تفسیر صفحه ۵۵۹ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه ۵۵۹ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه 559 قرآن کریم – مسجد امام رضا (علیه السلام) - دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

تفسیر صفحه ۵۵۹ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

بسم الله الرحمن الرحیم

تفسیر صفحه ۵۵۹ قرآن کریم

دانشگاه فردوسی مشهد

آیات پایانی سوره طلاق صفحه ۵۵۹

خداوند برای برخی چیزها مثل ازدواج سرعت می‌گذارد و تمام موانع را برمی‌دارد مثلا یکی به ذهنش می‌آید پول ندارم خداوند می‌فرمایند من پول می‌دهم یکی می‌گوید چه کسی صیغه‌ی عقد را بخواند؟ می‌فرمایند خودت بخوان اما برای طلاق خداوند می‌فرمایند صبر کنید مثلا اگر خانم باردار است نمی‌توانید طلاق دهید، باید دو نفر باشند شهادت دهند، صیغه طلاق را باید کسی دیگر بخواند. در روایت داریم سه گروه با حضرت زهرا محشور می‌شوند:

۱- کسی که بر بد اخلاقی شوهرش صبر کند ۲- کسی که بر فقر شوهرش صبر کند ۳- کسی که براى رضاى خدا مهریه‌اش را ببخشد. حالا طلاق رَجعی اتفاق افتاد زن چکار کند؟ خداوند می‌فرمایند «أَسْكِنُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ سَكَنْتُمْ…» زن در همان خانه شوهر زندگی کند؛ اگر به گناه افتادند؟ به گناه نمی‌افتند چون تا زن و مرد اراده کنند به همدیگر محبت کنند انگار صیغه عقد جاری شده و طلاق بهم می‌خورد، البته واجب نیست و زن می‌تواند خانه پدرش برود ولی خداوند می‌فرمایند کنار هم باشند بعد خداوند می‌فرمایند «…لَا تُضَارُّوهُنَّ…» به همدیگر ضرر نزنید؛

خصوصا مرد به زنش آزار نرساند خودش غذا درست کند جوراب‌ها و لباس‌هایش را بشورد بعد می‌فهمد که این خانم در زندگی خیلی زحمت می‌کشید از طرفی اگر قرار باشد مرد برای خانم نان نیاورد می‌فهمد که سر پناه مهمی بود و متوجه می‌شوند بیخود طلاق گرفتند، عرش الهی با هر طلاقی به لرزه در می‌آید؛ همسر آیت الله قاضی خیلی ظلم می‌کرد شخصی به آیت الله قاضی گفت چرا طلاقش نمی‌دهید؟ ایشان فرمود اگر من به جایی رسیدم از صبر بر بد اخلاقی او بود یا مرحوم مرشد چلویی در کتاب “بهترین کاسب قرن” آمده همسر دومش خیلی انسان بد دهنی بود نوه‌ی ایشان تعریف می‌کند که هر روز مرشد چلویی مجبور بود غذای مخصوص برای زنش درست کند ایشان می‌گوید یکبار با مرحوم مرشد به دربِ خانه که رسیدیم خانمش گفت سیگار برایم خریدی؟ ایشان گفت یادم رفت می‌گوید نزدیک بود زیر مشت و لگد این خانم لِه شود گفتم اجازه دهید من سیگار بخرم گفت نه خودش باید برود تا آدم شود، این می‌شود صبر بد اخلاقی همسر است؛ در زندگی پیش هیچکس گِله نکنیم باید با هم بسازیم فکر طلاق هم از ذهنمان بیرون کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*