شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۵

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۵

             دسته مناسبتي : دوره های آموزشی   / 

             دسته موضوعي : ⛓ سلسله جلسات   / 

             دسته زماني : سال 1398   / 

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه 25 - مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۵

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۵

مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

 

آقا هفت توصیه در پایان بیانیه مطرح می کنند تا اکنون پنج توصیه را بحث کرده ایم اما ششمین مورد:

عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن، این سه شاخه هایی از اصل عزت، حکمت و مصلحت در روابط بین المللی اند.

 

صحنه جهانی امروز شاهد پدیده ای است که تحقق یافته یا در آستانه ظهورند. تحرک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه آمریکا و صهیونیسم، شکست سیاست های آمریکا در منطقه غرب آسیا و زمین گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه، گسترش حضور قدرتمندانه ی سیاسی جمهوری اسلامی و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه، بخشی از مظاهر عزت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی آمد.

 

سردمداران نظام سلطه نگران هستند، پیشنهاد های آنان عموما شامل فریب و خدعه و دروغ است. امروز ملت ایران علاوه بر آمریکای جنایتکار، تعدادی از دولت های اروپایی را نیز خدعه گر و غیر قابل اعتماد می داند. دولت جمهوری اسلامی باید مرز بندی خود را با آنها با دقت حفظ کند، از ارزش های انقلابی و ملی خود یک گام هم عقب نشینی نکند، از تهدید های پوچ آنان نهراسد و در همه حال عزت کشور و ملت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت جویانه و البته از موضع انقلابی مشکلات قابل حل خود را با آنان حل کند.

 

در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.

مورد بعدی که حضرت آقا می فرمایند در ارتباط با روابط خارجی و عزت جمهوری اسلامی است.

 

در رابطه با عزت جمهوری اسلامی در بحث صعود چهل ساله که قبلا خدمت شما بودیم، بنده عرض کردم که طبق نظریات مهم ترین نظریه پرداز ها، ایران از لحاظ قدرت چه جایگاهی دارد. ایران از لحاظ قدرت، قدرت اول منطقه در تاثیر گذاری بر تحولات بین المللی است در صورتی که قبل از انقلاب به خاطر دارید گزارشی که ناتو آورده این بود که اعلام کرده اقتدار جمهوری اسلامی و اقتدار ایران بعد از سال ۱۹۷۹ یعنی سال ۱۳۵۷ اتفاق افتاده است.

 

گزارشی که American interest آورده بود زیر نظر فرانسیس فوکویاما اعلام کرده بود که ایران هفتمین قدرت دنیا و اولین قدرت منطقه است.

ایران مهم ترین قدرت در منطقه است که می تواند تحولات بین المللی را کاملا مدیریت بکند. در جریان های مختلف و در همین چند سال اخیر مشاهده شد، برای نمونه جریان سوریه وعراق بود.

 

در جریان سوریه اوباما اعلام کرد که ما امروز به سوریه حمله خواهیم کرد. چند ساعت بعد حضرت آقا در سخنرانی خود فرمودند که شما موفق نخواهید شد و اینجا گورستان شما خواهد شد. اوباما روز بعد اعلام کرد که ما عجله ای برای حمله به سوریه نداریم.

 

یا در مذاکرات صلح که هم ایران بود و هم کشورهای دیگر و هم آمریکا، ایران اعلام کرد که اگر آمریکا باشد ما حضور نخواهیم داشت آمریکا نیز اعلام کرد که ما حتما حضور می یابیم در غیر اینصورت موازنه را بهم می زنیم.

 

کنفرانس صلح برگزار شد با حضور ایران و بدون حضور آمریکا، در این شرایط چه کسی قدرت را در منطقه مشخص می کند. گزارشی که هم New scieintist و هم گزارش های مختلف دیگری که آمارش آورده شده اعلام کرده بود. تیتر گزارشات پیرامون چه جریانی بود؟ چگونه ایران بزرگترین نقشه دنیا را دارد؟ چگونه آمریکا به بزرگ شدن نقشه ایران کمک می کند؟

 

دائما گفته می شد که آمریکا به کشوری حمله می کند و آن کشور بعد از مدتی با سیاست حکیمانه ایران هم پیمان ایران می شود. سوریه ای که در بعضی از بحث ها با ایران اختلاف نظر داشت و به تدریج این اختلافات جدی می شد امروزه مهم ترین هم پیمان ایران است. عراق که با ایران جنگیده بود اما امروزه مهم ترین هم پیمان ایران است. جریان ترکیه نیز همین اتفاق افتاد. در جریان افغانستان کار به جایی رسید که ما می توانیم حتی با طالبان موازنه را برقرار کنیم یعنی به محض اینکه آمریکا داعش را به سمت افغانستان می فرستد ایران موازنه خود را برهم می زند و به سمت طالبان رفته و طالبان دوباره با داعش مخالف شده و کل نقشه آمریکا بهم می خورد نکته ی عجیبی است که ایران به اندازه ای حکیمانه وارد می شود که هیچ چیز را برای مردم خود مخفی ندارد.

 

یعنی اگر ایران با داعش هم نیز سر میز مذاکره بنشیند به مردمش خواهد گفت. مثل آمریکا نیست که جریان مک فارلین ناگهان رسوا شد و مشخص شد که امروزه در تمام نظر سنجی های تاریخ آمریکا این جریان است.

 

در این جریان کارتر فرستاده ی ویژه خود را به سمت ایران فرستاد که با امام صحبت کند وی گفت ما به ایران اسلحه می دهیم و امام این موضوع را در سخنرانی خود اعلام کرد یعنی چیزی که برای دنیا مخفیانه ترین موضوع بود امام گفت ما با مردم موضع مخفیانه ای نداریم.

امروزه نیز همین گونه است ایران به راحتی می گوید که ما با طالبان صحبت کردیم زیرا براساس مصلحت، عزت و حکمت دقیق و مشخص جلو می آید.

 

حضرت آقا می فرمایند ما به واسطه ی جمهوری اسلامی عزت به دست آوردیم  و ما به وسیله اصل حکمت و اقتدار تمام پیش رفتیم. حضرت آقا در پایان این بحث نکته ای را مطرح می فرمایند که در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست، به عبارتی ما نمی توانیم تصور کنیم که آمریکا می تواند مشکلی را حل کند و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی به بار نخواهد داشت.

 

چرا نمی توان به آمریکا اعتماد کرد؟ زیرا آمریکا نشان داده است که قابل اعتماد نیست نه در برخورد ایران بلکه در برخورد با هیچ جا. یعنی شما در طول تاریخ نزدیک به ۲۴۰ سال آمریکا نمی بینید که گروهی به آمریکا اعتماد کرده باشد و از این اعتماد راضی باشد. مهم ترین هم پیمانان آمریکا خیانت آمریکا را مشاهده کرده اند. مهم ترین هم پیمان آمریکا یعنی انگلیس بارها مورد خیانت آمریکا واقع شده است.

 

یک نمونه در جنگ جهانی دوم بود در این جنگ زمانی که نورماندی توسط انگلیس و فرانسه فتح شد سریعا به آمریکا پیام داد که بیایید کار را تمام کرده در این حالت موازنه جنگ جهانی دوم به پایان می رسید. آلمان به شدت شکست می خورد اما آمریکا به خاطر مذاکره پشت پرده حاضر نشد که به کمک انگلیس بیاید. انگلیس محاصره شد و تعداد وسیعی کشته داد. اما بعد از مدتی آمریکا به عنوان ناجی آمده و آنجا را از آن خود کرده و به انگلیس خیانت کرد. اما این اتفاق را به مردم انگلیس بازگو نمی کنند.

 

جریان حمله ای که به گرانادا شد. گرانادا مستعمره انگلیس بود اما آمریکا به آن حمله کرد و این مستعمره را از انگلیس گرفت و خود مالک آن شد. از همه بدتر در کودتای ۱۵ مرداد سال ۱۳۳۲ آمریکا با انگلیس قرار گذاشتند که کودتا کرده و نفت را تقسیم کنند. آمریکا بعد از کودتا حاضر به انجام این کار نشد و بخش عمده ی نفت را برای خود برداشته و چند درصد به ایران و چند درصد به انگلیس تعلق گرفت.

بنابراین آمریکایی که به مهم ترین هم پیمان خود بار ها خیانت کرده آیا می خواهد به ما خیانت نکند؟

 

از دیگر هم پیمانان آمریکا چین است. اوج قساوت را آمریکا در حمله به چین نشان داد. در جنگ جهانی دوم چین گزارش تسلیحات ژاپن را به آمریکا تحویل می داد و در جریان های مختلف در جنگ جهانی دوم چین به علت از بین بردن ژاپن به آمریکا کمک می کرد. به محض اینکه ژاپن تسلیم شد هنوز چند ماه نگذشته بود که آمریکا ژاپن را به عنوان مستعمره خود مامور کرد که به چین حمله کند و این کار انجام شد. آمریکا چنین حیوان گرگ صفتی است.

 

فرانسه و گزارشاتی که WikiLeaks داده است انواع و اقسام جاسوسی ها را نسبت به مقامات فرانسه به وسیله آمریکا انجام شده است. از همه بدتر طرح ترور رییس جمهور فرانسه (مارشال لوگو) است. طرح ترور و کودتا توسط آمریکا چیده شده بود. که در رژه ای که افسران فرانسوی داشتند یک فرانسوی که می خواست ارتقا درجه بگیرد بر روی انگشترش خاری بود که کاملا سمی بوده تا هنگامی که به رییس جمهور دست می دهد به دست وی فرو شده و سم انتقال یابد اما این اتفاق رخ نداد و همه متوجه شدند که این کودتا از جانب آمریکا بوده است و در دورانی که فرانسه مهم ترین هم پیمان آمریکا بود. بارها آمریکا اقتصاد فرانسه را به مشکل رسانده است، برای مثال سازمان امنیت ملی آمریکا NSI در قراردادهایی که فرانسه با شرکت های مختلف بسته بود اختلال ایجاد کرده به گونه ای که هر قراردادی را که بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بوده را به صورتی برهم زده و خود آمریکا وارد شده و قرارداد را از آن خود می کرد. آمریکا به هم پیمانان خود نیز رحم نمی کند.

 

بحث دوم بدعهدی آمریکاست. هر جایی که آمریکا قولی داده زیر آن زده است برای مثال سه کشور که اخیرا در جریان هسته ای مانند ایران بودند و به هسته ای دست یافته و غنی سازی هسته ای انجام دادند آمریکا آنها را تحریم و تهدید کرد.

 

یکی از مهم ترین این کشورها لیبی بوده که از تمامی کشور ها نیز مقاوم تر بود. لیبی از سال ۱۹۷۹ دقیقا همزمان با انقلاب اسلامی ایران تا سال ۲۰۰۱ تحت شدید ترین فشارهای تحریمی قرار گرفت.

 

آمریکا به لیبی اعلام کرد که باید تسلیحات هسته ای را کنار بگذاری اما لیبی زیر بار نرفت. سال ۲۰۰۱ لیبی این ماجرا را پذیرفت و با آمریکا سر میز مذاکره نشست. تا سال ۲۰۰۳ هنگامی که حمله آمریکا به عراق رخ داد، آمریکا به لیبی نشان داد که به تو نیز حمله خواهم کرد. لیبی به طور کامل با آمریکا همکاری کرد، اولین اتفاق این بود که قذافی  مسیولیت حمله به هواپیمایی که سالیان سال پان آمریکن به لیبی نسبت داده بود را قبول کرد. این حمله به حمله هوایی لاکروی معروف شد. قذافی حاضر شد به تمام بازمانده های قربانیان این حمله دیه بدهد.

 

به علاوه پذیرفت که تمام تسلیحات هسته ای خود را از لیبی خارج کند. به علاوه آمریکا اعلام کرد که باید در تمامی مراکز حکومتی دوربین گذاشته شود لیبی این را نیز پذیرفت. آمریکا در قبال این موارد اعلام کرد که تحریم ها را بردارد و پولهای بلوکه شده را به آنها برگرداند. بعد از مدتی لیبی درخواست کرد که آمریکا تعهدات خود را اجرا کند. اما آمریکا قبول نکرده و گفت ما باید بازرس ویژه به تمام کشور فرستاده و تمام مناطق را بررسی کنیم تا جایی تسلیحات نظامی وجود نداشته باشد. بعد از این اقدام اعلام کردند تحریم ها را برمی دارند اما نه تمامی آنها را، ابتدا تعدادی از تحریم ها را بر خواهند داشت.

 

سفیر آمریکا انگلیس و رییس مجلس سنا نیز با این تصمیم مخالفت کردند. بنابراین آمریکا با توجه به این دو مخالف گفت که نمی توان تحریم ها را حذف کرد. انگلیس در این شرایط وارد شد و با پول گزافی که از لیبی گرفته بود اعلام کرد که امنیت لیبی را تامین می کند اما در مقابل باید به هر آنچه می گوییم عمل کنید و اجازه بدهید تا پایگاه نظامی در این کشور احداث کنیم، در مقابل ما تعهد می دهیم که اگر کشور ثالثی با شما مقابله کرد ما وارد شویم. اما دوسال بعد انگلیس و آمریکا به لیبی حمله کردند و این چنین سرگذشت لیبی رقم خورد. آیا این وقایع برای ما عبرت نیست؟

 

زمانی که آمریکا معمر قذافی را از بین برد، با بهانه نبود امنیت در این کشور خواستار تاسیس پایگاه نظامی در لیبی شد. آمریکا بیان کرد که لیبی باید به ما پول بدهد تا حقوق کارمندان و نظامیان ما تامین شود تا ما از لیبی دفاع کنیم. هنوز هم انگلیسی ها در لیبی حضور دارند.

 

کشور عراق کشوری بود که در بحث هسته ای مطرح شد. آمریکا صدام را تجهیز کرده تا با ایران بجنگد بعد از پایان جنگ صدام که دیوانه ای به تمام معنا بود همانطور که امام (رحمت الله علیه) فرمودند «اگر جنگ با ما تمام شود صدام به کشورهای دیگر حمله می کند»

وی به کویت حمله کرد. اما کویت یکی از هم پیمانان آمریکا بود. سال ۱۹۹۱ آمریکا به عراق حمله کرده و صدام تسلیم شد. در مقابل آمریکا اظهار داشت که باید شیمیایی خود را از بین ببرید که البته صدام تسلیم و به گفته آمریکا عمل کرد. صدام در جای خود ماند چرا که هر دو کشور دشمنی مشترک به نام ایران داشتند. تا سال ۱۹۹۸ همراهی با آمریکا آغاز شده و هرچه آمریکا گفته بود انجام می شد به گونه ای که در مراکز مهم دوربین گذاشته و تسلیحات هسته ای آنها ازبین رفت.

اما گزارش که به سازمان ملل آمد بر این مبنا بود که عراق با ما به طور کامل همکاری نکرده است. در آخرین روزهای سال ۱۹۹۸ یعنی دورانی که عراق در هر حالت پای آمریکا بود آمریکا مجددا به عراق حمله کرد و در این مسیر صدام مجدد تسلیم شد. تا بعد از جریان برج های دوقلو و تا سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ عراق اجازه داد که بازرس های سازمان ملل، انرژی هسته ای را بررسی کنند و اما در دوران بازرسی سازمان ملل قطع نامه ای علیه عراق صادر کرد. عراق اعلام کرد که اگر این قطعنامه را کنار بگذارید هر مقدار که بخواهید کمک تان خواهیم کرد.

 

در همین هنگام آمریکا به عراق حمله کرد و عراق را ازبین برد. بنابراین این اتفاق نشان می دهد که هر زمان کشوری با آمریکا مذاکره کرده در همان دوران آمریکا به آن حمله کرد.

 

اما سومین کشور کره شمالی است که به انواع و اقسام تسلیحات دست یافته بود. تا سال ۲۰۰۴ تحریم های مختلفی شده بودند اما در این سال توافق عمل در برابر عمل یا توافق برد-برد انجام دادند. اولین قانون این بود که کره شمالی تمام تسلیحات هسته ای خود را متوقف کند تا آمریکا به آن کمک مالی برساند. اما آمریکا به عهد خود وفا نکرد. کره شمالی مجددا تسلیحات خود را انجام داد و به محض اینکه این اقدام را انجام داد آمریکا بیان کرد که شما قرداد را فسق کرده اید. ۲۴ میلیون دلار را سریعا بلوکه کرد و بدترین تحریم ها را اجرا کرد.

 

سال ۲۰۰۷ نیز بیشترین فشار بر کره شمالی آورده و در این راستا کره شمالی تمامی تسلیحات خود را متوقف کرد.

 

اما تنها ایران باقی مانده که بر اصولی که داشت پابرجا بود. هر زمانی که ایران با آمریکا مذاکره کرد ضرر کرد. اولین رویداد بیانیه الجزایر بود. این جریان به عهدنامه الجزایر معروف شد. کشور ما با کشور ثالثی به نام الجزایر به منظور آزادی گروگان های آمریکا پای مذاکره نشست. هدف از این بیانیه این بود که آمریکا پول بلوکه شده ما را باز پس دهد، دارایی شاه را به ما برگرداند و در امور ما دخالت نکند. در همان دوران مذاکره آمریکا قصد داشت  دو یا سه کودتا بر علیه ما انجام دهد که این اتفاق رخ نداد.

 

دولت ما که بهزاد نبوی مسیول تیم مذاکره کننده اش بود با خوش خیالی تمام گروگان ها را آزاد کردند تا پول بلوکه شده باز گردد اما اکنون ۴۰ سال است که پول بازگردانده نشده است.

 

دومین اتفاق گروگان گیری لبنان بود. برای آمریکا بسیار بد بود که تعدادی گروگان نزدیک ۱۰ سال در لبنان بود. احتمال می رفت که حزب الله لبنان این گروگان گیری را انجام داده بودند. در دوران آقای رفسنجانی و با مسئولیت آقای ظریف مذاکره ای با آمریکا انجام شد. مذاکره بر این قرار بود که ایران میانجیگری کرده و گروگانها را آزاد کند و آمریکا در مقابل پول های بلوکه شده را به ما بر گرداند. ایران تک تک گروگان ها را آزاد کرد، با آزاد شدن هر گروگان ایران پیام می داد که پول بلوکه شده را بازگردانید اما آمریکا بیان می کرد که باید تمام گروگان ها آزاد شود. بعد آزادی همه گروگان ها نیز آمریکا به تعهد خود عمل نکرد و اعلام کرد که جنازه ای وجود دارد که باید آن را نیز برگردانید، ایران جنازه را هم برگرداند اما آمریکا اعلام کرد که ما حسن نیتی از ایران ندیدیم.

 

حضرت آقا در آنجا فرمودند که ما به آمریکا اعتماد نداریم. در جریان اشغال افغانستان قرار بر این بود که دوباره ایران میانجیگری کند. در سال ۲۰۰۱ که برگ برنده در دست ایران بود، در کمال تعجب تمام دنیا رییس جمهور اعلام کرد که ما با طالبان هدف مشترک داشته و با آنها کنار می آییم. با این جمله آمریکا به طالبان حمله کرد و افغانستان را از بین برد و تمام برگ های برنده از ما گرفته شد.

 

ایران دوباره با آمریکا وارد مذاکره شد تا طالبان از بین برده شود و دوباره رییس جمهور دوران اصلاحات همه چیز را بر هم زد و دقیقا مابین مذاکرات بوش اعلام کرد که ایران محور شرارت است.

 

بیانیه سعد آباد که سال ۱۳۸۲ اتفاق افتاد. آقای روحانی مسئول تیم مذاکره کننده بوده و آقای ظریف معاون بود، پروتکل الحاقی تصویب شد اما باز هم آمریکا بد عهدی کرد.

همان تیم مذاکره کننده دوباره برای برجام اقدام کردند که برای دهمین و صدمین بار آمریکا بد عهدی کرد.

 

۱۰ سال دیگر هم دوباره همین نتیجه با مذاکره با آمریکا رقم خواهد خورد. ۲۰ سال دیگر هم همینطور می شود و این رخداد به صورت دومینویی تکرار می شود. ما حتی یک حسن نیت هم از آمریکا ندیده ایم نه ما، هیچ جای دنیا مشاهده نکرده است. حالا درست به جمله آقا می رسیم که در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت. به گونه ای که در دوران برجام آمریکا انواع و اقسام شرارت ها را انجام داد.

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. علوی
  مرداد ۱۶, ۱۳۹۸

  بسم الله الرحمن الرحیم. سلام و خداقوت. متشکرم که صوت جلسات را در سایت قرار دادید. فقط کاش موضوع جلسات را هم ذکر میکردید.

  • سعداء
   مرداد ۱۷, ۱۳۹۸

   سلام علیکم
   ان شاءالله به زودی متن پیاده شده این جلسات داخل همین پست ها قرار می گیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*