شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۹

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۹

             دسته مناسبتي : دوره های آموزشی   / 

             دسته موضوعي : ⛓ سلسله جلسات   /  حكومت اسلامي (جمهوري اسلامي و ...)   /  فرهنگ و اصول اجتماعی اسلامي   / 

             دسته زماني : سال 1398   / 

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه 19 - مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۹

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۹

مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

 

بحثمان در ادامه ی گام دوم از بیانیه ی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خطاب به ملت ایران بود. بعد از اینکه مقدمه ها و برکات انقلاب اسلامی عرضه شد اکنون به سرفصل ها و توصیه ها (بخش پایانی بیانیه) می رسیم.

 

«اکنون به شما فرزندان عزیزم در مورد چند سرفصل اساسی توصیه هایی می کنم. این سرفصل ها عبارتند از: علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه ی با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی اما پیش از همه چیز، نخستین توصیه من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است.

 

بدون این کلید اساسی همه قفل ها، هیچ گامی نمی توان برداشت. آنچه می گویم یک امید صادق و متکی به واقعیت های عینی است. اینجانب همواره از امید کاذب و فریبنده دوری جسته ام اما خود و همه را از نومیدی بی جا و ترس کاذب نیز بر حذر داشته ام و بر حذر می دارم.

 

در طول این چهل سال و اکنون مانند همیشه، سیاست تبلیغی و رسانه ای دشمن و فعال ترین برنامه های آن مآیوس سازی مردم و حتی مسئولان و مدیران ما از آینده است.»

 

بحثی که حضرت آقا قبل از اینکه وارد هفت توصیه شان بشوند این است که اگر نگاه به آینده نگاه خوشبینانه ای نباشد هیچ کدام از اینها به ثمر نمی نشیند.

 

نگاه امیدوارانه: بعضی ها همیشه در حال غُر زدن هستند. بعضی ها روحیه شان روحیه ای است که از همه جا می گردند روی نجاست و روی زخم می نشینند. خوبی ها را کلا نمیبینند. فقط بدی ها را میبینند.

 

نگاه خوشبینانه: شما در طول این سی سال زحمات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اگر بگردید بیشترین آیه ای که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خوانده اند کدام آیه بوده؟

 

 ۶۷ بار ایشان این آیه را می خوانند «ولینصرن الله من ینصره» پشتوانه امید این آیه است. یعنی خدا یاری می کند. در سخت ترین شرایط خدا یاری می کند. نمونه هایش را هم خداوند در طول تاریخ آورده است.

خدا آن هنگامی که کار خیلی به سختی برسد اما خدا می گوید باز هم امیدوار باشید. خدای ما خدایی است که نوح را در کشتی نجات داد. ابراهیم را از آتش نمرودی ها نجات داد. اسماعیل را زیر تیغِ بران نجات داد. عیسی را از به صلیب کشیده شدن نجات داد. یوسف را از ته چاه نجات داد. ایوب را از انواع و اقسام مشکلات و گرفتاری ها نجات داد. پیامبر اسلام را از داخل غار با تار عنکبوت نجات داد. خدای ما همان خدای نوح است همان خدای ابراهیم است همان خدای موسی و عیسی و پیامبر است. خدای ما همان خداست. سنت خدا عوض نمی شود. خدا مومنین را یاری میکند. «ولینصرن الله من ینصره» خداوند هر کس را که دین او را یاری کند خدا هم او را یاری میکند.

 

امید به آینده: آدم باید امیدوار باشد.کاری که دشمن انجام می دهد این است که روحیه یأس را بین ما و مسئولین ما گسترش دهد. متاسفانه الان مسئولین مان بخاطر بودن زیاد در فضای مجازی آنها ناامید تر از مردم هستند خیلی ناامیدند. یعنی من، حیف که از ما بخاری بلند نمی شود وگرنه خاطرات این یک سالم را باید می نوشتم. خاطرات شیرینی است بالاخره یک سال بیش از سیصد جلسه با عموم مسئولین و نخبگان، نزدیک یک میلیون مخاطب، در این یک سال داشتیم. دستاورد های انقلاب اسلامی را گفتیم من ندیدم حتی یک مسئول این دستاورد ها را بداند. بعضی صوت هایش را در فضای مجازی گذاشتیم شما هم شنیدید.

 

آن شخص خیلی بزرگوار و عالی می گوید من وقتی سخنرانی راجی را شنیدم فهمیدم که جمهوری اسلامی چقدر کار کرده است. آقای دانشمند وقتی ارائه ی من در بیت رهبری تمام شد ایشان آمد جلو دست رو شانه من گذاشت گفت: ستون فقراتم را محکم کردی. مسئول اطلاعات سپاه که فیلمش داخل کانال سعداء موجود است گفتند: این چیزهایی که ایشان گفتند را ما که نمی دانستیم. مایی که در معرض این همه اطلاعات هستیم. یعنی ما نیاز داریم یک گروه بروند و این اطلاعات را به مسئولین بدهند. یکی این مسئولین را باید نجات دهد.

 

مردم که بصیرت خود را نشان دادند. این ها نگاه امیدوارانه به آینده است. بله شما اگر فقط در اینستاگرام و بعضی از این فضاهای مجازی باشید، نگاه می کنیم که هر لحظه احتمال دارد که حکومت جمهوری اسلامی سقوط کند. اما در فضای واقعی اینگونه نیست. چند هزار یا چند صد هزار پایگاه های مختلف دارند بر ضد جمهوری اسلامی این کار ها را انجام می دهند. این خاطره را برای اولین بار می گویم.

 

«موقعی که می رفتم برنامه حالا خورشید صحبت کنم به من زنگ زدند گفتند حاج آقا شما فقط اجازه نده رشیدپور پیام ها را نگاه کند گفتم حالا نگاه کند مگر چه می شود گفتند لحظه ای که شما بسم الله الرحمن الرحیم را بگویید دو هزار پیام خواهد آمد.

 

شما دقیقا نگاه کنید دقیقا در ده ثانیه اول برنامه دو هزار پیام خواهد آمد. بعد که صحبت تمام شد و بعد از یک هفته دو هفته این ها را برای من آوردند که از طرف اطلاعات دسته بندی شده بود. دو هزار پیام توسط ده نفر. کسانی که در ایران نبودند. اکانت ها مختلف. تمام برنامه همین شکلی است. یعنی یک نفر مامور می شود چند صد یا چند هزار اکانت دارد سریع پول می گیرد که فقط سیاه نمایی کند. در رأسشان هم بعضی از همین سلبریتی ها هستند. این ها در راس ناامید کردن مردم هستند.

 

شما نگاه کنید این واقعه آتش سوزی وحشتناکی که پریروز در پاریس اتفاق افتاد آن کلیسای ارزشمند و قیمتی و تاریخی آنها در آتش سوخت. مردم مقابل کلیسا ایستاده بودند. همینطور که این آتش بود داشتند دعا می کردند. ایستاده بودند بعد دیروز در واشنگتن پست زده بودند که مردم ایمانشان به خدا بیشتر شده فهمیدند که خدا امتحان می کند.

 

خب در جریان پلاسکو چه اتفاقی افتاد؟ چه بد و بیراهی گفتند. این ها اینجوری هستند. یا بعضی از این سلبریتی ها دیگر مرز حماقت را عجیب غریب در می نوردند. امروز یکی از این ها گفته بود ما به چهار دلیل مخالف حضور حشدالشعبی در ایران هستیم. دیدید چه می گوید. یعنی فیلمش را می توانید ببینید. دلیل چهارمش این است که می گوید آنها چرا با کامیون نیامدند با وانت آمدند. ده تا وانت آمدند که بازار های ما را خالی کنند و ببرند عراق بعد در کشور قحطی بشود و گرانی بشود …

با ده تا وانت کشور خالی می شود؟ یعنی این ها مردم را چه فرض کرده اند؟ یعنی واقعا فکر کردند که ما مثل خودشان هستیم؟

امید به آینده؛ امید باید داشته باشد به آینده، بله حضرت آقا بیشتر از ما مشکلات را می دانند. می دانند چه مشکلاتی در جامعه هست. اما اگر بخواهیم کار بکنیم امید به آینده.

 

حضرت عیسی از جایی رد می شد دید یک پیرمردی دارد کار می کند عرضه داشت خدایا امید را از او بگیر. یک دفعه حضرت عیسی دید این پیرمرد بیل را کنار گذاشت و رفت در سایه خوابید.

بعد حضرت عیسی به خدا عرضه داشت نه خدا امید را به او برگردان. پیرمرد دوباره بلند شد و شروع به بیل زدن کرد.

حضرت عیسی رفت جلو و گفت چی شد چرا رفتی یک گوشه خوابیدی، باز چرا بیل زدی؟ گفت یک لحظه با خودم فکر کردم که دیگر پیرم بس است دیگر، آخر عمری یکم استراحت کنم. رفتم استراحت کنم به ذهنم آمد که این چه حرفی است تو باید کار کنی باید تلاش بکنی باید سازندگی داشته باشی، بلند شدم آمدم کار کردم. این می شود امید داشتن. امید به آینده.

 

حضرت آقا می فرمایند کلید اساسی تمام قفل ها امید است. باید آدم امید داشته باشد. این هایی که ناامیدند را ببینید چه جوری هستند. بهش می گویی آقا درس بخوان میگ وید آقا درس بخوانیم که چه بشود، می گویی خب بروی سرکار می گوید خب بروم سرکار که چه بشود. آقا خب خانواده تشکیل بدهی ازدواج کنی. آقا ازدواج کنیم که چه بشود. آقا فرزند دار می شوی یک نسل می خواهی تربیت کنی آقا حالا بچه تربیت کنیم که چه بشود.

 

اصلا بعضی ها رو دیدید آدم پنج دقیقه کنارشان می نشیند از زندگی مأیوس می شود.همه اش مشکلات دارند.

 

آقا می فرمایند اینجانب همواره از امید کاذب و فریبنده دوری جسته ام اما خود و همه را از نومیدی بی جا و ترس کاذب نیز بر حذر می دارم. دومین گناه کبیره یأس از رحمت خداست ببینید این یأس چقدر زندگی را بهم می ریزد. و اکنون مانند همیشه سیاست تبلیغی و رسانه ای دشمن و فعال ترین برنامه های آن مأیوس سازی مردم و حتی مسئولان و مدیران ما از آینده است.

 

خبرهای دروغ، چقدر خبر های دروغ در روز می آید؟ نگاه می کنیم می بینیم همچین چیزی نیست. این نامه می آید می روی تحقیق می کنی می بینی اصلا این نامه دروغ است. فلان سند خانه فلانی می آید بعد می بینی اصلا اینجوری نیست. فلان حرف می آید هر چی می آید می بینی اصلا چنین چیزی نیست. خبرهای دروغ.

 

تحلیل های مغرضانه: یک تحلیلی می کنند که ایران چهل سالگی خود را نخواهد دید تحلیل هم می کنند نظریه پرداز هم هستند.

 

وارونه نشان دادن واقعیت ها: یک چیزی که خوبی یک کشور هست را به بدی تبدیل می کنند. مثلا هسته ای خوبی کشور ماست نقطه ی قوت ماست. چه جوری کار می کنند این را به بدی دارند نشان می دهند. می گویند آقا این بدی است. استاد دانشگاه تهران می رود دانشگاه تبریز و می گوید از هر کس که جلوی هسته ای را بگیرد حمایت می کنند چه شمر باشد چه حسن روحانی باشد. بعد می گوید که ضربه ای را که هسته ای به ایران زد جنگ هم نزد خب این بنده خدا از هسته ای چه متوجه می شود؟

 

این متوجه می شود که اگر ما آب شیرین کن هسته ای مان را الان داشتیم تمام این سیل هایی که آمده بود آب شیرین می شد و به ما تحویل داده می شد خب این چه می فهمد واقعا؟ این چه می فهمد که ما اگر تابساون امسال راکتور هسته ای اراک را نداشتیم کل ایران در خاموشی به سر می برد.

 

این ها همین روشنفکرهای زمان قاجار و قبلش و بعدش و این ها هستند که می گفتند آقا این ماده ی متعفن بدبو زیر پایتان به چه دردتان می خورد بدهید این بی بی سی این ماده نجس را بیرون ببرند.

الان هم هسته ای را همین می گویند. اگر هسته ای بد است چرا بقیه کشور ها دارند چرا عربستان الان دارد سرمایه گذاری هنگفتی روی هسته ای می کند؟ چرا روز به روز هسته ای دارد در رژیم غاصب صهیونیستی و در آمریکا و انگلیس و امثال این ها گسترش پیدا می کند. اگر بد است چرا آنها اینطوری هستند؟

 

پنهان کردن جلوه های امید بخش: نگاه کنید ببینید چقدر در این چهل سال ما جریان های امید بخش داشتیم. این ها را پنهان می کنند. اختراعات بسیار پیچیده و عالی مال جوان این مملکت است. همه اش را پنهان کردند. نمی گویند.

 

نمی گویند که ایران پایین ترین حد خودکشی دنیا را دارد. نمی گویند ایران پایین ترین حد سرطان دنیا را دارد. نمی گویند که ایران جزء ده کشور پایین طلاق دنیاست با وجود همین افزایش طلاق. نمی گویند آی کیوی جوان ایرانی بین پنج تا کشور دنیا هست. نمی گویند رشد ایران در این چهل سال بالاترین رشد در دنیا هست. نمی گویند رشد هسته ای ایران بالاترین حد رشد هسته ای است. نمی گویند توسعه انسانی ایران رشد اول در دنیا را دارد. این ها را که نمی گویند. نمی گویند که ما در بسیاری از بیماری ها جزء پنج کشور آخر دنیا هستیم. نمی گویند که بسیاری از سرطان ها در ایران اصلا نیست. این ها را که نمی گویند. این ها که گفته نمی شود.

 

بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسنات بزرگ: بله در هر کشوری مشکلاتی هست. در جریان سیل خب در این کشور هم مشکلات بوده است بی تدبیری هایی بوده است. ممکن است یک نفر هم در لحظه سیل از خودش سلفی می گیرد دیگر این شد بحران روحی مردم ایران. یا موقع حادثه پلاسکو مردم دوربین به دست بودند حالا این شد حقارت مردم ایران.

 

نمی گویند که مردم ایران چطور دارند کمک می کنند به این سیل زده ها. این ها را که نمی گویند. نمی گویند که مردم در خانه هایشان را در شیراز باز کردند که هر کس خانه ندارد بی خانمان هست در این چند روز سیل آنجا بیایند. این ها را که نمی گویند. حالا چهار نفر هم سلفی برداشتند. برداشتند که برداشتند حالا چه شد مگر؟

 

ببینید کلا مشکل ما با این روشن فکران است همین آقای سریع القلم در راسش. این نامه ای که به مردم ایران نوشته است را ببینید. اوج حقارت یک شخصیت است. نوشته یک سری نصیحت به مردم ایران: هر روز کتاب بخوانید، هفته ای دوبار حمام بروید که بو ندهید، دندان هایتان را مسواک بزنید. کافر همه را به کیش خود پندارد. کسی با مردمش اینگونه صحبت می کند بدبخت. آن وقت مردم ایران.

اینجوری است دیگر. غرب گرا ها هم اینگونه هستند. ادعای روشن فکری هم می کنند. حالا شما بگردید در این دوران های بحران مثل سیل این ها کجا هستند.

 

بگردید یعنی واقعا آدم می ماند با این ها چگونه باید برخورد کند خب چه بگوییم به شما؟ روز قبلش شما توییتر زدید توییترتون که هست که ایران تویی که اینقدر به عراق کمک می کردی به سوریه کمک می کردی به لبنان می کردی سیل شد چرا آنها کمک نمی آیند؟

 

فرداش حشدالشعبی آمده کمک. همان بازیگر زن دوباره توییت زده که ما به کمک شما نیازی نداریم. هشت سال جوان های این کشور را شما کشتید. برید سمت خودتان. خب خانم بازیگر خواهر بزرگوار هشت سال دفاع مقدس موشک هایش را کدام کشور تامین کرد؟ بمب شیمیایی را کدام کشور داد؟ مگر آلمان نداد؟ بچه ات در کدام کشور به دنیا آمد؟ مگر در آلمان به دنیا نیامد که تابعیت آلمانی بگیرد؟ خب شما چرا اینجوری هستید؟ یک بار در این چهل سال ندیدیم شما روی یک خط صاف حرکت کنید. یک بار. دلمان می سوزد وگرنه این ها که حالا تحفه ای نیستند.

 

پنهان کردن جلوه های امید بخش. بزرگ کردن عیوب کوچک. کوچک نشان دادن یا انکار محسنات بزرگ، برنامه ی همیشگی هزاران رسانه ی صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملت ایران است و البته دنباله های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده اند که با استفاده از آزادی ها در خدمت دشمن حرکت می کنند.

 

شما جوانان باید پیشگام در شکستن این محاصره ی تبلیغاتی باشید. وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد این هم جهاد رهبری. شما جوان ها باید پیشگام در شکستن این محاصره ی تبلیغاتی باشید. دستاورد های انقلاب را باید بگوییم. برکات انقلاب را باید بگوییم. دلیل مشکلات را باید بگوییم. وظیفه مان این است. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نا امیدی را از خود و دیگران برانید.

 

الان وظیفه ما این است. این نخستین و ریشه ای ترین جهاد شماست. نخستین و ریشه ای ترین جهاد جوان ها الان چیست؟ امید دادن به آینده و امیدوار کردن مردم به آینده.

نشانه های امید بخش که به برخی از آنان اشاره شد در برابر چشم شماست.

 

رویش های انقلاب بسی فراتر از ریزش هاست و دست و دل های امین و خدمتگزار به مراتب بیشتر از مفسدان و خائنان و کیسه دوختگان است. دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکار های ایرانی در بسیاری از عرصه ها با چشم تکریم و احترام می نگرد و قدر خود را بدانید و با قوت خداداد به سوی آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید.

 

خب از اینجا دیگر لیست توصیه ها شروع خواهد شد که هفت توصیه را حضرت آقا مطرح می کند.

 

ان شالله که خداوند ما را در پیشبرد اهداف گام دوم که رسیدن به تمدن نوین اسلامی است موفق بگرداند. عاقبت همه مان را ختم به خیر و ختم به شهادت قرار بدهد. شهدای عزیزمان، امام شهدا با اولیای پاکشان محشور بگرداند. خدمتگزاران به نظام در رأسشان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) موید و مظفر و منصور بگرداند. سبحان ربک رب العزه عما یصفون و سلام علی المرسلین. والحمدالله رب العالمین.

 

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*