شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۳

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۳

             دسته مناسبتي : دوره های آموزشی   / 

             دسته موضوعي : ⛓ سلسله جلسات   / 

             دسته زماني : سال 1398   / 

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه 23 - مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۳

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۲۳

مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

 

داشتیم در رابطه با بیانیه گام دوم انقلاب صحبت می کردیم که به فراز های پایانی رسیده ایم.

 

از هفت توصیه ای که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به جوانان مطرح می کنند سه مورد را عرض کرده ایم.

اما چهارمین مورد:

“عدالت و مبارزه با فساد: این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ی چرکین کشورها و نظامها و اگر در بدنه‌ی حکومتها عارض شود، زلزله‌ی ویرانگر و ضربه‌زننده به مشروعیّت آنها است؛ و این برای نظامی چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیّتی فراتر از مشروعیّتهای مرسوم و مبنائی‌تر از مقبولیّت اجتماعی است، بسیار جدّی‌تر و بنیانی‌تر از دیگر نظامها است.

 

وسوسه‌ی مال و مقام و ریاست، حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیر‌‌المؤمنین (علیه‌السّلام) کسانی را لغزاند، پس خطر بُروز این تهدید در جمهوری اسلامی هم که روزی مدیران و مسئولانش مسابقه‌ی زهد انقلابی و ساده‌زیستی می دادند، هرگز بعید نبوده و نیست”

 

حضرت آقا بعد از بحث تعریف عدالت و مبارزه با فساد دارند به یک نکته ای اشاره می کنند می فرمایند: خب شعار ما این است که حکومت ما ادامه دهنده راه حکومت علوی باشد. شبیه ترین دوران به دوران امیرالمومنین علیه السلام الان است.

 

این اشتباه است که می گویند مثلا چون رئیس مذهب ما امام صادق علیه السلام است باید دوره ایشان را مدنظر داشته باشیم. نخیر، ما بین چهارده معصوم هیچ دورانی شبیه تر از دوران امیرالمومنین به دوران ما نیست.

 

هم از آن طرف اشتباه می کنند که حکومت مارا با دیگر معصومین مقایسه می کنند و هم اشتباه می کنند که با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) مقایسه می کنند معلوم است که حکومت ما قابل قیاس با حکومت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) نیست.

 

اشتباه است که ما می آییم با حکومت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) مقایسه می کنیم. امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) که تشریف بیاورند که دیگر وضع اینچنین نیست، نه اقتصاد اینچنین است، نه فساد این چنین است، نه عدالت اینچنین است، نه ظلم این چنین است، نه دشمنان این چنین اند.

 

اصلا چنین چیزی نیست. حکومت ما شبیه ترین حکومت به دوران امیرالمومنین علیه السلام است یعنی در دورانی که یک معصوم حاکم می شود، حکومت تشکیل می دهد. دیگر ائمه بزرگوار معصومین حکومت تشکیل نداده اند و فقط امیرالمومنین حکومت تشکیل داده اند.

 

ما هم الان در دورانی هستیم که حکومت تشکیل داده ایم. آقا می فرمایند: در آن دورانی که دوران علوی بود در آن دوران هم فساد بود یعنی مسئولین اش که مسئولین بسیار عالی بودند اما بارها و بارها فساد انجام دادند که شما وقتی به نهج البلاغه رجوع کنید می بینید که حضرت علی علیه السلام چه قدر از دست این افراد خون دل خوردند، چه فساد هایی انجام دادند خیلی هایش را حضرت توانست برخورد کند محکم هم برخورد کرد.

 

طرف را عزل کرد و گاهی وقت ها حضرت شخص را عزل نکرد یا در بعضی از دوران ها عزل کرد و چون شورش کردند وی را دوباره ابقا کرد مثل ابوموسی اشعری که حضرت او را عزل کرد اما چون مردم درخواست کردند حضرت اورا در جای دیگری گذاشت.

 

یک خطبه ای از حضرت وجود دارد که در نهج البلاغه نیست اما در کتاب الاحتجاج شیخ طبرسی و در کتاب کافی است که حضرت خطبه ای می خوانند که خطبه خیلی عجیبی است.

 

حضرت مطرح می کنند و می گویند که ای مردم شما به حرف من عمل نمی کردید که اگر عمل می کردید می گذاشتید من بدعت ها را کنار بزنم و بعد حضرت شروع می کنند به مثال آوردن و می گویند یعنی اگر فدک را بر می گرداندم شما شورش نمی کردید، یا اگر من نماز مستحبی به جماعت خواندن را ممنوع می کردم شما قیام نمی کردید؟ اگر من مقام ابراهیم را به جای خودش بر می گرداندم ضد من ما قیام نمی کردید؟مجبور شدم چیزی نگویم، مجبور شدم.

 

یعنی در علوی ترین حکومت تاریخ امیرالمومنین مجبور به سکوت شد؛ در بسیاری از جاها در آن دوران فساد انجام شد. معروف ترین کسانی که در دوران امیرالمومنین علیه السلام لغزیدند طلحه و زبیربودند. واقعا زبیر شخصیت مهمی بود حیف شد! مهم ترین ریزش صدر اسلام ریزش زبیر بود؛

 

او پنجمین نفری بود که مسلمان شد، از دوجانب با پیامبر نسبت فامیلی داشت. عمویش اورا داخل قفس بالای دیگ آب جوش می گذاشت بخار این آب تمام پوست بدنش را از بین برده بود اما حاضر نشد دست از اسلام بردارد.

 

در تمام غزوات پیامبر (صلی الله علیه و آله) شرکت کرده بود در جنگ احد که عموما پیامبر (صلی الله علیه و آله) را تنها گذاشته بودند زبیر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را تنها نگذاشت. یک روایتی در کتب اهل سنت از پیامب (صلی الله علیه و آله) نقل شده است «لکلّ نبیّ حَوَارِیٌّ و حوارییّ الزّبیر» هر پیامبری یار نزدیکی داره و یار نزدیک من زبیر، زبیر این گونه بود.

 

فارِس الاسلام بود به همراه طلحه سیف الاسلام بود شمشیر بران اسلام بودند. عجیبی جریان زبیر این است که بعضی از خواص بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) ریزش پیدا کردند اما زبیر بعد پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم ریزش پیدا نکرد. موقعی که کودتای ثقیفه اتفاق افتاد، زبیر در خانه حضرت علی علیه السلام تحصن کرد. موقعی که دست حضرت علی علیه السلام را بستند زبیر در مسجد بر خلفا شمشیر کشید حضرت اورا آرام کردند، با خلیف اول و خلیفه دوم بیعت نکرد، خلیفه اول که ازدنیا رفت اولین کسی که با امیرالمومنین علیه السلام بیعت کرد زبیر بود. خلیفه دوم هم که از دنیا رفت در شورای شش نفره تنها کسی که به امیرالمومنین علیه السلام رای داد زبیر بود و بعد از خلیفه سوم به همراه طلحه اولین نفراتی بودند که با حضرت علی علیه السلام بیعت کردند.

 

عجیب تر از همه این ها وصیت نامه معروف حضرت زهراسلام الله علیها است که می گویند: علی جان شبانه مرا غسل بده، شبانه مرا دفن کن، شبانه مرا به خاک بسپار اول آن وصیت نامه چیست؟ می گویند که علی جان من زبیر را بر وصیت خود گرفته ام.

 

زبیر چنین شخصیتی بود زبیر کسی بود که در دفن مخفیانه حضرت زهرا سلام الله علیها شرکت کرده بود. زبیر کسی بود که حضرت علی علیه السلام (درباره ی او) می فرمایند زبیر از ما اهل بیت بود.

تا زمانی که فرزند نحثش، عبدالله بزرگ شد. این زبیر که چنین شخصیت بزرگی در تاریخ اسلام بود چه شد که به بزرگ ترین ریزش تاریخ اسلام تبدیل شد.

 

“إنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلَادُكُمْ فِتْنَةٌ ” او در فتنه مال و فتنه اولاد شکست. خورد زبیر دنیا طلب شد، مشکلات از اینجا شروع شد.

 

کسی که دنیا طلب بشود نمی تواند عدالت علوی را تحمل کند. آقا همین را می فرمایند: حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیر‌‌المؤمنین علیه‌السّلام کسانی را لغزاند، وسوسه‌ی مال و مقام. طلحه هم همین گونه بود، سابقه دار بود، آدم خوبی بود، خیلی های دیگر هم بودند.

 

مُنذِر بن جارود حاکم فارس بود امیرالمومنین او را حاکم فارس گذاشته بودند. از بیت المال چهارهزار درهم دزدید زمانی که حضرت به او دستور دادند پول را برگرداند رفت و به معاویه پیوست.

نعمان ابن الاشلان حاکم یمن و عمان بود که پول های عمان را دزدید و هنگامی که حضرت علی علیه السلام اورا توبیخ کرد، رفت و به معاویه پیوست.

 

این ها آدم های کمی نبودند. فتنه مال، این ها را عاقبت به شر کرد. باز این جمله را بخوانم: که وسوسه‌ی مال و مقام و ریاست، حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیر‌‌المؤمنین (علیه‌السّلام) کسانی را لغزاند، در کشور خودمان نیز چهل سال است که به همین گونه است.

 

بعضی ها می آیند و می گویند این چه حکومتی است که چهل سال است هر رئیس جمهوری داشتید توزرد از آب در آمد و در دوره ی بعدش هیچکدام آن ها تایید صلاحیت نشدند. این که رد صلاحیت شدند اقتدار جمهوری اسلامی را نشان می دهد، اولا که جمهوری اسلامی آنقدر قدرت دارد که می تواند کسی که هشت سال رئیس جمهور بوده است را به راحتی رد صلاحیت کند و بگوید که تو دیگر به درد ریاست جمهوری نمیخوری، در عموم کشور ها هم این چنین است.

 

همین کره جنوبی از سال ۱۹۷۰ تقریبا یا ۸۰ تا الآن ۱۲ رئیس جمهور داشته است به جز رئیس جمهور فعلی اش یعنی ۱۱ تا رئیس جمهور که ۹ تای آن ها به جرم اختلاس از حکومت ساقط شدند، خب در این جریان هم بود.

 

بله از کشور ما انتظار نمی رود، جمهوری اسلامی است اما عرض ما این است که حب مال و مقام، طرف را عاقبت به شر می کند.

 

کسانی که سی سال پیش در دهه شصت مسابقه ی شان، مسابقه ی ساده زیستی بود در دهه ی نود کسانی را که فقیر هستند تحقیر می کنند و افتخارشان این است که خانه های بزرگ دارند. این ها همان مسئولین دهه شصت هستند، همان ساده زیست ها، همان کسانی که برنج کپنی می خوردند و همان کسانی که وقتی نفت نبود نمی رفتند نفت را از جای دیگر بگیرند و سرما را تحمل می کردند این مسئولین همان ها هستند.

 

حب مال و مقام و حب ریاست آدم را عاقبت به شر می کند. هیچ فرقی هم نمی کند که جمهوری اسلامی باشد یا آمریکا باشد، حکومت پهلوی باشد یا اسرائیل باشد هر کجا می خواهد باشد “حُبُّ الدنیا راس کُلِّ خَطیئَهٍ”

 

“پس خطر بروز این تهدید در جمهوری اسلامی که روزی مسئولانش مسابقه‌ی زهد انقلابی و ساده‌زیستی می دادند، هرگز بعید نبوده و نیست؛ و این ایجاب می کند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه‌گانه حضور دائم داشته باشد و به‌معنای واقعی با فساد مبارزه کند، بویژه در درون دستگاه‌های حکومتی.”

 

یادتان هست دوسال پیش اجلاسی برای مبارزه با فساد برگزار شد که معاون اول رئیس جمهور نامه ای به آقا می نویسد که آقا اگر صلاح می دانید برای این جلسه که در عالی ترین مقامات برگزار می شود پیامی بدهید.

 

که حضرت آقا می فرمایند تا کی قرار است که فقط بحث مبارزه با فساد در همایشات خلاصه بشود پس کی می خواهید با فساد برخورد کنید؟

فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که در اردیبهشت سال ۸۰ داده شد که به فرمان هشت ماده ای مبارزه با فساد معروف است هنوز بر روی زمین مانده است که آقا در آن نامه معروف می نویسند با فساد برخورد کنید حتی اگر بچه ی من باشد.

 

“البتّه نسبت فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و بخصوص با رژیم طاغوت که سرتاپا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمدالله مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند، ولی حتّی آنچه هست غیر قابل قبول است.”

 

بحثی که اینجا مطرح می کنند و ما می خواهیم آن را ثابت بکنیم این است که آقا می فرمایند فساد در جمهوری اسلامی پایین تر از فساد در کشور های دیگر است. ما بیاییم و ببینیم که وضعیت فساد در کشورهای دیگر چه گونه است؟

 

اولین بحثی که می خواهیم داشته باشیم مبارزه با فساد است، بینیم که مبارزه با فساد چگونه است. یک آماری وجود دارد که به خاطر آن آمار همیشه ما را محکوم می کنند این آمار را آمار CPI یعنی میزان شفافیت مالی در کشورها است.

 

این نقشه ای که شما ملاحظه می کنید شفافیت مالی در کشور ها را نشان می دهد هرچه رنگش به زرد، زرد کمرنگ تر باشد یا روشن تر باشد شفافیت فساد درآن کشور بیشتر و هرچه تیره تر باشد شفافیت فساد در آن کشور کم تر است که به آن CPI می گویند.

 

کشورهای آمریکا ، کانادا، اسکاندیناوی، استرالیا و امثال این ها شفافیت مالی بسیار بالایی دارند و ایران شفافیت مالی پایین دارد.این آماری است که مطرح می کنند و اینکه وقتی رتبه بندی کشورهارا مطرح می کنند طبیعتا باید ایران را در آخر آخرها ببینیم. رقم ایران تقریبا در رتبه بندی در رتبه ی آخر قرار دارد.

 

خب باشد کدام کشورها اول هستند دانمارک، نیوزیلند، آمریکا، انگلیس، آلمان، سوئیس. این ها رتبه اول را در شفافیت مالی در دنیا دارند قبول است،پس وضع ما در شفافیت مالی خراب است. در درک فساد دانمارک، سوئیس، سوئد وآمریکا بالا هستند خب این را داشتیم.

 

این تصویر بعدی است که بانک جهانی گزارش می دهد شاخص اختفا مالی FSI کدام کشور ها اول هستند؟ دقیقا همین کشور هایی که اعلام شد در شاخص درک فساد بالاترین رتبه را داشتند در پنهان کاری مالی بالاترین فساد را دارند !

 

مگر چنین چیزی می شود مگر می شود در یک کشور درک فساد رتبه بالا باشد از این طرف پنهان کاری مالی هم در بالاترین حد باشد،خب پس معلوم می شود این آمار و این معیار، معیار درستی نیست.

خب اشکال این آمار کجاست؟

 

اشکال این است که این اخفا مالی و پنهان کاری مالی قانونی است. این کشورهایی که شما می بینید بیشترین پنهان کاری مالی را دارند همان کشورهایی هستند که بالاترین درک فساد را داشتند. کدام کشور ها هستند کشور اسکاندیناوی، کشور آمریکا مثلا آمریکا که بالاترین حد شاخصه را در بحث درک فساد داشت، بالاترین آمار را دارد، در پنهان کاری مالی در رتبه دوم هست.

 

در این فیلم که وقت نیست نشان بدهم مفصل این را مطرح می کند که چه جوری می شود آمریکا و کشور های دیگر این فساد قانونی بشود که این خودش یک بحث عجیب و غریبی است می گوید بسیار قانونی کمپانی هایی وجود دارد در آمریکا که اجازه دارند بروند و به افرادی پول بدهند، آن افراد چه کسانی هستند؟

 

افرادی هستند که در کنگره مشغول اند این ها می روند یک پولی می دهند به کسانی که در کنگره هستند که افراد کنگره قانونی برای آن تصویب کنند. چون طولانی زیر نویس هم دقیق دیده نمی شود من از این می گذرم شما فقط نگاه کنید که در این تصویر کاملا مشخص است؛ می گوید که در اینجا دارند پول می دهند به اعضا کنگره یا به بانک و اینکه چه قدر پول بهشون بر می گردانند. این ها را خودش داد اثبات می کند یا می گوید اینجا که آن ها می آیند یک کمکی به کنگره می کنند بعد میزان اش را می گوید و اینکه از آن طرف کنگره چه قدر به این ها سود می دهد.

 

این چرخه ی قانونی فساد در آمریکا است که هیچ کس هم نمی تواند جلوی آن را بگیرد بعدش می گوید این ها چه قدر کمک می کنند.می گوید ۲۶۰ شرکت هستند که پانصد و هجده میلیارد دلار کمک کرده اند از آن طرف چه قدر به نفعشان شده است ۴.۴ تریلیون دلار، این ها این چنین سود بردند به خاطر آن کمکی که کردند. این وضعیت فساد در آمریکا است. تصویر بعدی هم که می بینید کشور اسکاندیناوی که بالاترین میزان پنهان کاری مالی را دارد. بعد جالب اینجا است که FATF قرار است برای ما تصویب شود تا پنهان کاری نداشته باشیم.

 

فساد سیستم قضایی آمریکا گزارشی است که خود فدرال آمریکا داده است و می گویید که سالیانه  ۲.۵ میلیون دلار رشوه فقط در دستگاه قضایی آمریکا شناسایی می شود. حضرت آقا این را اینجا مطرح می کنند که وضعیت فساد این چنین است.

حالا ان شالله یک بحث مفصل در رابطه با فساد در حکومت های دنیا خواهیم گفت.

 

بعد حضرت آقا می فرمایند وضعیت فساد در دوران پهلوی در مقایسه با کشورهای دیگر بخصوص با رژیم طاغوت که سرتاپا فساد و فسادپرور بود.

 

کتاب ظهور و سقوط پلوی خاطرات فردوست که یار غار محمدرضا بوده است این را مطرح می کند که فساد پروری در دوران شاه چه قدر وحشتناک بوده.

این هم گزارشی است که دارد مطرح می شود این گزارش UNODC از ده دزد بزرگ تاریخ مطرح می کند. دفتر مقابل با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل می گوید ده تا دزد بزرگ تاریخ چه کسانی بودند اولین گزارشی که می دهد محمدرضا پهلوی است.

 

الحمدالله ایشان رتبه یک را در دنیا داشته بعد می گوید ایشان فقط در سال ۵۷ یعنی ۱۹۷۹ چه قدر پول از کشور خارج کرده است. کمترین مقداری برآورد که میشه کرد (بیشترین برآورد قابل اندازه گیری نیست) ۳۷ میلیارد دلار است.۳۷ میلیارد دلار را (تقریبا ۳۵ میلیارد دلار) اگر بخواهیم بر ۳۵ میلیون جمعیت آن موقع تقسیم کنیم حساب کنید نفری چه قدر می شود؛

نفری هزار دلار که با دلار ده هزار تومانی می شود نفری ده میلیون تومان سهم هر نفر می شود. این فقط پولی است که خود محمدرضا از کشور در سال ۵۷ خارج کرده است که گزارش آن را خودشان می دهند که البته آمار بسیار فراتر از این است که دیگه از آن بگذریم.

 

این قسمت عدالت هم که من قبلا در دستاوردها عرض کردم که وضعیت در دنیا به چه صورت است، بقیه اش را من سریع می خوانم: “همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیّت همه‌ی مقامات حکومت جمهوری اسلامی است. همه باید از شیطانِ حرص برحذر باشند و از لقمه‌ی حرام بگریزند و از خداوند در  این‌باره کمک بخواهند و دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیّت و حسّاسیّت، از تشکیل نطفه‌ی فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند.

 

این مبارزه نیازمند انسانهایی باایمان و جهادگر، و منیع‌الطّبع با دستانی پاک و دلهایی نورانی است. این مبارزه بخش اثرگذاری است از تلاش همه‌جانبه‌ای که نظام جمهوری اسلامی باید در راه استقرار عدالت به کار برد.

 

“الحمدالله در کشور ما خصوصا در این چندسال اخیر به شدت با فساد مبارزه شده این که شما می بینید فسادها آشکار می شود این برخورد با فساد است یعنی با فساد برخورد شده است آشکار شد. سه هزار میلیارد جمهوری اسلامی برخورد کرد سه هزار میلیارد را گرفت. هزارو دویست میلیارد هم جریمه گرفت. مه آفرید امیرخسروی را هم اعدام کرد. جمهوری اسلامی همه کار انجام داد برای مبارزه با فساد البته ما نمی گوییم این وضعیت، وضعیت خیلی خوبی است.

 

روز به روز می بینید اختلاس های جدید می آید این که جمهوری اسلامی برخورد می کند کار خوبی است از آنطرف باید با این فساد ها از نطفه (برخورد کرد) حضرت آقا می فرمایند دیگر از نطفه نباید این اختلاس ها صورت بگیرد که با آن برخورد بشود.

 

“عدالت در صدر هدفهای اوّلیّه‌ی همه‌‌ی بعثتهای الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است؛ این، کلمه‌ای مقدّس در همه‌ی زمانها و سرزمین‌ها است و به‌صورت کامل، جز در حکومت حضرت ولیّ‌عصر (ارواحنافداه) میسّر نخواهد شد ولی به‌صورت نسبی، همه جا و همه وقت ممکن و فریضه‌ای بر عهده‌ی همه بویژه حاکمان و قدرتمندان است.

 

جمهوری اسلامی ایران در این راه گامهای بلندی برداشته است که قبلاً بدان اشاره‌ای کوتاه رفت “که ما هم قبلا ضریب جینی ایران را در مقایسه با کشور های دیگر عرض کرده ایم.” و البتّه در توضیح و تشریح آن باید کارهای بیشتری صورت گیرد و توطئه‌ی واژگونه‌نمایی ولااقل سکوت و پنهان‌سازی که اکنون برنامه‌ی جدّی دشمنان انقلاب است، خنثی گردد.

 

با این همه، اینجانب به جوانان عزیزی که آینده‌ی کشور، چشم‌انتظار آنها است صریحاً می گویم آنچه تاکنون شده با آنچه باید می شده و بشود، دارای فاصله‌‌ای ژرف است. در جمهوری اسلامی، دلهای مسئولان به‌طور دائم باید برای رفع محرومیّتها بتپد و از شکافهای عمیق طبقاتی بشدّت بیمناک باشد.

 

در جمهوری اسلامی کسب ثروت نه‌ تنها جرم نیست که مورد تشویق نیز هست، امّا تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، بشدّت ممنوع است؛ همچنین غفلت از قشرهای نیازمند حمایت، به‌هیچ‌رو مورد قبول نیست.

 

این سخنان در قالب سیاستها و قوانین، بارها تکرار شده است ولی برای اجرای شایسته‌ی آن، چشم امید به شما جوانها است؛ و اگر زمام اداره‌ی بخشهای گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان -که بحمدالله کم نیستند- سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان‌شاءالله.”

 

از خدا می خواهیم ظهور آقا امام زمان را معجل بگرداند، ما را در تحقق گام دوم انقلاب که رسیدن به ظهور حجت ابن الحسن است موفق بگرداند، عاقبت همه ما را ختم به خیر و به شهادت قرار بدهد.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*