مولفهٔ دهم افول آمریکا؛ جنگ شهری و فراهم شدن بستری برای انقلاب

مولفهٔ دهم افول آمریکا؛ جنگ شهری و فراهم شدن بستری برای انقلاب

رای دالیو، محقق آمریکایی، در کتاب خود با عنوان «اصول برخورد با نظم جهانی در حال تغییر: چرا ملت‌ها پیروز می‌شوند و شکست می‌خورند؟» با ترکیب شاخص‌های مربوط به قدرت و ثروت، به بررسی سیر ظهور و افول ابرقدرت‌ها در طول تاریخ پرداخته و بر افول جهان تک‌قطبی با محوریت آمریکا و غرب صحه می‌گذارد.

طبق گفتهٔ رای دالیو، ظهور و افول هر حاکمیتی دارای هجده مرحله می‌باشد. مراحل یک تا نه، مراحل ظهور قدرت‌ها است و مرحلهٔ نهم به بعد عواملی هستند که قدرت‌ها با داشتن آنها به سمت افول حرکت کرده‌اند. با بررسی‌های انجام شده توسط رای دالیو و مشاهدهٔ این ده عامل در ایالات متحدهٔ آمریکا، متوجه پایان دوران ظهور قدرت این حاکمیت و طی کردن دوران افول آن می‌شویم. در برسی مراحل افول، در نهایت به مرحلهٔ «جنگ شهری و فراهم شدن بستری برای انقلاب» می‌رسیم.

مرحله آخر افول یک ابرقدرت، یعنی مرحله ۱۸ام، نیز به «جنگ شهری و فراهم شدن بستری برای انقلاب» اشاره می‌کند. در ۴۲ سال گذشته ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا بیش از ۲۰ بار برای جدایی از ایالات متحده تلاش کرده‌اند. یک نظرسنجی بین‌المللی در سپتامبر ۲۰۱۷ نشان داد که ۶۸ درصد از آمریکایی‌ها تمایل به جدایی ایالت‌های ایالات متحده داشتند. نظرسنجی رویترز-ایپسوس در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ۲۴ درصد از آمریکایی‌ها از جدایی ایالت خود از اتحادیه در صورت لزوم حمایت می‌کنند. پاسخ‌دهندگان از بن‌بست، تسلط بیش از حد دولت، غیرقانونی بودن احتمالی قانون مراقبت مقرون به صرفه و از دست دادن ایمان به دولت فدرال به عنوان دلایل تمایل به جدایی یاد کردند. یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱ نشان داد که ۵۲٪ از رای دهندگان ترامپ و ۴۱٪ از رای دهندگان بایدن از تقسیم ایالات متحده به چندین کشور بر اساس خطوط احزاب سیاسی حمایت می‌کنند. این نظرسنجی ایالات متحده را به پنج منطقه جغرافیایی گروه‌بندی کرد و دریافت که ۳۷ درصد از آمریکایی‌ها طرفدار جدایی منطقه خود هستند.[۱]

 

[۱] https://en.m.wikipedia.org/wiki/Secession_in_the_United_States

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*