تفسیر صفحه ۳۸۷ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه ۳۸۷ قرآن کریم – مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

تفسیر صفحه ۳۸۷ قرآن کریم مسجد امام رضا(علیه السلام) دانشگاه فردوسی مشهد

بسمه تعالی

تفسیر صفحه ۳۸۷ قرآن کریم

مسجد دانشگاه فردوسی مشهد

نکات محوری این جلسه تفسیر:

 

این آیات به ادامه ی داستان حضرت موسی(علیه السلام) اشاره دارد.خدواند میفرماید وقتی موسی(علیه السلام) به بلوغ رسید ما به او حکمت و علم دادیم و در جاهای دیگر قرآن هم حکم مقدم بر علم آمده است. در واقع منظور از حکم همان بصیرت است، حکمت و بصیرت فقط با خواندن به دست نمی آید.خیلی ها با تقوا به دست می آید، خیلی ها را خدا به انسان باید عنایت کند.

طبق آیه حضرت موسی بیرون از شهر بوده و وارد شهر می شود، یا به این دلیل که کاخ فرعون آن جا بوده و یا اینکه برای خودسازی بخشی از روز را بیرون شهر زندگی می کرده است، مورد اول به آیه نزدیکترست.

قدرت بدنی حضرت موسی(علیه السلام) بالا بوده همانطور که سایر پیامبران و ائمه(علیهم السلام) نیز اینطور بوده اند.

ورزش کردن و قدرتمند بودن ارزش است. ارزش ورزشکار به کمک کردن به مستضعفین بوده است، امثال پوریای ولی و تختی کم نبوده اند. حضرت موسی(علیه السلام) در میان دعوا با مشت یک نفر از فرعونیان را می کشد و آن دعوا را از کارهای شیطان بیان می کند.

داستان به اینجا می رسد که فردی که مؤمن آل فرعون بود، در دستگاه فرعونیان بود ولی خود را برملا نمیکرد، برای موسی(علیه السلام) خبر آورد که میخواهند او را بکشند پس از شهر خارج شود،بنابراین حضرت موسی(علیه السلام) در حالی که خوف و نگرانی داشت خارج شد و از خدا خواست که او را از قوم ظالم نجات دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*