تفسیر صفحه ۴۱۰ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه ۴۱۰ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه 410 قرآن کریم – مسجد امام رضا (علیه السلام) - دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

تفسیر صفحه ۴۱۰ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

بسم الله الرحمن الرحیم

تفسیر صفحه ۴۱۰ قرآن کریم

دانشگاه فردوسی مشهد

 

آیات ۵۱ تا ۶۰ سوره روم صفحه ۴۱۰
در آیه ۵۲ خداوند می‌فرمایند «فَإِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَى…» صدای تو به اموات نمی‌رسد و آدم مُرده را نمی‌توانی هدایت کنی «…وَلَا تُسْمِعُ الصُّمَّ الدُّعَاءَ…» اینها اصلا دعوت تو را گوش نمی‌دهند و در آیه ۵۳ می‌فرمایند «وَمَا أَنْتَ بِهَادِ الْعُمْيِ…» پیامبر تو می‌خواهی راه را به مردمی نشان دهی که کور هستند؟

«…عَنْ ضَلَالَتِهِمْ إِنْ تُسْمِعُ إِلَّا مَنْ يُؤْمِنُ بِآيَاتِنَا فَهُمْ مُسْلِمُونَ» آنها در ضلالت هستند؛ خداوند در آیه ۵۹ می‌فرمایند «كَذَلِكَ يَطْبَعُ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِ…» بر قلوبِ آنها مُهر زده شده؛ چه کسانی هدایت نمی‌شوند؟ قلبِ چه کسانی مُرده است؟

در آیه ۵۱ خداوند می‌فرمایند «وَلَئِنْ أَرْسَلْنَا رِيحًا فَرَأَوْهُ مُصْفَرًّا…» زمانی که ما باد را بر آن کِشتزار بفرستیم و كشت‏ خود را زرد شده ببينند «…لَظَلُّوا مِنْ بَعْدِهِ يَكْفُرُونَ» آنها کافر می‌شوند، در اینجا خداوند انسان‌هایی را مطرح می‌فرمایند که تا زمانی که نعمت دارند خدا را عبادت می‌کنند زمانیکه نعمت از آنها گرفته می‌شود کافر می‌شوند، سُنت خدا امتحان است چون اگر امتحان نباشد مؤمن و منافق از هم جدا نمی‌شوند؛

سُنتِ تبدیل ناپذیرِ خداوند آزمایش است «وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ…» مطمئن باشید که ما شما را آزمایش می‌کنیم، به چه چیزهایی؟ «…مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ…» شما را به نقصِ مال، ترس، گرسنگی، جان، بیماری‌ها و کم شدن فرزندان امتحان می‌کنیم «…وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ» به کسانی که صبر می‌کنند بشارت بده؛ دنیا محل امتحان است سبک زندگی غربی فقط رفاه و راحتی را تبلیغ می‌کند خداوند در آیه ۱ و ۲ سوره عنکبوت می‌فرمایند «الم أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ» آیا مردم گمان کردند تا گفتند ما ایمان آوردیم رهایشان می‌کنیم و مورد آزمايش قرار نمى‏گيرند؟

سوال: چرا انسان‌های بدکار کمتر امتحان می‌شوند؟ چون در آن دنیا حسابی با خدا نداشته باشند، حضرت عیسی از کنار جنازه‌‌ی یک مؤمنی رد ‌شدند و دیدند که بدنش کِرم گذاشته و سگ بدن این مؤمن را می‌خورد سریع او را دفن کردند، جلوتر که رفتند دیدند یک پادشاهِ ظالمی از دنیا رفته و با عظمتِ زیادی او را تشییع می‌کنند حضرت عیسی به خدا عرضه داشت که خدایا این یکی بنده‌ی مؤمنِ تو و آن یکی بنده‌ی فاسق بود چرا اینطور شد؟ خداوند می‌فرمایند عیسی آن بنده‌ی مؤمن گناهی کرد که توبه نکرده بود در همین دنیا او را پاک کردم که اینجا آمد خجالت نکشد اما عیسی این پادشاهِ ستمکار یکسری کارهای خوبی هم انجام داده بود من در همین دنیا با او تسویه حساب کردم که در اینجا مستقیم وارد جهنم شود، نکته: امتحانات الهی برای مؤمنین بیشتر است؛

در این صفحه خداوند می‌فرمایند کسانی که امتحان می‌شوند و بعد از آن کافر می‌شوند ای پیامبر هر چه به آنها بگویی دیگر فایده‌ای ندارد آنها مُرده هستند و تو هم مُرده را نمی‌توانی زنده کنی و در گوشِ کَر نمی‌توانی جمله بفرستی.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*