کتاب «خود خدا»؛ خاطراتی از رضا پهلوی به قلم نویسندگان خارجی

کتاب «خود خدا»؛ خاطراتی از رضا پهلوی به قلم نویسندگان خارجی

کتاب‌های «خود خدا»، که حاوی خاطراتی پرجاذبه درباره رضاشاه از نگاه نویسندگان و اندیشمندان خارجی است توسط اندیشکده راهبردی سعداء منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اندیشکده راهبردی سعداء، کتاب‌های «خود خدا» و «خدازاده»، به قلم سیدمحمدحسین راجی، به همت نشر معارف روانه بازار نشر شده است.

در این کتاب‌ها خاطرات مردم از نگاه اندیشمندان بزرگ جهان در دوران پهلوی جمع آوری شده است، رازها و حقایقی محرمانه که نمی‌خواهند شما به آن‌ها دسترسی یابید؛ در کتاب «خود خدا»، خاطراتی از رضاشاه و در کتاب «خدازاده» خاطراتی از محمدرضا بیان شده است.

در مورد وجه تسمیه کتاب‌ها می‌توان به خاطره‌ای که در کتاب «خود خدا» به نقل از آرتور چستر میلسپو، مشاور اسبق دفتر تجارت خارجی وزارت امور خارجه ایالت متحده آمده است، اشاره کرد. وی وقتی برای سازماندهی مجدد وزارت دارایی ایران استخدام شد، در کتاب «آمریکایی‌ها در ایران» می‌نویسد: یکی از چاپلوسان پس از آنکه اقدامات حیرت‌انگیز شاه را یادآوری کرد، افزود: «اعلی‌حضرتا، شما بسیار مقتدرید. شما خدا هستید». می‌گویند رضا[شاه] لحظه‌ای به فکر فرو رفت و سپس با لحن جدی گفت: «شاید من خدا هستم».

معیشت و عدالت، برخورداری‌های عمومی، آزادی، ظلم رضاخانی، دین و معنویت، بیگانگان، حکومت، مردم و شخصیت رضاشاه، بخش‌های کتاب «خود خدا» و اقتصاد، معیشت و عدالت، برخورداری‌های عمومی، آزادی، ظلم به افراد، دین و معنویت، بیگانگان، حکومت و مردم، شخصیت‌های دربار، فساد اخلاقی و انقلاب اسلامی، بخش‌های کتاب «خدازاده» هستند.

اقتصاد، فقر، گرانی، فساد اقتصادی، آزادی بیان، دیکتاتوری، انتخابات، نگاه به زن، معنویت در زمان پهلوی، فساد اخلاقی خانواده شاه، میزان وابستگی پهلوی، تنفر مردم از آن‌ها، جنایات رضاشاه و محمدرضا، ساواک و … از جمله مباحثی است که در این دو کتاب به آن‌ها پرداخته شده است.

پروژه کتاب‌های پهلوی، از ابتدای مهر سال گذشته و با جمع‌آوری داستان‌هایی از متون ترجمه‌شده آغاز شد. البته کتاب‌هایی که برای این پروژه انتخاب شد، همه از منابع خارجی است.

 

** برای تهیه این کتاب می توانید به صفحه فروشگاه کتاب سعداء مراجعه کنید

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*