تفسیر صفحه ۴۴۳ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه ۴۴۳ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه 443 قرآن کریم – مسجد امام رضا (علیه السلام) - دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

تفسیر صفحه ۴۴۳ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

بسم الله الرحمن الرحیم

تفسیر صفحه ۴۴۳ قرآن کریم

دانشگاه فردوسی مشهد

 

آیات ۴۱ تا ۵۴ سوره یس صفحه ۴۴۳

در آیه‌ی ۴۷ خداوند گروهی را مطرح می‌فرمایند که نه تنها اهل انفاق نیستند بلکه اجازه نمی‌دهند مردم هم انفاق کنند یعنی مناع‌الخیر هستند خداوند می‌فرمایند «وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ قَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِلَّذِينَ آمَنُوا أَنُطْعِمُ مَنْ لَوْ يَشَاءُ اللَّهُ أَطْعَمَهُ إِنْ أَنْتُمْ إِلَّا فِي ضَلَالٍ مُبِينٍ» زمانیکه به آنها گفته می‌شود از آن چیزی که خدا روزی شما کرده انفاق کنید کفار به مؤمنین می‌گویند آیا ما انفاق کنیم در صورتیکه خدا اگر دوست داشت خودش انفاق می‌کرد خدا خواسته که فقیر باشد چرا در کار خدا دست ببریم؟

شما در گمراهی آشکاری هستید؛ خودش مکه نمی‌روند کسی که مکه می‌رود به او می‌گوید تو گمراه هستی چرا پولت را توی جیب این وهابی‌ها می‌گذارید؟ کسی نیست بگوید که سالی یکبار امارات رفتن شما ترک نمی‌شود آیا اماراتی‌ها وهابی نیستند؟! تا حالا یک ریال انفاق نکرده کسانی هم که برای امام حسین سفره پهن می‌کنند می‌گویند شما به جای اینکه غذا درست کنید آیا به مستضعفین بدهید بهتر نیست؟ شما اگر خیلی دل‌تان می‌سوزد جلوی بودجه‌ای که برای ترقه‌های چهارشنبه سوری خرج می‌شود را بگیرید یا در عید قربان هشتک می‌زنند من گوسفند هستم زمانیکه سیزده بدر همه بیرون می‌روند گوسفند کباب می‌کنند آیا آنها دیگر گوسفند نیستید؟ فقط عید قربان گوسفند می‌شوند؟!

یکبار اعتراض نمی‌کنند که چرا در خارج سگ و خوک‌ها را می‌کُشند و می‌خورند اما وقتی عید قربان می‌شود همه گوسفند می‌شوند؛ سوال: چرا این افراد جلوی انفاق را می‌گیرند؟ دلیلش این است که می‌خواهند گُناه و کم‌کاری خودشان را توجیه کنند و به انفاق نکردن خودش رنگِ دینی بدهد، این افراد غافل از این هستند که روزی مستضعفین در اموال مُرَفَحین قرار گرفته که اگر خمس و زکات را بدهند یک مستضعف باقی نمی‌ماند؛ گناهِ مناع‌الخیر خیلی بالاست مثلا می‌خواهد دخترش را به دانشجو یا طلبه بدهد اینقدر می‌گوید آنها پول ندارند طرف هم پشیمان می‌شود این دختر و پسر به هر گناهی بیفتند در آن شریک است؛ مناع الخیر عُرضه‌ی توکل و انفاق را ندارد و نمی‌گذارد بقیه این کار را انجام بدهند.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*