شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۶

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۶

             دسته مناسبتي : دوره های آموزشی   / 

             دسته موضوعي : ⛓ سلسله جلسات   / 

             دسته زماني : سال 1398   / 

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه 26 - مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۶

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۶

مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

سلام علیکم و رحمة الله

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی

هفتیمن مورد از توصیه های آقا در بیانیه گام دوم مربوط به سبک زندگی است.

« سخن لازم دراین‌باره بسیار است. آن را به فرصتی دیگر وامیگذارم و به همین جمله اکتفا میکنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیانهای بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه میطلبد که باز چشم امید در آن به شما جوانها است.

در پایان از حضور سرافرازانه و افتخارانگیز و دشمن‌شکن ملّت عزیز در بیست‌ودوّم بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب عظیم اسلامی تشکّر میکنم و پیشانی سپاس بر درگاه حضرت حق می‌سایم.».

در ۶ توصیه قبلی حضرت آقا مفصل توضیحاتی دادند اما در این مورد فرمودند که به فرصتی دیگر وا می گذاریم، پس ما نیز این مورد را به فرصتی دیگر وا می گذاریم؛ به عبارتی زیاد در مورد آن صحبت نمی کنیم.

اما فقط در رابطه با سبک زندگی، حدود ۴ یا ۵ سال پیش یعنی سال ۱۳۹۴ حضرت آقا در خراسان شمالی بحث سبک زندگی را مطرح کردند بنده سوال هایی را که ایشان در این بحث مطرح کردند بیان می‌کنم:

چرا سبک زندگی در جامعه ما ضعیف است؟ چرا در برخی از بخش های کشورمان طلاق زیاد است؟ چرا در برخی از بخش های کشورمان روی آوردن جوان ها به نواد مخدر زیاد است؟ چرا در روابط همسایگی مان رعایت های لازم را نمی کنیم؟ چرا صله رحم در بین ما ضعیف است؟ چرا در زمینه فرهنگ رانندگی در خیابان ما مردمان منضبطی به طور کامل نیستیم؟ آپارتمان نشینی چه قدر برایمان ضروری است؟ چه میزان درست است؟ چه الزاماتی دارد که باید آنها را رعایت کنیم؟ چه میزان آن الزامان را رعایت می کنیم؟ الگوی تفریح سالم چیست؟ نوع معماری در جامعه ما چیست؟ چه میزان نوع معماری کنونی متناسب با نیاز های ماست؟ چه قدر عقلانی و منطقی است؟ طراحی لباسمان چه طور؟ مسئله آرایش در بین مردان و زنان چه طور؟ چه میزان درست است؟ چه قدر مفید است؟ آیا ما در بازار، ادارات و معاشرت های روزانه به همدیگر به طور کامل راست می گوییم؟ در بین ما دروغ چه قدر رواج دارد؟ در پشت سر یکدیگر حرف می زنیم؟ بعضی ها با داشتن توان کار از کار می گریزند علت کارگریزی چیست؟ در محیط اجتماعی برخی ها پرخاشگری های بی مورد می کنند علت پرخاشگری و بی صبری و نابردباری در میان بعضی از ما چیست؟ حقوق افراد را چه قدر مراعات می کنیم؟ در رسانه ها چه قدر مراعات می کنیم؟ در اینترنت چه قدر مراعات می شود؟ چه قدر به قانون احترام می گذاریم؟ علت قانون گریزی که یک بیماری خطرناک است در برخی از مردم چیست؟ وجدان کاری در جامعه چه قدر وجود دارد؟ انضباط اجتماعی در جامعه چه قدر وجود دارد؟ محکم کاری در تولید چه قدر وجود دارد؟ تولید کیفی در بخش های مختلف چه قدر مورد توجه و احتمام است؟ چرا برخی از حرف های خوب، نظرهای خوب و ایده های خوب در حد رویا و حرف باقی می ماند؟ چرا به ما می گویند که ساعت مفید کار دستگاه های اداری ما کم است؟ ۸ ساعت کار باید به قدر ۸ ساعت فایده داشته باشد چرا به قدر ۱، نیم یا ۲ ساعت؟ مشکل کجاست؟ چرا در بین بسیاری از مردم ما مصرف گرایی رواج دارد؟ آیا مصرف گرایی افتخار است؟ مصرف گرایی یعنی اینکه ما هرچه گیر بیاوریم صرف اموری بکنیم جز ضروریات زندگی ما نیست. چه کنیم که ریشه ربا در جامعه قطع شود؟ چه کنیم که حق همه، حق زن، حق شوهر و حق فرزندان رعایت شود؟ چه کنیم که طلاق و فروپاشی خانواده آن چنان که در غرب رایج است در بین ما رواج پیدا نکند؟ چه کنیم که زن در جامعه ی ما هم کرامتش حفظ شود و عزت خانوادگی اش محفوظ بماند و هم بتواند وظایف اجتماعی اش را انجام دهد و هم حقوق اجتماعی و خانوادگی اش محفوظ بماند. چه کنیم که زن مجبور نباشد بین این چند مورد یک را انتخاب کند؟ اینها جزء مسایل اساسی ماست، حد زاد و ولد در جامعه ما چیست؟ چرا در برخی از شهرهای بزرگ خانه های مجردی وجود دارد؟ این بیماری غربی چگونه در جامعه ی ما نفوذ کرده است؟ تجمل گرایی چیست؟ بد است یا خوب؟ چه قدر از آن بد است یا خوب؟ چه کار کنیم که از حد خوب فراتر نرود و به حد بد نرسد؟

این موارد بخش های گوناگونی از مسائل سبک زندگی است و ده ها مسئله از این قبیل وجود دارد که بعضی از آنها که من گفتم مهم تر است. این یک فهرستی است از آن چیز هایی که متن تمدن را تشکیل می دهد. قضاوت در باره ی یک تمدن مبتنی بر این ها است.

سخن آقا را بار دیگر بیان می کنیم: سخن لازم در این باره بسیار است آن را به فرصتی دیگر وامی گذاریم و به همین اکتفا می کنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران زیانهای بی جبران اخلاقی، اقتصادی، دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است. مقابله با آن جهادی همه جانبه و هوشمندانه می طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان ها است. در پایان از حضور سرافرازانه و افتخار آمیز و دشمن شکن ملت عزیز در ۲۲ بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تشکر می کنم و پیشانی سپاس بر در گاه حق می سایم. سلام بر حضرت بقیه الله ارواحناه فداه، سلام بر ارواح طیبه شهیدان والا مقام و روح مطهر امام بزرگوار و سلام بر همه ملت عزیز ایران و سلام ویژه به جوانان. (دعا گوی شما سید علی خامنه ای ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۷)

ان شاالله که خداوند ما را در تحقق گام دوم انقلاب که رسیدن به تمدن نوین اسلامی است و ظهور حجت بن الحسن موفق بگرداند… .

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*