تفسیر صفحه ۵۶۰ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه ۵۶۰ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه 560 قرآن کریم – مسجد امام رضا (علیه السلام) - دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

تفسیر صفحه ۵۶۰ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

بسم الله الرحمن الرحیم

تفسیر صفحه ۵۶۰ قرآن کریم

دانشگاه فردوسی مشهد

 

آیات ۱ تا ۷ سوره تحریم صفحه ۵۶۰

شأن نزول: خداوند به پیامبر می‌فرمایند چرا برای بدست آوردن دلِ همسرانت اینقدر بر خود سخت می‌گیری؟ پیامبر جریانی را به یکی از همسرانش به نام حفصه گفتند او هم این راز را به عایشه گفت خداوند از طریق وحی جریان را به پیامبر فرموند،

نکات اخلاقی آیات: ۱- خداوند می‌فرمایند «…عَرَّفَ بَعْضَهُ وَأَعْرَضَ عَنْ بَعْضٍ…» پیامبر بعضی چیزها را گفت و بعضی‌ها را نگفت؛ یکی از چیزهایی که زن و شوهر باید در زندگی رعایت کنند اصل تَغافُل است کارهای خوب همسر را یادمان باشد و کارهای بدش را فراموش کنیم خصوصا در تربیت فرزند خیلی مهم است که انسان هر چه از فرزندش دید نباید به روی او بیاورد گاهی وقت‌ها پدر و مادر در پیری مدام زحمت‌هایی که برای فرزندان‌شان کشیدند را به ذهن می‌آورند و با الان مقایسه می‌کنند که یادت است فلان زمان اینجوری بودی من آنطوری کردم یا پول می‌خواستی من دادم؟ این بد است خودشان مدام افسوس و غصه می‌خورند پدر و مادر به خاطر عشقی که به بچه‌ها دارند خیلی سختی کشیدند طبیعی است که بچه‌ها آنقدر برای آنها خود را به سختی نمی‌اندازند .

۲- در آیه ۵ خداوند ۶ ویژگی اصلی برای انتخاب همسر بیان می‌کنند یعنی قد، وزن، مدرک تحصیلی، همشهری بودن و هم سن بودن اولویت اصلی نیستند.

اول: «…مُسْلِمَاتٍ…» تسلیم باشد، همسر باید خدا ترس و تسلیم خدا باشد.

دوم: «…مُؤْمِنَاتٍ…» مؤمن باشد؛

سوم: «…قَانِتَاتٍ…» در حال خشوع و اطاعت باشد؛ احترام همسرش را نگه دارد.

چهارم «…تَائِبَاتٍ…» اهل توبه باشد.

پنجم: «…عَابِدَاتٍ…» عبادت کند.

ششم: «…سَائِحَاتٍ…» همسفر باشد؛

زن و شوهر باید همراه هم باشند بعد خداوند می‌فرمایند «…ثَيِّبَاتٍ وَأَبْكَارًا» حالا می‌خواهد باکره باشد یا نباشد.

۳- «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا…» ای پیامبر، خودت و خانواده‌ات را از آتش نجات بده؛ پس اول خود بعد خانواده، حاج آقای کافی می‌فرمودند: منبرم تمام شد آقایی به من گفت: حاج آقا به این خانم‌ها بگویید نماز بخوانند خانم من نماز نمی‌خواند، گفتم: از فواید و عقوبت ترک نماز بگو گفت: می‌گویم اما نمی‌خواند می‌گوید اول خودت نماز بخوان تا من هم نماز بخوانم! حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند پَرِ کاه را در چشم دیگران می‌بینند اما تنه درختان را در چشم خویش نمی‌بینند؛ خودسازی سخت است به همین خاطر به آن جهاد اکبر می‌گویند، نزدیک ۳۰ سال است که در اتاق مقام معظم رهبری حکمت ۷۳ نهج البلاغه جلوی چشم ایشان است «مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً، فَلْيَبْدَأْ بِتَعْلِيمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِيمِ غَيْرِهِ» هر کس خودش را برای مردم امام و پیشوا قرار دهد باید قبل از اینکه به احوال دیگران بپردازد به اوضاع خودش بپردازد؛ وقتی اول خود را بسازیم دیگرسازی و جامعه‌سازی برای ما راحت می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*