تفسیر صفحه ۹۳ قرآن کریم – سال ۹۷

تفسیر صفحه ۹۳ قرآن کریم – سال ۹۷

سلسله جلسات تفسیر صفحه ای قرآن کریم - تفسیر سوره نساء - مسجد امام رضا علیه السلام - دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

تفسیر صفحه ۹۳ قرآن کریم – سال ۹۷

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله جلسات تفسیر صفحه ای قرآن کریم

تفسیر صفحه ۹۳

تفسیر سوره نساء

مسجد امام رضا علیه السلام – دانشگاه فردوسی مشهد

 

چه‌ کسانی قاتل محسوب می‌شوند؟!
چه اعمالی در حکم کشتن انسان هاست؟!

خداوند در آیه ۹۳ سوره نساء میفرماید: «وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا؛ و هر كس عمدا مؤمنى را بكشد كيفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم مى‏ گيرد و لعنتش مى ‏كند و عذابى بزرگ برايش آماده ساخته است»

گاهی کشتن، با تفنگ و چاقو و… نیست، بلکه اگر انسان آبروی کسی را ببرد، انگار او را کشته است چون با ریختن آبرو ، انسان از هستی ساقط میشود.

گاهی تاکید میشود برای از دست دادن مال و حتی سلامتی، نباید غصه خورد؛ چون باز می گردد اما از دست دادن آبرو واقعا دشوار است، مگر آنکه انسان بخاطر حفظ ارزشهای اسلامی مجبور شود آبرویش را بگذارد که این مال خواص است.

باید مراقب زبان مان باشیم که به واسطه غیبت یا تهمت ، کسی را به کشتن ندهیم! که البته غیبت از تهمت بدتر است، زیرا وقتی انسان به کسی تهمت بزند، در هنگام توبه میتواند به دیگران بگوید که این سخنِ من دروغ بوده، اما در غیبت، انسان از یک عیبِ واقعی شخصی، پرده برداشته و آبروی او را ریخته است.

باید مراقب باشیم، به ویژه در مسائل سیاسی؛ وقتی انسان تخصص ندارد چرا خود را جهنمی کند؟! و در آن دنیا بخاطر کسی که شاید خودش هم جهنمفی باشد، بخواهد خود را اسیر کند!

مثلا در ماجرای سقوط هواپیما ، حرفهایی زیادی مطرح میشد که بخشی از آنها واقعیت نداشت؛ چرا انسان با حرفی بی اساس آخرتش را بفروشد؟! غیبت و تهمت آسان است! اما رعایت انصاف و تقوا دشوار.

درحالی که خداوند در قرآن کریم، جانب انصاف را رعایت میکند و وقتی از یهود نام میبرد، میفرماید بعضی از آنها؛ یا مثلا تعبیر این‌چنینی به کار میبرد که همه آنان کافر شدند، مگر عده قلیلی. یعنی اگر یک نفر استثناء باشد، او را هم در نظر گرفته است.

مسئله دیگر درخصوص کشتن افراد این است که گاهی ما به واسطه حرفی، باعث کشته شدن فردی در طی سالهای آینده میشویم؛ مثلا کسی مراسمی در مشهد میگیرد و به عده ای اهانت میکند؛ بخاطر لعنِ او، شیعیانی را در کشورهای دیگر می کشند و او در ریخته شدنِ خون شان سهیم است. این افراد راحت طلب هستند چون اهانت کار ساده ای است اما مناظره نیازمند تلاش و بررسی است. اما آنها اگر راست میگویند و واقعا شجاع هستند، در جمع وهابیان و کشورهای دیگر لعن کنند! آنجا جرئتش را دارند؟! نه اینکه در کشور شیعی ایران، باعث به هم زدن وحدت شوند.

یا مثلا استاد دانشگاهی، با تزریق ناامیدی، مسبب خودکشی دانشجویی در سالهای آینده می شود، او در مرگ آن فرد دخیل است. اما جالب است که حزب‌اللهی ها را متهم میکنند که چرا مانع رقص و اختلاط و کنسرت جوانان و شادی‌شان میشوید! درحالی که ما با صحبت از سیر صعودی نظام جمهوری اسلامی و ترسیم آینده ای روشن، امیدبخشی می کنیم اما آن بزرگواران، خودشان مدام آیه یأس میخوانند!

عده ای می گویند چرا مرگ بر آمریکا میگویید؟! در پاسخ باید از ایشان پرسید: این مرگ ها برای کدام جنایت آمریکا کافی‌ست؟ برای کشتن چندصد میلیون انسان؟کشتن چند ده میلیون انسان بی پناه؟ کشتن چند میلیون مومن؟!
وقتی سرطان در آفریقا شایع شد، هندداروی ضدسرطان را با قیمت ۳۵۰‌ دلار به ازای هر فرد، به آفریقا می فروخت؛ اما آمریکا که با استفاده از کنوانسیون بِرن و قانون تریپس، به سازمان ملل شکایت برد؛ با سلب اجازه فروش داروی ضد سرطان از هند، این دارو را با قیمت ۱۵هزار دلار به ازای هر فرد، به آفریقا عرضه کرد که طی این اقدام ضدانسانی، ۱۳ میلیون آفریقایی را کشت.

کشتن انسان ها که با وعده عذاب خدا همراه است، فقط کشتن با اسلحه نیست…

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*