مولفهٔ هشتم افول آمریکا؛ کاهش ذخایر ارزی

مولفهٔ هشتم افول آمریکا؛ کاهش ذخایر ارزی

رای دالیو، محقق آمریکایی، در کتاب خود با عنوان «اصول برخورد با نظم جهانی در حال تغییر: چرا ملت‌ها پیروز می‌شوند و شکست می‌خورند؟» با ترکیب شاخص‌های مربوط به قدرت و ثروت، به بررسی سیر ظهور و افول ابرقدرت‌ها در طول تاریخ پرداخته و بر افول جهان تک‌قطبی با محوریت آمریکا و غرب صحه می‌گذارد.

طبق گفتهٔ رای دالیو، ظهور و افول هر حاکمیتی دارای هجده مرحله می‌باشد. مراحل یک تا نه، مراحل ظهور قدرت‌ها است و مرحلهٔ نهم به بعد عواملی هستند که قدرت‌ها با داشتن آنها به سمت افول حرکت کرده‌اند. با بررسی‌های انجام شده توسط رای دالیو و مشاهدهٔ این ده عامل در ایالات متحدهٔ آمریکا، متوجه پایان دوران ظهور قدرت این حاکمیت و طی کردن دوران افول آن می‌شویم. «کاهش ذخایر ارزی» مرحلهٔ دیگری از مراحل افول است که به برسی آن می‌پردازیم.

مرحله ۱۶ام از مراحل افول یک ابرقدرت مربوط به «کاهش ذخایر ارزی» است. طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، دلار آمریکا، جذابیت خود را به عنوان ارز ذخیره از دست داده است. سهم دارایی‌های دلار آمریکا در ذخایر ارزی جهان برای ششمین سال متوالی در سال ۲۰۲۱ به ۵۹ درصد کاهش یافت که پایین‌ترین سطح در ربع قرن گذشته است.

 

تصویر ۱۱: کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی/ منبع: صندوق بین‌المللی پول[۱]

 

[۱] https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/comments/rtcf2j/us_dollar_loses_attractiveness_as_reserve/

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*