شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۸

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۸

             دسته مناسبتي : دوره های آموزشی   / 

             دسته موضوعي : ⛓ سلسله جلسات   /  اصول اعتقادی و عبادی   /  حكومت اسلامي (جمهوري اسلامي و ...)   /  فرهنگ و اصول اجتماعی اسلامي   / 

             دسته زماني : سال 1398   / 

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه 18 - مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

فايل صوتي : دانلود صوت

شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۸

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله جلسات شرح بیانیه گام دوم – جلسه ۱۸

مسجد امام رضا علیه السلام دانشگاه فردوسی مشهد

بحث ما در ادامه بیانیه گام دوم انقلاب بود. بعد از اینکه حضرت آقا برکات انقلاب اسلامی را مطرح فرمودند در بحث نیروی انسانی که این انقلاب دارد باز هم روی سخنان شان با جوانان است.

 

(صفحه۱۱در منشور)” آقا می‌فرمایند: نکته مهمی که باید آینده سازان درنظر داشته باشند این است که در کشوری زندگی می کنند که از نظر ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر است”. حضرت آقا شروع به گفتن ظرفیت های کشور می کنند.

 

مسئولین از اینکه بخواهند ظرفیت های کشور را بگویند، معمولا از آن فراری اند. چرا؟چون وقتی ظرفیت های کشور گفته می شود توقع به و جود می آید، مثلا وقتی گفتیم ما کشوری هستیم که مثلا بیشترین نفت و گاز را با هم داریم، وقتی این جمله را گفتیم گفته می شود پس چرا کار نمی کنید؟ اگر گفته شود ۷ درصد منابع جهان در اختیار ما است؛ گفته می شود خب کار کنید.

 

معمولا مسئولین از آن فراری اند. من تنها مسئولی که شنیدم که همیشه روی ظرفیت ها تکیه و مطرح می کند مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است. می گویند این ظرفیت ها را داریم و باید از این ظرفیت ها استفاده کنیم. نکته مهمی که باید آینده سازان در نظر داشته باشند این است که در کشوری زندگی می کنند که از نظر ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر است و بسیاری از این ظرفیت ها با غفلت دست اندرکاران تا کنون بی استفاده یا کم استفاده مانده است، همت های بلند و انگیزه های جوان و انقلابی خواهند توانست آن ها را فعال و در پیشرفت مادی و معنوی کشور به معنای واقعی جهش ایجاد کنند.

 

مهمترین ظرفیت امیدبخش کشور نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است. جمعیت زیر ۴۰ سال که بخش مهمی از آن نتیجه موج جمعیتی ایجاد شده در دهه ۶۰ است، فرصت ارزشمندی برای کشور است. ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه ۱۵ و ۴۰ سالگی، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه دوم جهان در دانش آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه انقلابی رشد کرده و آماده تلاش جهادی برای کشورند. و جمع چشمگیر جوانان محقق و اندیشمندی که به آفرینش های علمی و فرهنگی و صنعتی و… اشتغال دارند؛ اینها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته مادی با آن مقایسه نمیتواند شد.

 

یکی از چیزهایی که سال گذشته بارها از مسئولین شنیدیم این بود: که دهه شصتی ها برای کشور بحران هستند، جمعیت زیاد کشور برای ما بحران است چون نمی توانیم برایشان شغل ایجاد کنیم یا می گویند کسانی وارد دانشگاه می شوند و مدرک می گیرند ما نمی توانیم برایشان شغل ایجاد کنیم.

 

این هابه چه دردی می خورند؟ بعد می بینید حضرت آقا در بحث فرصت ها این ها را مطرح می فرمایند؛ می گویند این نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت است که یک کشور این همه جمعیت دانشگاهیِ فرهیخته داشته باشد اینکه یک کشور این همه جوان فعال و آماده به کار داشته باشد.

این یک فرصت برای کشور است.

 

حالا اگر مسئولی حال ندارد که برای این جوانان شغل ایجاد کند یا عرضه انجام چنین کاری را ندارد بحث جداگانه ای دارد. اما جوانان که در این کشور هستند فرصتی برای کشور محسوب می شوند. حضرت آقا خطابشان با همین جوانان است. همان هایی که سال پیش به آنها نسل سوخته می گفتند. همان هایی که بهشان مهمترین تهدیدهای کشور می گفتند.

 

صراحتا معاون اول رئیس جمهور این جمله را گفت که کسانی که دهه شصت هستند و جوان های الان تهدیدی برای کشور شدند ولی حضرت آقا می فرمایند این نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت است. ارزش یک کشور است که این همه جوان داشته باشد مخصوصا که جوان ها مؤمن و انقلابی باشند.

 

بعد حضرت آقا تیتروار فرصت ها و ظرفیت های مادی کشور را بیان می کنند.

ما ان شاءالله به توفیق الهی کتابی که برای تفسیر بیانیه گام دوم داریم می نویسم استنادات جملاتی که حضرت آقا مطرح کردند را از پایگاه های جهانی آوردیم که فلان جمله که حضرت آقا آوردند استنادش کجاست.

 

“به جز این ها فرصت های مادی کشور نیز فهرست طولانی را تشکیل می دهد که مدیران کارآمد و با انگیزه و خردمند می توانند با فعال کردن و بهره گیری از آن درآمد های ملی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی نیاز و به معنای واقعی دارای اعتماد به نفس کند. و مشکلات کنونی را برطرف نماید. آنقدر که دنبال این و آن هستیم که مشکلات مان حل شود آقا می فرمایند: می توان از ظرفیت های داخلی استفاده کنیم تا مشکلات حل شود.

 

خب این ظرفیت ها چیست؟ ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان دارای ۷ درصد ذخایر معدنی جهان است. منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنایی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملی، بازار بزرگ منطقه ای، با داشت ن۱۵همسایه که ۶۰۰ میلیون جمعیت دارد، یعنی فقط کشورهایی که دور ایران هستند ۶۰۰ میلیون جمعیت است، اگر ما بتوانیم بازار آن ها را به دست بگیریم چقدر پیشرفت می کنیم.

 

این برای ما یک ننگ است که در جریان سوریه آنقدر نیروهای نظامی و امنیتی ما کار کردند و وقتی به آن کشور می رویم کالای ترکی و چینی بیشتر از کالا ایرانی موجود است. درست است که صادرات ما به عراق و سوریه در این چند سال چند برابر شد، این را بگید به آن کسانی که می گویند چرا ما در سوریه کار می کنیم.

 

ده ها دلیل دارد کوچک ترین دلیل آن فایده اقتصادی است. اما این بد هست ترکیه ای که داعش را حمایت کرد، الان بازار سوریه دست آن کشور است. برای چه باید اینطور بشود؟ چرا الان باید بازار عراق دستِ چین و ترکیه باشد؟ پوشاک عراق به کُل در اختیار ترکیه است، ترکیه ای که داعش را حمایت می کرد، ماکشوری هستیم که عراق را حمایت می کردیم، چرا ما نتوانستیم بازار عراق را به دست بیاوریم؟

 

با وجودی که عراق پای میدان آمد، گفتند هرطور که می توانید بیایید ولی برخی از مسئولین ما که به ظرفیت های داخلی اطمینان نداشتند اصلا در این مورد جلو نرفتند.

 

“سواحل دریایی طولانی، حاصل خیزی زمین با محصولات متنوع کشاورزی و باغی”

ما در کشور ۴ فصل را داریم، در یک استان حتی ۴ فصل را داریم، زمین های مرغوب کشاورزی و باغی همه متعلق به کشور ماست.اما تفکر غربگرای وابسته می گوید باید کشاورزی را تعطیل کنید چون صرفه نمیکند. وقتی صرفه نمی کند چرا باید گندم تولید کنید؟ از خارج وارد کنید، و بعد بحث تراریخته را مطرح میکنند.

 

“اقتصاد بزرگ و متنوع بخش هایی از ظرفیت های کشور است. بسیاری از ظرفیت ها دست نخورده باقی مانده است،گفته شده است که ایران از نظر ظرفیت های استفاده نشده طبیعی و انسانی رتبه اول جهان را دارد. این مطلب آمار بانک جهانی است. مؤسسه ای که به بانک جهانی متصل است این گزارش را می آورد؛ بخشی از ظرفیت های ایران را می آورد و بعد می گوید ایران در استفاده نکردن از این ظرفیت ها رتبه۱را دارد.

ایران نمی تواند از ظرفیت هایش استفاده کند، راست هم می گوید!!!

 

ولی دیگر آن دوران تمام شد. دوران مسئولینی که بنای کار نکردن را داشتند تمام شد. ۴۰ سال عموم مسئولیت های کشور برعهده غربگرایان بود. دیگر آن دوران تمام شد، جمهوری اسلامی را پس خواهیم گرفت.

 

شما ببینید دولت ها و تفکرها در این ۴۰ سال دستِ چه کسانی بوده است؟ آقا در بند قبلی عرض کردند که دیگر مشکلات بخش عمده آن تمام شده است. از این به بعد بسیاری از راه ها، راه های راحتی است.

 

“این عیب بزرگ را برطرف کند، بی شک شما جوانان مؤمن و پرتلاش خواهید توانست این عیب بزرگ را برطرف کنید، دهه دوم چشم انداز باید زمان تمرکز بر بهره داری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیت های استفاده نشده باشد و پیشرفت کشور از جمله در بخش تولید و اقتصاد ملی ارتقا یابد”.

 

البته یک دفاعی هم از بعضی مسئولین بکنیم، ۴۰ سال زمان کافی برای استفاده کامل از ظرفیت ها نیست، مثلا وقتی انگلیس میخواست قدرت خرید مردم خود را افزایش دهد ۲۰۰ سال زمان برد، در آمریکا ۱۶۰سال طول کشید، در انقلاب ها، انقلاب هند که به دستاوردی رسید نزدیک ۵۰ سال بعد انقلابش بود. زمانی که بسیاری از کشورها حتی یک کارخانه بسازند و صنعتی بکنند ده ها سال زمان برد، طبیعی است که ما آن عقب ماندگی عجیبی که در دوران پهلوی و قاجار داشتیم، اینکه بخواهیم برگردیم زمان بر می شود.

 

اما ما معمولا ثابت کردیم که وقتی برگردیم رشد عجیبی پیدا خواهیم کرد. مثلا در بحث علم که ما رشد ۱ دنیا را سالیان سال داریم، ما در ۲۰ سال اول انقلاب کاری نتوانستیم انجام بدهیم.

رشد علمی ما بعد از ۲۰ سال شروع شد، و بعضی از رشد های دیگر ما باید بعد از ۴۰ سال شروع بشود. مسئله ی طبیعی است. باید زیرساخت هایی آماده بشوند.

 

“اکنون به شما فرزندان عزیزم در مورد چند سرفصل اساسی توصیه هایی می کنم”.

 

حالا حضرت آقا می خواهند ۷ تا توصیه در خاتمه بیانیه گام دوم مطرح کنند. که اگر اجازه بدهید این ۷ توصیه را در شب های آینده عرض بکنم.

 

از خدا می خواهیم ظهور حضرت مهدی را معجل بفرماید، قلب نازنین بقیةالله از همه ما خشنود بگرداند، شهدای عزیزمان، امام شهدا و اولیا پاکشون ما را محشور بگرداند، خدمتگزاران به نظام در رأس آنان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مؤید بگرداند، عاقبت همه را ختم به خیر و ختم به شهادت قرار بدهد، ما را در پیشبرد اهداف گام دوم که ان شالله رسیدن به تمدن نوین اسلامی و ظهور امام زمان است موفق بگرداند.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*