/۶۳ و ۷۴۵/۶۳ را صادر کرد که طبق آن قراردادهای نفتی مذکور به دلیل غیرمشروع و مضر بودنشان نسبت به حقوق و منافع ملت، لغو شدند. این سیاست های نفتی مضر از دوره فروندیزی حاکم بود (۱۹۵۸-۱۹۶۲). در دوره فروندیزی، مسئولیت اکتشاف نفت فقط به عهده یک شرکت دولتی آرژانتینی[۳] گذاشته شد و از آنطرف هم تمام امتیاز استخراج نفت از چاه‌های نفت آرژانتین به شرکت های خصوصی خارجی داده شد. همچنین آرژانتین برای استفاده داخلی خود ، باید نفت را از شرکتهای خصوصی که در این کشور حاکم بودند، بخرد!

قانون دستمزد حداقل، حیاتی و سیار: این قانون در ۱۹۶۴ اجرا شد که به موجب آن شهروندان آرژانتینی از یک دستمزد حداقلی برخوردار شدند، با هدف جلوگیری از استثمار کارگران در حوزه های که پتانسیلِ سواستفاده از کارگران وجود دارد. از اهداف این سیاست: «تأمین حداقل دستمزد مناسب» و «بهبود درآمد فقیرترین کارگران»[۴]. در راستای این سیاست، قانون تامین کالا[۵] به منظور کنترل قیمت مواد غذایی اساسی و تعیین حداقل استانداردهای بازنشستگی به تصویب رسید.

آموزش و پرورش: در دولت ایلیا آموزش و پرورش در بودجه ملی نقش مهمی پیدا کرد. بودجه اموزش و پرورش در سال ۱۹۶۳ (قبل امدن ایلیا) فقط ۱۲ درصد بودجه را تشکیل می داد. این آمار در سال ۱۹۶۴ به ۱۷ درصد و در سال ۱۹۶۵ به ۲۳ درصد افزایش یافت. در ۵ نوامبر ۱۹۶۴، طرح ملی سوادآموزی با هدف کاهش و ریشه کن کردن بی سوادی آغاز شد (در آن زمان، تقریباً ۱۰٪ از جمعیت بزرگسال هنوز سواد نداشتند). تا ژوئن ۱۹۶۵، این برنامه ۱۲۵۰۰ مرکز آموزشی ایجاد کرد و به بیش از ۳۵۰۰۰۰ بزرگسال در تمام سنین خدمت رسانی کرد.

بهداشت: قانون ۱۶.۴۶۲ در سال ۱۹۶۴ تصویب شد. سیاستِ کنترل قیمت و کیفیت داروها، انجماد قیمت داروهای ثبت شده در پایان سال ۱۹۶۳، ایجاد محدودیت برای هزینه های تبلیغاتی و پول ارسالی به خارج از کشور برای خاندان سلطنتی دیگر پرداختی های مرتبط به ایشان.

اقتصاد: در این حوزه دولت وی شناخته شده است به مقررات گذاری برای بخش عمومی اقتصاد، و کاهش بدهی خارجی، و فشار قابل توجه به اقتصاد برای صنعتی شدن.

تولید ناخالص داخلی ملی در سال ۱۹۶۳، به میزان ۴/۲ درصد کاهش یافته بود. در سال ۱۹۶۴، ۱۰.۳ درصد و در ۱۹۶۵، ۹.۱ درصد افزایش یافت. در سال ۱۹۶۴، ۱۸.۹ درصد و در ۱۹۶۵، ۱۳.۸ درصد افزایش یافت. بدهی خارجی از ۳.۴ میلیارد دلار به ۲.۷ میلیارد دلار کاهش یافت.[۶]

متوسط دستمزد واقعی[۷] در۱۹۶۴ ۹.۶ درصد رشد کرد و تا زمان کودتا ۱۹۶۶ تقریباً ۲۵ درصد افزایش یافت.[۸] بیکاری از ۸.۸ درصد در سال ۱۹۶۳ به ۵.۲ درصد در سال ۱۹۶۶ کاهش یافت.

از قضا، طبقه متوسط آرژانتین (که عموماً نگران تر از همه بودند نسبت به برکناری ایلیا) بیشتر سود بردند: فروش خودرو از ۱۰۸۰۰۰ در سال ۱۹۶۳ به ۱۹۲۰۰۰ در سال ۱۹۶۵ افزایش یافت (یک رکورد بود در آن زمان).

سیاست خارجی: دولت ایلیا سنتِ دیرینه‌ی یریگوین[۹] را که مبتنی بر ایده‌آلیسمِ کراوسیستی[۱۰] بود را با جهان‌گرایی[۱۱] ترکیب کرد. مولفه اول در ارجاعات دائم ایلیا و وزیر خارجه اش[۱۲] به “نظم جهانی صلح‌آمیز مبتنی بر عدالت و نه معیار (مکتب) واقع‌گرایانه توازن قوا و آمریکا‌گرایی” متبلور شده است. مولفه (دوم/که مادی گرایانه بود) توسعه‌گرایانه در ارجاعات ایشان نسبت به اهمیت “اتحاد برای پیشرفت(طرح کِنِدی)” متبلور شد؛ یعنی نیاز به یکپارچگی و توسعه در سطح ملی و قاره ای، و تاکید بر نابرابری فرصت های اقتصادی بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به عنوان عامل اصلی درگیری های جهانی. وی در روز به ریاست جمهوری رسیدن خود گفت: صلح دیگر از طریق توازن قوای قدرت‌های بزرگ بدست نمی‌آید، بلکه از طریقِ دادن فرصت‌ و ابزار مناسب به ملت‌های توسعه نیافته جهت از بین بردن (وضعیت تحقیر آمیز) نابرابری و فلاکتشان، بدست می‌آید. برای جهانی کردن صلح، باید پیشرفت و رفاه را جهانی کنیم. آمریکا نمی‌تواند صرفاً یک نامگذاری جغرافیایی باشد، بلکه باید یک واحد فعال جهت‌دار و هدایت‌کننده، و مکمل نظم جهانی باشد.»

 

کودتای دوم:

این دوره دیکتاتوری نظامیان تا سال ۱۹۷۳ بقا پیدا کرد و در نهایت خوان پرون[۱۳]، بعنوان یک پرونیست، قدرت را بدست می‌گیرد. خوان فقط ۱ سال بر مسند ریاست جمهوری آرژانتین باقی ماند و در سال ۱۹۷۴ فوت کرد.

سیاست‌های خوان پرون:  جهت بهبود وضعیت اسف‌بار اقتصادی، پرون به سیاست های مداخله جویانه اجتماعی و اقتصادی، مشابه آنچه در دهه چهل اجرا کرده بود، روی آورد: ملی کردن بانک ها و صنایع مختلف، یارانه دادن به مشاغل و مصرف کنندگان بومی، تنظیم و وضع مالیات بر بخش کشاورزی، احیای IAPI [۱۴]، اعمال محدودیت در سرمایه گذاری خارجی، و تأمین مالی تعدادی از برنامه های رفاه اجتماعی. علاوه بر این، پایه حقوق جدیدی برای کارگران معرفی شد.

 

پس از فوت وی همسر او ایزابل پرون[۱۵] بر ارژانتین حاکم گشت. ایزابل از کفایت کافی برخوردار نبود و حتی به وصیت رهبر قبلی(همسرش) خود مبنی بر اینکه به بالبین[۱۶] توجه کند و از او استفاده کند، توجهی نکرد. به جای بالبین، ایزابل فردی به نام لوپز رگا را مورد استفاده قرار داد و اختیارات گسترده‎ای به او داد، همان کسی که “جنگ کثیف”[۱۷] را علیه جناح های سیاسی مخالف به راه انداخت.

دوره ایزابل در سال ۱۹۷۶ با کودتای امریکا و برگشت نظامی های فاسد و وابسته به امریکا، به پایان رسید. این رژیم نظامی یک نظام خونتا به رهبری ژنرال خورخه ویدلا[۱۸] بود. وی کنترل کشور را به دست گرفت و روند خودخوانده سازماندهی مجدد ملی را پایه ریزی کرد. حکومت نظامی او “جنگ کثیف” را تشدید کرده، و آزار و اذیت گسترده مخالفان سیاسی را همراه با تروریسم دولتی ترکیب کرد. در این دوره تعداد کشته شدگان به هزاران نفر رسید (حداقل ۹۰۰۰ نفر، و بنا به نظر سازمان های حقوق بشری ۳۰۰۰۰ نفر). بسیاری از این افراد از «ناپدید شدگان» (دساپارسیدوها) [۱۹]بودند، یعنی افرادی که بدون محاکمه یا سابقه ربوده و اعدام شدند.

جنگ کثیف[۲۰] عنوانی است که برای خطاب قرار دادنِ حکومت نظامی یا دیکتاتوری مدنی-نظامی آرژانتین[۲۱] در دوره تروریسم دولتی (۱۹۷۴-۱۹۸۳)، به عنوان بخشی از عملیات کندور، استفاده می شود. جنگ و دوره ای که طی آن نیروهای نظامی و امنیتی و جوخه های مرگ دست راستی در قالبِ اتحاد ضد کمونیست آرژانتین[۲۲] هر مخالف سیاسی و هر کسی که گمان می‌رفت که با سوسیالیسم، پرونیسم چپ‌گرا یا جنبش مونتونروس مرتبط باشد را سرکوب کرد.

[۱] Juan Carlos Onganía

[۲] ارتورو در انتخاباتی شرکت کرد که توسط رئیس جمهور خوزه ماریا گویده ترتیب داده شد، اولین رهبری سیویل ارژانتینی که توسط خونتا ها سرکار آمد.

[۳] Yacimientos Petrolíferos Fiscales (YPF)

[۴] “Securing an adequate minimum wage” and “Improving the income of the poorest workers”

[۵] Law of Supplies

[۶] Rock, David.Argentina: 1516–۱۹۸۲. University of California Press, 1987. ISBN ۰۵۲۰۰۵۱۸۹۰

[۷] The median real wage

[۸] UN Development Programme: Study on the Distribution of Income in Argentina. New York: UN Statistical Division, 1971.

[۹] Hipólito Yrigoyen: سیاستمدار آرژانتینی وابسته به اتحادیه مدنی رادیکالی بود، او در دو دوره رئیس جمهور آرژانتین شد، یعنی ۱۹۱۶ تا ۱۹۲۲ و دوره دوم ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۰. .

[۱۰] کراوسیسم (Krausism ) آموزه ای است که به نام فیلسوف آلمانی کارل کریستین فردریش کراوز (۱۷۸۱-۱۸۳۲) نامگذاری شده است که از تساهل اعتقادی و آزادی آکادمیک از تعصب حمایت می کند. این تفکر برمیگردد به یکی از فیلسوفان هویت، یعنی کراوز. کراوز تلاش کرد تا ایده‌هایی که به توحید (وجود یک خدای واحد) باور دارند را با درک پانتهئیستی (pantheism: نوع ضعیف تری از آتئیسم است) یا تجربی از جهان تطبیق دهد. به عقیده کراوز، الوهیت، که به طور شهودی با وجدان/ضمیر/کانشِس شناخته می شود، یک شخصیت نیست (زیرا شخصیت مستلزم محدودیت است)، بلکه یک جوهر فراگیر (Wesen) است که جهان را در درون خود جای داده است. این کیهان شناسی و نظریه ذات خداوند که به پانِنتِهئیسم(Panentheism) معروف است، ترکیبی از توحید و پانتئیسم(pantheism است. درواقع نظریه کراوز درباره جهان و انسانیت نوعی ایده آلیسم فلسفی است.

[۱۱] جهان گرایی مفهومی فلسفی و کلامی است که بر اساس این مفاهیم، برخی از ایده ها کاربرد جهانی دارند.

[۱۲] Miguel Angel Zavala

[۱۳] البته خوان رویس جمهور ارزانتین بود در دو دوره دیگر، یعنی ۱۹۴۶-۱۹۵۲ & 1952-1955. از ۵۵ تا ۷۳ هم در تبعید بود که ۷۳ باز رئیس جمهور میشود برای یک سال و سپس از دنیا می رود.

[۱۴] Argentine Institute for the Promotion of Trade; نهادی که هدفش دولتی سازی تجارت خارجی بود که دولت بتواند درآمد های ناشی از تجارت خارجی را بین همه بخش های اقتصاد تقسیم کند

[۱۵] Isabel Perón

[۱۶] Balbin

[۱۷]

[۱۸] Jorge Videla

[۱۹] Desparacidos

[۲۰] Guerra sucia

[۲۱] dictadura cívico-militar de Argentina

[۲۲] AAA, or Triple A

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*