مولفهٔ نهم افول آمریکا؛ ضعف در مدیریت

مولفهٔ نهم افول آمریکا؛ ضعف در مدیریت

رای دالیو، محقق آمریکایی، در کتاب خود با عنوان «اصول برخورد با نظم جهانی در حال تغییر: چرا ملت‌ها پیروز می‌شوند و شکست می‌خورند؟» با ترکیب شاخص‌های مربوط به قدرت و ثروت، به بررسی سیر ظهور و افول ابرقدرت‌ها در طول تاریخ پرداخته و بر افول جهان تک‌قطبی با محوریت آمریکا و غرب صحه می‌گذارد.

طبق گفتهٔ رای دالیو، ظهور و افول هر حاکمیتی دارای هجده مرحله می‌باشد. مراحل یک تا نه، مراحل ظهور قدرت‌ها است و مرحلهٔ نهم به بعد عواملی هستند که قدرت‌ها با داشتن آنها به سمت افول حرکت کرده‌اند. با بررسی‌های انجام شده توسط رای دالیو و مشاهدهٔ این ده عامل در ایالات متحدهٔ آمریکا، متوجه پایان دوران ظهور قدرت این حاکمیت و طی کردن دوران افول آن می‌شویم. «ضعف در مدیریت» جزو مراحل نهایی افول آمریکاست که در این مقاله برسی می‌شود.

۱۷‌امین مرحله از افول یک ابرقدرت مربوط به «ضعف در مدیریت» است. نشریه آمریکایی هیل در گزارشی با عنوان «ضعف مدیریتی بایدن؛ بزرگترین تهدید علیه امنیت ملی آمریکا» که توسط کوین بروک، دستیار سابق مدیر FBI نوشته شده، تصریح کرده است که نیاز به یک رهبری قوی در آمریکا هیچ‌گاه به اندازه این روزها احساس نمی‌شود و دولت بایدن خود را ناتوان از اتخاذ تصمیمات احتیاطی اساسی نشان داده است. این نشریه می‌گوید که دولت بایدن، حتی از سوی برخی متحدان سنتی، به دلیل محاسبات اشتباه نفس‌گیرش مورد سرزنش قرار می‌گیرد و این سرزنش نیز به حق است.

تصویر ۱: گزارش نشریه هیل از ضعف مدیریتی بایدن و تهدید امنیت ملی آمریکا/ منبع: نشریه هیل[۱]

همچنین روزنامه تایمز پس از روی کار آمدن ترامپ در گزارشی تصریح می‌کند که اندازه‌گیری مقیاس اختلال ترامپ دشوار است. او هیچگاه در هیچکدام از مناصب دولتی نبوده و به هیچ چیز جز سود شخصی خودش فکر نکرده است.

تصویر ۲: دونالد ترامپ بر روی جلد مجله تایم

[۱] https://thehill.com/opinion/white-house/569012-bidens-weak-leadership-is-now-americas-top-national-security-threat/

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*