دوگانه های سرنوشت ساز – ج ۱ – ابتکاری و فعال در مقابل انفعالی و تابع حرکت دشمن

دوگانه های سرنوشت ساز – ج ۱ – ابتکاری و فعال در مقابل انفعالی و تابع حرکت دشمن

             دسته مناسبتي : ايام فاطميه   /  دهه فجر   /  دوره های آموزشی   /  سایر   /  ماه مبارك رمضان   /  محرم و صفر   / 

             دسته موضوعي : ⛓ سلسله جلسات   /  اخلاق اسلامی   /  جهاد و دشمن شناسی   /  حكومت اسلامي (جمهوري اسلامي و ...)   /  فرهنگ و اصول اجتماعی اسلامي   / 

             دسته زماني : 1398   / 

سلسله جلسات دوگانه های سرنوشت ساز : تبیین 10 دوگانه ای که مقام معظم رهبری (حفظه الله) در دیدار اعضای خبرگان رهبری بیان کرده و وظیفه تبیین آن را بر عهده تریبون داران گذاشتند. جلسه اول: دو گانه «ابتکاری و فعال بودن در مقابل انفعالی و تابع دشمن بودن»

سلسله جلسات دوگانه های سرنوشت ساز :

تبیین ۱۰ دوگانه ای که مقام معظم رهبری (حفظه الله) در دیدار اعضای خبرگان رهبری بیان کرده و وظیفه تبیین آن را بر عهده تریبون داران گذاشتند.

 

جلسه اول:   دو گانه «ابتکاری و فعال بودن در مقابل انفعالی و تابع دشمن بودن»

 

 

در زندگی فردی و اجتماعی  همه انسان ها، گاهی اوقات دو راهی ها و دوگانه هایی اتفاق می افتد. انسان در آن لحظه نمی داند که کدام را باید انتخاب کند.

بصیرت و فکر بالا و تیز بینی عالی می خواهد که انسان در آن لحظات حساس بتواند بین دو راه، راه درست یا درست تری انتخاب کند. گاهی اوقات این دو راهی ها در امور فردی است که بحرانی ایجاد نمی کند  اما گاهی وقت ها این دو راهی ها در امور اجتماعی و سیاسی انسان است، که انتخاب راه درست ضرورت بسیار مهمی را می طلبد.

 اواخر سال گذشته در اسفند ماه، مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در جلسه ای که با خبرگان داشتند، ۱۰ دوگانه سرنوشت ساز را مطرح کردند.

 1. اولین دوگانه ای که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) فرمودند: دو گانه «ابتکاری و فعال بودن در مقابل انفعالی و تابع دشمن بودن» است.

کسی تصور نکند این دوگانه فقط در امور سیاسی است؛ در امور خانوادگی و در کسب و کار و محل کار و همه جا این طور  است.

 

برخی از افراد تابع شرایط روزگار بوده و به قول معروف ،حزب باد هستند. برایشان حفظ منافع شخصی از همه چیز مهمتر است. یابوهایی هستند که روزگار سوار بر آنها بوده و به قمیت پرشدن شکم‌هایشان حاضرند روزها و ساعت به دور چرخ آسیاب بچرخند و همانند پیشخدمتان درباری هستند که روزگار را در رضایت اربابان و سلاطین معنا می‌دهند. برای بهبود شرایط زندگی خود و کشف استعدادهای ذاتی هیچ اقدامی نمی‌کنند و تلاش و همتشان محدود به همین چرخیدن بی انتهاست.

” نادرشاه افشار پیشخدمت شوخ طبع خوشمزه ای داشت که هنگام فراغت نادر از کارهای روزمره با لطایف و ظرایف خود زنگار غم و غبار خستگی و فرسودگی را از ناصیه اش می زدود. نظر به علاقه و اعتمادی که نادرشاه به این پیشخدمت داشت دستور داد غذای شام و ناهارش با نظارت پیشخدمت نامبرده تهیه و طبخ شود و حتی به وسیلۀ همین پیشخدمت به حضورش آوردند تا ضمن صرف غذا از خوشمزگیها و شیرین زبانیهایش روحاً استفاده کند.

روز برنامۀ غذای نادرشاه خورشت بادنجان بود و چون بادنجان به خوبی پخته و مأکول شده بود. نادر ضمن صرف غذا از فواید و مزایای بادنجان تفصیلاً بحث کرد.

پیشخدمت زیرک و کهنه کار نه تنها اظهارات نادرشاه را با اشارت سر و گردن و زیر و بالا کردن چشم و ابرو تصدیق و تأیید کرد بلکه خود نیز در پیرامون مقوی و مغذی و مشهی و مأکول بودن بادنجان داد سخن داد و حتی پا را فراتر نهاده ارزش بهداشتی آن را به آب حیات رسانید!

چند روزی از این مقدمه گذشت و مجدداً خورشت بادنجان برای نادر آوردند. اتفاقاً در این برنامۀ غذایی بادنجان به خوبی پخته نشده بود و به طعم و ذائقۀ نادرشاه مطبوع و مأکول نیامد لذا به خلاف گذشته و شاید برای آنکه پیشخدمت را در معرض امتحان قرار دهد از بادنجان به سختی انتقاد کرد و با قیافۀ برافروخته گفت:”اینکه می گویند بادنجان باد داردف نفاخ است، ثقیل الهضم و ناگوار است دروغ نگفته اند.” خلاصه بادنجان بیچاره را از هر جهت به باد طعن و لعن گرفت و از هیچ دشنامی در مذمت آن فروگذار نکرد.

پیشخدمت موقع شناس که درسش را روان بود بدون آنکه ماجرای چند روز قبل را به روی خود بیاورد با نادرشاه همصدا شد و هر چه از ضرر و زیان بعضی از گیاهان و نباتات در حافظه داشت همه را بی دریغ نثار بادنجان کرد و گفت:”اصولاً بادنجان با سایر گیاهان خوراکی قابل مقایسه نیست زیرا به همان اندازه که مثلاً کدو از جهت تغذیه و تقویت مفید و سودمند است خوراک بادنجان به حال معده و امعا و احشا بدن مضر و زیان بخش می باشد! بادنجان نفاخ است بله قربان! بادنجان باد دارد بله قربان!”

نادرشاه که با گوشۀ چشمش ناظر ادا و اطوار مضحک پیشخدمت و بیانات پر طمطراق او در مذمت بادنجان بود سر بلند کرد و گفت:”مرتکۀ احمق، بگو ببینم اگر بادنجان تا این اندازه زیان آور است پس چرا روز قبل آن همه تعریف و تمجید کردی و از نظر مغذی و مقوی بودن، آن را آب حیات خواندی؟ اینکه گفته اند دروغگو را حافظه نیست بیهوده نگفته اند.”

پیشخدمت بدون تأمل جواب داد:”قربان، من نوکر بادنجان نیستم من نوکر قبلۀ عالم هستم. هرچه را که قبلۀ عالم بپسندد مورد پسند من است. پریروز اگر طرفدار بادنجان بودم از آن جهت بود که قبلۀ عالم را از آن خوش آمده بود. امروز به پیروی از عقیده و سلیقۀ سلطان وظیفه دارم که دشمن آن باشم! “

اما در مقابل این افراد ملون، اشخاصی هستند که برایشان زندگی تنها در پرکردن شکم‌ها و سیرکردن شهوتهایشان معنا نگردیده است. این گروه برای کشف استعداد و تبلور توانمندی‌هایشان تلاش و همتی مضاعف داشته و جور هندوستان‌های کثیری به جان می‌خرند.

نقل است زمانی که ادیسون به مدرسه می‌رفت، معلم نامه‌ای به ادیسون داد که به مادرش بدهد و گفت این نامه را فقط مادرت بخواند. ادیسون نامه را به مادرش داد و گفت این نامه را معلم به من داده. مادر ادیسون نامه را خواند. در نامه نوشته شده بود:

” با کمال تأسف باید بگویم فرزندتان کودن است و هیچگونه استعدادی برای ادامه‌ تحصیل و درس خواندن ندارد. مدرسه‌ ما نیز جای افراد ابله و کودن‌ نیست و از فردا او را به مدرسه راه نمی دهیم. “

ولی مادر ادیسون کار عجیبی کرد و نامه را جور دیگری برای فرزندش خواند. او نامه را این گونه خواند:

” فرزند شما نابغه و باهوش است و مدرسه‌ ما توان آموزش به فرزندتان را به خاطر داشتن هوش بالا ندارد. شما باید شخصاً خودتان به او آموزش دهید”

این طور شد که مادر ادیسون شروع به درس دادن به فرزندش در منزل کرد. ادیسون در سن ۱۳ سالگی اولین اختراع خود را ثبت کرد. مدتی پس از فوت مادرش، ادیسون صندوقچه‌ مادرش را باز کرد و ‌خواست آن نامه را برای همه بخواند تا به همه ثابت کند از کودکی نابغه بوده و معلمش اولین کسی بوده که این مسئله را فهمیده، ولی با دیدن اصل نامه شروع به گریه کرد و تازه فهمید که نامه معلمش چیز دیگری بوده است !!!

ادیسون تازه فهمید که چطور مادرش از یک ادیسون کودن، یک ادیسون نابغه ساخت!

ادیسون بعدها در خاطراتش نوشت:

توماس ادیسون، فرد کودنی که توسط یک مادر قهرمان، به نابغه‌ قرن تبدیل شد!

 

رمز موفقیت انسان‌های بزرگ در فعالیت و پشتکار آنهاست. آدمی همانند چشمه سار زلالی است که سرزندگی اش را در جاری شدن معناگرفته است و از لحظه‌ای از جریان باز ایستد و درجا بزند، مرداب شدنش نیز آغاز می‌شود.

نوآوری و کشف استعداد محدود به دوران کودکی و نوجوانی نیست و انسان باید در همه لحظات و همه‌ی شرایط زندگانیش فعال بودن را سرلوحه‌ی خویش قرار دهد. مثلاً آن کاسبی که با ذوق و هنرش ابتکاری در مغازه و فروشگاه خود بوجود می‌آورد و با خوش سلیقگی چیدمان و دکوراسیون را متناسب با موازن شرعی و معماری اسلامی قرار داده و خریداران را به سمت خود جذب می‌کند را می‌توان با کاسبی که تزیئنات و دکور فروشگاهش از پدرش به ارث رسیده است را یکسان دانست؟!!

خلاقیت تنها محدود به امور عادی و معمولی زندگی نمی‌شود و می‌توان در تمام جنبه‌های مختلف زندگی ایجاد نمود.

 • ابتکار و خلاقیت پیامبران

 پیامبران خلاقیت های بالایی در جذب مخالفین داشتند. نوع ورود حضرت موسی به دربار فرعون، نوع مناظره ابراهیم علیه السلام با نمرود، صحبت حضرت یوسف با زندانیان در زندان همه ابتکار و نوآوری بود، این ها ابتکار عمل را به دست می گرفتند.

حضرت داود(ع) با بافتن زره توانست از حملات دشمن در امان بماند، ؛ یا اینکه استفاده از شیشه توسط حضرت سليمان عليه السلام موجب شد تا کاخ های شیشه ای و آبگینه ها و ظروف ابتکاری جدید پدید آید و باعث ايمان يك ملت شود  ؛ همچنین سد سازی ذوالقرنين و جلوگيري از آزار قوم ياجوج و معجوج به مردم  ؛ ابتکار حضرت یوسف (ع) در ذخیره سازی غلات از طریق حفظ آن در شلتوک موجب افزایش ماندگاری و تامین امنیت غذایی شد که از طریق کشف قوانین عمومی و خصوصی درباره هوا و غلات و شیوه نگه داری آن به دست آمده است .

کاری که پیامبران و بزرگان می کردند این بود که ابتکار عمل را به دست می گرفتند.

 • نوآوری ها در دوران دفاع مقدس

در شرايطي كه تمام كانون هاي قدرت شرق و غرب در ابعاد سياسي، نظامي، اقتصادي و تبليغي در برابر ملت مسلمان ايران صف آرايي كرده بودند، رژيم بعث عراق كه انقلاب اسلامي را در آغاز راه مي‌ديد و آن را ضعيف مي پنداشت، با حمايتي همه جانبه از سوي ابرقدرتهاي جهان، به حمله اي ناجوان‌مردانه بر ضد انقلاب اسلامي ايران دست زد.

بدون شک سال‌های ابتدایی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، از سخت‌ترین دوران‌های جمهوری اسلامی بود که حمله ددمنشانه استکبارجهانی و ارثیه عقب‌مانده نگه‌داشته پهلوی نیز گذارن زندگی را بر ملت ایران سخت تر می‌نمود. در آن برهه از تاريخ هيچ دولتي حاضر به ياري رساندن به کشور نبود. کشور درحال جنگ ایران، حتی برای تأمین ضروری‌ترین نیازهای خود نیز محتاج دیگر کشورها بود به گونه‌ای سیم‌خاردار را نیز می‌بایست از دیگر کشورها خریداری می‌نمود. جمهوری اسلامی ایران برای ادامه راه خود تنها دو انتخاب داشت، یا می بایست از آرمان‌های خود صرف نظر کرده و در برابر زورگویی‌های مستکبرین عالم کرنش نماید و یا اینکه با زانوان خود تکیه کرده و “توانستن” را برای خودکفاشدن در زمینه‌های مختلف صرف نماید.

معمار انقلاب با حمایت اقشار مختلف جامعه راه دوم را انتخاب نمود و توانست با تكيه بر همت بلند جوانان، روي پايِ خود بايستيد و با نوآوري و خلاقيت فرماندهان و رزمندگان اسلام، زير سايه‌ی ايمان، شجاعت و از خود گذشتگي آن‌ها، تحت رهبري هوشمندانه رهبر كبير انقلاب اسلامي، از سخت‌ترین دوران تاریخ خود به خوبی و پیروزمندانه عبور نماید.

دوران جنگ تحمیلی مملو از خلاقیت‌ها و ابتکارات مختلف است که در ادامه برخی از این مصادیق تشریح خواهد گردید.

۲-۱- حماسه فتح خرمشهر

عمليات ۲۵ روزه بيت المقدس، طي چهار مرحله، يكي از طولاني ترين نبردها در طول جنگ تحميلي به شمار مي رود. يكي از نتايج اين عمليات فتح خرمشهر درسوم خرداد ۱۳۶۱بود.

طرح ريزي عمليات بيت المقدس، از پيچيدگي و دشواري هاي فراواني برخوردار بود؛ چرا كه ناهمواري و وسعت منطقه، ضرورت افزايش نيروهاي خودي را ايجاد مي كرد. در نتيجه، براي انجام اين عمليات مي بايست تركيب و…. از نيروهاي مردمي و نظامي به وجود مي آمد و در كمترين زمان ممكن، قرارگاه هاي مشترك عملياتي ايجاد مي شد. اين كار بزرگ، مستلزم برخورداري از توانايي و ابتكار عمل ويژه اي براي طرح ريزي و هدايت نيروها بود.

عبور از رودخانه كارون در اين عمليات، از ديگر نوآوري هاي رزمندگان به شمار مي آيد. عمليات عبور از رودخانه براي نخستين بار در جنگ انجام مي گرفت و يكي از علل انتخاب آن، احتمال زياد غافل گيري دشمن بود و البته به علت عدم استقرار نيروهاي دشمن در آن موضع، احتمال پيروزي در كل عمليات بالا مي رفت. در نهايت با وجود همه موانع موجود كه عبور از رودخانه را ناممكن و شايد بعيد نشان مي داد، رزمندگان جان بر كف اسلام اين عمليات را با موفقيت به پايان رساندند.

در حين عمليات، سرلشگر شهيد منصور ستاري فرمانده نيروهاي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، با نوآوري و ابتكار عمل خود در نحوه كنترل آتشبار موشك هاك، باعث سرنگوني بسياري از هواپيماهاي دشمن و فراهم شدن زمينه پيروزي نيروهاي جمهوري اسلامي ايران شد.

مقام معظم رهبري درباره عمليات بيت المقدس چنين فرمودند: «تاكتيك هايي كه جوانان مؤمن در عمليات بيت المقدس كه منتهي شد به آزادي خرمشهر به كار بستند، و طراحي اي كه آن ها كردند، تا امروز هم بر آن كساني كه در مقوله هاي نظامي صاحب فكر و نظرند، درس آموز است. تاكتيك هاي پيچيده، پرتحرك، دشوار و به حسب ظاهر نشدني، اما به دست معجزه گر جهانِ مؤمنِ ايراني، جوانِ مبتكر متكي به خدا، عملي و شدني شد كه بي سابقه بود».

۲-۲- بهت زدگي جهان در پي پيروزي رزمندگان اسلامي در عمليات والفجر۸

عمليات والفجر ۸ درساعت ۲۲:۱۰ روز دوم بهمن ۱۳۶۴ آغاز شد. برخي از مهم ترين اهداف اين عمليات عبارت بود از: انهدام سكوهاي پرتاب موشك، فتح شهر فاو و مسدود كردن راه ورود عراق به خليج فارس.

از مهم ترين ويژگي هاي اين عمليات میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

 • انتخاب هوشمندانه و خلاقانه منطقه عملياتي فاو به حدي بود كه تا دو روز پس از عمليات، ارتش عراق تصور نمي كرد كه حمله بزرگ سال ۱۳۶۴ ايران از آن منطقه باشد.
 • تاكتيك جديدي براي فريب هواپيماهاي عراق به منظور جلوگيري از حمله به سايت هاي موشكي مورد استفاده قرار گرفت و از توپ هاي ضد هوايي نيز به شكل انبوه استفاده شد. به همين دليل، انهدام هواپيما در عمليات والفجر۸، در طول جنگ بي سابقه بود. طبق… معتبر، ۴۵ تا ۴۷ فروند از هواپيماهاي عراقي در اين عمليات سرنگون شدند و گمان مي رود تعداد ديگري نيز آسيب ديدند كه توانستند خود را به داخل عراق برسانند.
 • عبور غواصان از اروند رود و شكستن خط را بايد اصلي ترين و مهم ترين ويژگي عمليات والفجر ۸ دانست.در واقع، عبور از اروندرود با عرض و عمق و شتاب بسيار زياد اين رودخانه كه به گفته برخي از كارشناسان به حدود هفتاد كيلومتر در ساعت مي رسيد، كار بسيار پيچيده و خطيري بود كه مي بايست با محاسبه دقيق و آگاهي از جوانب امر صورت مي گرفت. اين مسئله آن اندازه مخاطره انگيز بود كه برخي از فرماندهان نظامي كلاسيك، عمليات عبور از اروندرود را ناممكن دانستند و كمترين موفقيتي براي آن قائل نبودند. اما دقت نظر فرماندهان سپاه در دست يابي به اطلاعات لازم، آموزش هاي خاص براي عبور از اروند رود، انتخاب حساب شده غواص ها، انتخاب مناسب ترين نقطه بريا عبور با توجه به عرض رودخانه و توجه كافي به حالت هاي گوناگون جزر و مد آب و عوامل ديگر، باعث شد شكل جديدي از عمليات نظامي كه در نوع خود در تاريخ نظامي جنگ هاي معاصر بي سابقه بود، انجام شود و نيروهاي خودي با اقتدار كامل، ضمن عبور از اروند رود و شكستن خط، منطقه را تصرف كنند.

در اين زمينه، عبدالرشيد، فرمانده سپاه سوم عراق چنين مي گويد:«ايران در عمليات جاري خود، روش هاي نظامي نويني را به كار برده است و برخلاف توقع، در شرايط جوّي سختي كه باران هاي شديد مي باريد، با استفاده از مردان قورباغه اي و پيش غراولان رزمي، حمله خود را به موانع آغاز كرد».

راديو امريكا نيز گفت:«تحليل گران نظامي غرب معتقدند كه ايران براي عبور از شط العرب، نياز به تجهيزات كافي داشته است و آن ها متعجب از اين موضوعند كه چگونه با تجهيزات اندك، توانسته اند از اين آب راه عبور كرده و به موانع عراقي ها دست يابند». 

۲-۳- شگفت انگيز ترين عمليات هوايي جهان

عمليات « اچ ۳ » در فروردين ۱۳۶۰ از سوي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران انجام شد. نيروي هوايي با ارائه نقشه نبرد هوايي كه بيشتر كارشناسان خودي، ريسك پذيري آن را بسيار بالا مي دانستند، اقدام به حمله اي نمود كه نه تنها صدام، بلكه هيچ يك از كارشناسان جهان هرگز انجام اين عمليات را پيش بيني نمي كردند.

اين عمليات به دست افسران نيروي هوايي، به صورتي كاملاً مبتکرانه طرح ريزي شد؛ به نحوي كه در سراسر جهان بي سابقه بود. در اين عمليات، هشت فانتوم به كمك يك فروند بوئينگ ۷۰۷ هواپيماي ملي ايران، پايگاه «الوليد» در مجموعه « اچ ۳ »  ، واقع در غربي ترين نقطه خاك عراق را كه در نزديكي مرز اين كشور با اردن بود، به تلي از خاك تبديل كردند. عراق بيشتر هواپيماهاي جنگنده و مدرنِ خود را به همراه تجهيزات جنگي اش، براي دور ماندن ازحملات هوايي ايران و جلوگيري از نابودي نيروي هوايي خود، به آن منطقه منتقل كرده بود. بوئينگ ۷۰۷ در اين عمليات، وظيفه سوخت رساني به هشت فانتوم را در مسير رفت و برگشت بر عهده داشت؛ چرا كه مسير طولاني بود و هيچ هواپيمايي نمي توانست اين مسير را بدون سوخت گيري دوباره بپيمايد.

اين عمليات با موفقيت كامل به پايان رسيد و منجر به نابودي كامل ۴۸ هواپيماي دشمن شد كه بيشتر آن ها بمب افكن هاي روسي بودند. موفقيت اين افسران با ايمانِ از جان گذشته و نوآور، كنجكاوي كارشناسان مسائل جنگي را برانگيخت و آن ها را به شگفتي وا داشت.

۲-۴- نوآوري رزمندگان در عمليات دارخوين

عمليات فرماندهي كل قوا در منطقه دارخوين در ۲۱ خرداد ۱۳۶۰ انجام شد. اين عمليات با توجه به تأثيرات آن در شكستن محاصره آبادان، از اهميت زيادي برخوردار بود. هدف اين عمليات، تصرف خاك ريزهاي دشمن و سه كيلومتر پيشروي به سمت جنوب بود. ابتكار سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، حفر كانالي به طول دو كيلومتر و با عمق يك متر و هشتاد سانتي متر در دلِ تاريك شب براي نزديك شدن به موانع دشمن بود كه سه ماه به طول انجاميد.اين كار براي نخستين بار در جنگ انجام شد ودر غافل گيري دشمن و موفقيت عمليات، نقش مؤثري داشت.

۲-۵- عمليات طريق القدس و ابتكار عمل رزمندگان

هدف اين عمليات، آزاد سازي سوسنگرد و بستان و تأمين مرزهاي بين المللي بود. تاكتيك ويژه در عمليات طريق القدس، عبور از منطقه تپه هاي رملی بود كه نقش اساسي و تعيين كننده اي دركسب پيروزي داشت. اين ايده، از سوي سرلشگر شهيد ولي الله فلاحي، فرمانده نيروي زميني ارتش ارائه شد. عمليات در نيمه شب هشتم آذر ۱۳۶۰ با عبور از منطقه رملي آغاز شد. دشمن كاملاَ گيج شده بود؛ زيرا عبور نيروهاي پياده از تپه هاي رملي را تصور نمي كرد و اين امر را تنها با هِلي برد امكان پذير مي دانست. آن ها بسيار غافل گير شدند هنگامي كه تانك هاي ايران را در مقابل خود ديدند . 

۲-۶- خلاقیت در عرصه مهندسی رزمی

خلاقیت در عرصه مهندسی رزمی دفاع مقدس نقشی اجتناب ناپذیر در پیروزی های دوران دفاع مقدس داشت. به عنوان نمونه:

 • نوآوری و خلاقیت در ساخت پل شناور بشکه ای در دارخوین
 • احداث کانال سلمان برای جلوگیری از حرکت تانک های دشمن
 • احداث سد خاکی بر روی بهمن شیر پس از بمباران پل های روی رودخانه
 • احداث سنگر بتونی قابل حمل سریع الاحداث قرارگاهها و سنگرهای اجتماع
 • احداث خاک ریزهای تعجیلی
 • احداث پل بعثت لوله ای روی اروند رود
 • نوآوری قایق های چوبی برای حرکت در مرداب و هور و نیزارها
 • شاخت شنی برای وانت لندکروز جهت عبور از رمل ها
 • ساخت بالن ابابیل برای مناطق تنگه ای برای برخورد با هواپیماهای دشمن

۲-۷- پل بعثت، شاهکار مهندسی جنگ

پس از فتح فاو در آن طرف اروند رود، لازم بود تا بر روی این رودخانه خروشان پل احداث گردد. عرض رودخانه حدود ۹۰۰ متر و عمق آب در آن ۱۶ متر و سرعت آب حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت است. هیچ کارشناس نظامی و فنی امکان احداث پل روی این رودخانه را نمی‌داد. گروهی که شامل ۱۰۰۰ مهندس از دانشگاه‌های کشور بخصوص دانشگاه شریف و امیر کبیر بودند در طول کمتر از ۶ ماه این شاهکار مهندسی را خلق کردند. «پل بعثت» از ۳۴۰۰ لوله با قطر بیش از ۳/۱ متر ساخته شد. نحوه حمل، اتصال و به آب اندازی این لوله‌ها نوع جدیدی از نوآوری دفاعی بود. عراق هیچ‌گاه نتوانست با بمباران هوایی این پل را تخریب کند!

۲-۸- طولانی‌ترین پل متحرک جهان، شاهکار دیگر مهندسی جنگ

باور این که یک پل آبی به طول حدود ۱۴ کیلومتر را بتوان در ۱۸ روز آن هم در هوای سرد زمستانی تمام کرد، غیر ممکن است. پلی که بعد‌ها به «پل خیبری» معروف شد از ابتکارات مهندس بهروز پور شریفی (فرمانده مهندسی رزمی جهاد سازندگی)،  یک سازه سبک از ترکیب فایبر گلاس و فوم است که درون محفظه‌ای از ورقه‌های محکم فلزی قرار گرفت. این پل با سر هم کردن بیش از ۲۰۰۰ قطعه ساخته و به دلیل وزن سبک هر قطعه، در صورت بمباران بلافاصله تعویض می‌شد و باعث شد که تدارکات لازم به جزایر مجنون که در عمق ۱۴ کیلومتری داخل هور (چیزی شبیه یک دریای کم عمق) قرار داشت برسد.

رزمندگان با ابتکارات خود خدمات شایانی به اسلام و انقلاب انجام دادند که در این نوشتار تنها به بیان مختصر برخی از این ابتکارات بسنده گردید.

 • مقاومت در برابر سختی‌ها

سختی جز جدایی ناپذیر زندگی انسان در طول حیات خویش است؛ اما متاسفانه بعضی‌ها با بروز اتفاقات و حوادث مختلف دست از تلاش و فعالیت شسته و ناامیدانه به نابود شدن زندگی و از بین رفتن آرزوهای خویش مینگرند. این افراد با بروز حوادث تلخ و طاقت‌فرسا، تسلیم روزگار شده و بعضاً حذف کردن صورت مسئله را بر یافتن راه حل آن ترجیه می‌دهند. مثلاً با رخ دادن سیل و یا زلزله شخص خودکشی کرده و یا دچار افسردگی و سایر بیماری‌های روحی و روانی می‌شود.

بدون شک تحمل شرایط دشوار پس از رخداد حوادث مختلف بسیار سخت و جانکاه است اما انسان نباید تسلیم بشود،”لقد خلقنا الانسان فی کبد”. ما انسان را در سختی آفریدیم. سختی ها را باید قبول کرد و بپذیرفت و برای سختی ها برنامه ریزی نمود.

 • تبدیل تهدید به فرصت

برای یک انسان غیرفعال بروز تهدید به معنای شکست و عقب نشینی و کرنش در برابر روزگار است ولی برای یک انسان فعال و خلاق تهدید یعنی یک فرصت بکر برای شکوفایی استعداد و تغییر زمین بازی به نفع خود است.

۴-۱- از کربلای ۴ تا کربلای ۵ ؛ از شکست تا پیروزی

در کوران جنگ رزمندگان اسلام برای عملیات بزرگی برنامه ریزی کرده بودند که متاسفانه با لو رفتن عملیات توسط ستون پنجم دشمن این عملیات به شکست انجامید.

ناکامی درعملیات کربلای ۴ (۳دیماه۶۵)به شکل نامطلوبی موقعیت برتر ایران را که با فتح فاو حاصل شده بود، تحت تاثیر قرار داد. از این رو فرماندهی عملیات سریعاً برای کم کردن تلفات دستور عقب نشینی داد و بدین ترتیب عملیات یک روزه کربلای ۴ بدون نتیجه قابل قبول متوقف شد. فرماندهی جنگ ایران پس از بررسی های متعدد و با درک اینکه عراق تصور می کند عملیات سالانه ایران انجام شده ودیگرعملیاتی انجام نخواهد شد، دراقدامی غافلگیرانه توانست در منطقه  شلمچه که ۹۳ % آن از انواع موانع ایذایی و نظامی عراق مسلح بود، عملیات کربلای ۵ را طراحی کرده و شرایط سیاسی ـ نظامی را بار دیگر به نفع خود تغییر دهد.

طراحی و اجرای این عملیات که از دید ماهواره‌ های جاسوسی آمریکایی و روسی پنهان مانده بود یک اثر وضعی در صحنه دیپلماتیک به وجود آورد و برای اولین بار دو قطب شرق و غرب ،شوروی و آمریکا و رژیم بعث عراق به همراه هم‌ پیمانان عرب خود به این نتیجه رسیدند که قطعنامه‌ای را تصویب کنند که زمینه تغییرمخاصمات ازصحنه نظامی به صحنه سیاسی باشد.

عملیات کربلای۵ در نیمه شب ۱۹دیماه ۶۵ با رمز یازهرا(س) در جبهه جنوب و در محور شلمچه ـ شرق بصره آغاز شد. این عملیات توسط ۱۶ لشکر و ۸ تیپ مستقل سپاه و با پشتیبانی امکانات ارتش اعم از توپخانه، ضدهوایی و هوانیروز انجام شد که درنتیجه آن تصرف بیش از۱۵۰ کیلومتر مربع ازخاک دشمن و آزاد سازی پاسگاه‌های بوبیان، شلمچه ،‌کوت سواری، خیّن و  ۱۴ کیلومتر از جاده آسفالته شلمچه بصره ، جزایر بوارین ، فیاض و ام الطویل، و تصرف۱۱ قرارگاه ارتش عراق و چندین روستا از جمله فتوحات رزمندگان اسلام در این عملیات غرور آفرین بود. 

۴-۲- آبروی علی در قصر معاویه

در سیره اهل بیت (علیهم السلام) نیز رویکرد تبدیل کردن تهدیدها به فرصت‌ها وجود دارد. برای نمونه به ذکر روایت زیر اشاره می‌گردد.

براى امير المومنين علی عليه السلام نامه‏ اى از معاويه رسيد حضرت مهر نامه را شكست و قرائت كرد : ” از طرف امير المومنين و خليفة‏ المسلمين ، معاويه بن ابى سفيان براى على :‏

 اى‏ على !

در جنگ جمل هر چه خواستى با ام المومنين‏، عايشه و اصحاب رسول خدا ، طلحه و زبير كردى‏ اكنون مهياى جنگ باش.

 حضرت جواب نامه را اينگونه نوشت:

از طرف عبدالله

تو به رياست‏ مى نازى و من به بندگى خداوند. من آماده جنگ‏ هستم به همان نشان كه ” انا قاتل جدك و عمك و خالك : من همان قاتل پدربزرگ و عمو و دايى تو هستم

 سپس نامه را مهر و امضاء فرمود و از شاگردانش كه در محضرش بودند ، پرسيد : كيست كه‏ اين نامه را به شام ببرد ؟ كسى جواب نداد. دوباره حضرت سوالش را تكرار فرمود و اين بار طِرِمّاح از ميان جمعيت برخاست و عرض كرد : على‏ جان! من حاضرم‏. حضرت ضمن اينكه او را از متن‏ تند نامه آگاه كرد ، فرمود :

 طِرِمّاح !  به شام كه‏ رفتى مواظب آبروى على باش‏ طرماح گفت : سمعاً و طاعتاً.

 آنگاه نامه را گرفت و بسوى شام حركت كرد .

معاويه در باغ قصرش بود كه عمرو عاص خبر رسيدن‏ يكى از شاگردان على را به او رساند.

 

 معاويه‏ فورا دستور داد كه بساطى رنگين پهن كنند تا شكوه آن طرماح را تحت تاثير قرار بدهد و او را به لكنت بيندازد دستور انجام شد .

طِرِمّاح وقتى‏ وارد شد و آن فرشهاى رنگين و بساط مفصل را ديد ، بى اعتناء با همان كفشهاى خاك آلوده اش قدمها را بر فرشها گذاشت ، خود را به معاويه رساند و همانطور كه او بر مسندش لميده بود ، طرماح نيز لم داد و پاهايش را دراز كرد.

 اطرافيان معاويه‏ به طرماح اعتراض كردند كه ” پاهايت را جمع كن ” اما او گفت : تا آن مردك ( معاويه ) پاهايش را جمع نكند ، من هم پاهايم را جمع نخواهم كرد .

عمرو عاص به معاويه در گوشى گفت : اين مردى‏ بيابانيست و كافيست كه تو سر كيسه ات را كمى شل‏ كنى تا او رام بشود و لحنش را هم عوض كند

معاويه ضمن اينكه دستور داد تا سى هزار درهم‏ پيش طرماح بگذارند ، از او پرسيد : از نزد كه‏ به خدمت كه آمده اى ؟

 طرماح گفت : از طرف خليفه‏ برحق ، اسدالله ، عين الله ، اذن الله ، وجه‏ الله ، امير المومنين على بن ابيطالب نامه اى‏ دارم براى امير زنازاده فاسق فاجر ظالم خائن ، معاوية بن ابى سفيان‏ .

معاويه ناراحت از اينكه‏ سى هزار درهم نيز نتوانسته است كه اين شاگرد على عليه السلام را ساكت كند ، گفت: نامه را بده ببينم .

طرماح گفت : روى پاهايت مى ايستى ، دو دستت را دراز ميكنى تا من نامه على عليه‏ السلام را ببوسم و به تو بدهم‏.

معاويه گفت : نامه‏ را به عمرو عاص بده‏ .

طرماح گفت : اميرى كه ظالم‏ است ، وزيرش هم خائن است و من نامه را به خائنى‏ چون او نمي‌دهم‏ .

معاويه گفت : نامه را به يزيد بده‏ .

طرماح گفت : ما دل خوشى از شيطان نداريم‏ چه رسد به بچه اش‏.

معاويه پرسيد : پس چه كنيم ؟

طرماح گفت : همانكه گفتم‏.

 بالاخره معاويه نامه‏ را گرفت و خواند بعد هم با ناراحتى تمام كاتبانش‏ را احضار كرد تا جواب نامه را اينگونه بنويسد ” على ! عده لشكريان من به عدد ستارگان آسمان‏ است‏ مهياى نبرد باش “

 طرماح برخاست و گفت : من خودم جواب نامه ات را مى دهم‏:  على عليه‏ السلام خود به تنهايى خورشيديست كه ستارگان تو در برابرش نورى نخواهند داشت‏.

سپس خواست برود كه

 معاويه گفت ” طرماح ! سى هزار درهمت را بردار و سپس برو “

  اما طرماح بى اعتناء به‏ حرف معاويه و بدون خداحافظى راه كوفه را در پيش‏ گرفت‏ .

معاويه رو به عمرو عاص كرد و گفت : حاضرم‏ تمام ثروتم را بدهم تا يكى از شما به اندازه‏ يكساعتى كه اين مرد از على طرفدارى كرد ، از من‏ طرفدارى كند.

 عمرو عاص گفت : بخدا اگر على به‏ شام بيايد ، من كه عمرو عاصم نمازم را پشت سر او ميخوانم اما غذايم را سر سفره تو ميخورم.[۱]

 • با عقب رفتن ما دشمن به جلو میآید

تعظیم در برابر دشمن و تسلیم شدن در جبهه نبرد با او ، در کارنامه تاریخی برخی از ملت‌‌ها وجود دارد. این کرنش‌ها عواقب سخت و بعضاً جبران ناپذیری را برای آنها به ارمغان داشته است که در ادامه برخی از این موارد معرفی می‌گردد. سرنوشت ما هم مشابه این موارد خواهد بود ؛ اگر سازش با دشمن را از نبرد با او ترجیه بدهیم.

۵-۱- لیبی؛ مذاکره و مرگ

لیبی و برنامه هسته‌ای قذافی برای کشورش نمونه بارزی از عهدشکنی و غیر قابل اعتماد بودن آمریکا بود‌. معمر قذافی به دلیل دنبال کردن برنامه‌های هسته‌ای‌اش به شدت از لحاظ دیپلماتیک تحت فشار قرار گرفته و تحریم‌های زیادی از طرف آمریکا و متحدان غربی‌اش علیه او اعمال شده بود. از یک سو تحریم‌ها بود و از سوی دیگر فشارهای دیپلماتیک و قرار گرفتن نام این کشور در فهرست کشورهای حامی اقدامات تروریستی‌.

آمریکا هر از گاهی نیز با تجاوز به حریم هوایی لیبی‌، به هر ترتیب ممکن قصد داشت با عملیات‌های هوایی محل استقرار قذافی را هدف قرار دهد‌. از سال ۱۹۷۹ یعنی سال ۱۳۵۷ شمسی که فشارها بر لیبی آغاز شد تا سال ۲۰۰۱ که آغاز گفت‌و‌گوهای رسمی دو کشور بود، لیبی تحت تحریم‌های گوناگونی قرار داشت‌. در سال ۲۰۰۱ اولین گفت‌و‌گوهای مقدماتی لیبی با غرب آغاز شد و در سال ۲۰۰۳ سرانجام گفت‌و‌گوها تحت تاثیر جنگ آمریکا با عراق، چهره جدی‌تری به خود گرفت‌.

 قذافی تصمیم گرفت ضمن پذیرفتن مسئولیت حمله به هواپیمای خطوط هواپیمایی پان‌امریکن و یا به قول رسانه‌ها‌، «حادثه هوایی لاکربی» خسارت خانواده‌های قربانیان را بپردازد و از سوی دیگر در مذاکرات با آمریکا برای برداشته شدن تحریم‌ها از تمام حق این کشور در داشتن برنامه هسته‌ای صلح آمیز نیز گذشت.

 قذافی در آن زمان با کل مطالبات آمریکایی‌ها موافقت کرد. آنها از لیبی خواسته بودند ضمن انهدام و انتقال تجهیزات هسته‌ای این کشور به کشوری دیگر‌، دسترسی کامل و نامحدودی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدهد و در عین حال از تمام فعالیت‌های هسته‌ای اعم از تحقیق و تولید دست بکشد.

 لیبی که برای برنامه هسته‌ای اش تحت فشار بود، در نهایت مجبور شد اطلاعات مربوط به چگونگی دستیابی به تجهیزات هسته‌ای را نیز در اختیار طرف غربی قرار داده و در عین حال برای مبارزه با شبکه القاعده در این کشور همکاری کاملی با آمریکایی‌ها داشته باشد.

 لیبی با به اجرا گذاشتن تمام خواسته‌های آمریکا توانست شاهد لغو شدن تعدادی از تحریم‌ها نیز باشد اما در همان زمان نیز رییس‌ سیا در کنگره و سفیر آمریکا در رژیم صهیونیستی به شدت با برداشته شدن تحریم‌های شورای امنیت علیه لیبی مخالفت کردند و هر روز اتهام تازه‌ای را متوجه این کشور کردند.

 در سال ۲۰۰۴ یعنی یکسال بعد از نزدیکی لیبی به آمریکا‌، این کشور معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کرد و بازرسان آمریکایی و انگلیسی برای ازبین بردن سلاح‌ها وارد این کشور شدند‌. بر اساس مطالبی که منابع لیبیایی در همان زمان منتشر ساختند، مشخص شد بسیاری از این ورود و خروج‌ها که حجم زیادی از مراودات بین‌المللی لیبی را نیز تشکیل می‌داد، با ورود و خروج اطلاعات محرمانه از لیبی و تشریح زیر ساختها و نقاط استراتژیک و حساس این کشور نیز همراه بود‌. در عوض انگلستان در سال ۲۰۰۶ معاهده‌ای نظامی با لیبی با نام «نامه مشترک صلح و امنیت» امضا کرد تا در صورتی که لیبی مورد حمله قرار گیرد، انگلستان ملزم به حمایت از این کشور باشد.

 آمریکایی‌ها نیز برای اینکه حسن نیت خود را اثبات کنند، پیمان‌های همکاری اقتصادی و البته نفتی را با این کشور به امضا رساندند‌. با این حال این پیمانها هنوز به مرحله اجرای کامل در نیامده بود که عهد‌شکنی‌های غرب آغاز شد. تنها پس از گذشت ۵ سال آمریکا با متحد همیشگی خود انگلستان، به دلیل بالا گرفتن اعتراضات مردمی در لیبی به صورت هوایی به این کشور حمله کرد‌! انگلستان که زمانی متعهد شده بود از لیبی در صورت حمله نظامی کشوری دیگر دفاع کند‌، خود در حمله به لیبی تحت عنوان نیروهای ائتلاف یا ناتو حضور داشت. مسئولان سیاست خارجی انگلیس در همان زمان پا را فراتر گذاشته و اعلام کردند تاز مانی‌که ناآرامی‌ها در لیبی ادامه داشته باشد‌، در این کشور می‌مانند. اینگونه بود که قذافی همه چیز را نیز از دست داد.

۵-۲- کره شمالی ؛ سازش و شکست مذاکرات

نگاهی به روند فشارهای بین‌المللی بر کشورهایی که به دنبال دست‌یابی به انرژی هسته‌ای بودند، نشان می‌دهد که بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ ، آمریکا با استفاده از جوی که خود از این حادثه ساخته بود، بر شدت فشارهای بین‌المللی علیه برخی کشورهای از جمله ایران، کره شمالی ، عراق، افغانستان و لیبی اضافه کرد . حمله آمریکا به افغانستان و تهدید بوش پسر به حمله به کشورهای دیگر و محور شرارت خواندن ایران‌، کره شمالی و عراق باعث شد کشورهای دیگر نظیر لیبی به سرعت از مواضع قبلی خود کوتاه بیایند و کره شمالی نیز راهی برای کاستن از فشارهای بین‌المللی علیه خود بیابد‌.

 در سال ۲۰۰۱ آمریکا به افغانستان حمله کرد و در سال ۲۰۰۳ به عراق‌. در طی همین دو سال، این کشور محورهای شرارت را اعلام کرده بود و فشارهای بین‌المللی را نیز افزایش داده بود. ایران در سال ۲۰۰۳ پروتکل الحاقی را پذیرفت و بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران نیز شدت بیشتری گرفت‌. با این حال کره شمالی که از محور شرارت خواندنش توسط بوش عصبانی بود‌، اعلام کرد که از معاهده منع گسترش سلاحهای هسته‌ای بیرون می‌آید‌. این کشور در هیمن حال با اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر برنامه‌های هسته‌ای خود برای تولید نیروگاه برق را ادامه داد‌.

 کره شمالی با این حال با ادامه یافتن گفت‌و‌گو های شش جانبه یعنی گفت‌و‌گو با چین، ژاپن، کره جنوبی، روسیه و آمریکا موافقت کرد‌. دور اول این مذاکرات در همان سال ۲۰۰۳ به نتیجه‌ای ختم نشد و در دور دوم و سوم در سال ۲۰۰۴ نیز خلع سلاح کره شمالی مورد تاکید قرار گرفت و قرار بر همزیستی مسالمت‌آمیز این کشور با کشورهای حاضر در مذاکره شد. در دور چهارم گفت‌و‌گو‌ها کره شمالی سرانجام پذیرفت که برنامه‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارد‌؛ البته این پذیرش با این شرط بود که اعظای کمک‌های مالی به این کشور ادامه یافته و در عین حال قدرت‌های بزرگ راکتورهای آب سبک را برای تولید برق کره شمالی بسازند. در فاز دوم این گفت‌و‌گو‌ها که از ۱۳ تا ۱۹ سپتامبر سال ۲۰۰۴ انجام شد، توافق «عمل در برابر عمل» مورد تایید قرار گرفت و اصل بر عادی‌سازی روابط کره شمالی با آمریکا و کره جنوبی و ژاپن قرار گرفت.

 در رابطه با کره شمالی نیز از سال ۲۰۰۵ عمل نکردن آمریکا به وعده هایش آغاز شد‌. آمریکا در این سال با وجود انجام شدن قبلی مذاکرات و توافق نهایی، تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی به اجرا گذاشت. در فاز اول مذاکرات به دلیل اینکه آمریکا حقی برای کره شمالی در دستیابی به انرژی هسته‌ای قائل نبود‌، مذاکرات به شکست انجامید و در فاز دوم نیز مخالفت آمریکا با تاسیس راکتور آب سبک در این کشور مذاکرات را به شکست کشانید‌. در فاز سوم این کره شمالی بود که کوتاه آمد و قرار بر از بین بردن تمامی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و تعطیل شدن راکتورهای اتمی گذاشته شد‌.  با این حال آمریکا در این سال به بهانه اقدامات احتمالی برای پولشویی، نزدیک به ۲۴ میلیون دلار از دارایی‌های کره شمالی را مسدود کرد‌. در گفت‌و‌گوهای سال ۲۰۰۷ که همراه با اولین آزمایش موشکی کره شمالی بود، آمریکا هر‌گونه توافق با کره‌شمالی بر سر برداشته شدن تحریم‌ها را رد کرد و سرانجام در ۱۸ جولای سال ۲۰۰۷ کره شمالی تحت تاثیر تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی موافقت کرد تمام برنامه‌های اتمی خود را در ازای دریافت کمک‌های اقتصادی و فنی تعطیل سازد‌.

 کره در این مدت ۸۰ درصد فعالیت‌های خود را تعلیق کرد اما خبری از کمک‌های اقتصادی و فنی وعده داده شده توسط آمریکا نشد تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۰۹ کره شمالی از مذاکرات ۶ جانبه خارج شد و برای دومین مرتبه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را از این کشور اخراج کرد.

۵-۳-  عراق؛ صلح برای آدم‌کشی

 با وجود اینکه حمله صدام حسین به ایران در سال ۱۳۵۹ با حمایت کشورهای غربی مواجه شد و آمریکا و سایر کشورهای اروپایی از ارسال سلاح گرفته تا کمک‌های مادی، هیچ‌گاه او را در مقابل ایران تنها نگذاشتند، آغاز جنگ اول خلیج فارس و حمله عراق به کویت که در آن زمان محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا و یکی از مراکز استراتژیک آمریکا در خلیج فارس بود‌، باعث تیره شدن روابط آمریکا با عراق و تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور شد. البته تا قبل از این، به کار بردن سلاحهای شیمیایی علیه ایران هیچ‌گاه مورد انتقاد کشورهای غربی و به خصوص آمریکا قرار نگرفته بود و از زمانی که عراق به منافع آمریکا در خلیج‌فارس چشم دوخت، تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی وارد عمل شدند‌.

 از سال ۱۹۹۱ یعنی زمان حمله عراق به کویت، ماجرای سلاحهای شیمیایی عراق و تلاش آمریکا برای بازرسی از این کشور نیز آغاز شد‌. صدام در سال ۱۹۹۸ شروع به همراهی با آمریکا کرد‌ و اجازه داد در برخی از مراکز حساس نامی این کشور دوربین نظارتی گذاشته شود‌، اجازه بازدید از ۸ سایت نظامی متعلق به ریاست‌جمهوری را صادر کرد و قانون آزادی عراق را برای تغییر رژیم در این کشور به اجرا گذاشت.

 با وجود تمام این اقدامات، بازرسان سازمان ملل اعلام کردند “عراق با آنها همکاری لازم را ندارد”. بر همین اساس بود که در آخرین روزهای سال ۱۹۹۸ حمله آمریکا به عراق و جنگ دوم خلیج فارس آغاز شد‌. در سال ۲۰۰۲ باز هم صدام به بازرسان اجازه داد به عراق بازگردند اما در سازمان ملل قطعنامه‌ها عیله عراق تصویب شد. این در حالی بود که صدام، قطعنامه سازمان ملل درباره خلع سلاح خود را پذیرفته بود. به گزارش تسنیم علی‌رغم همکاری‌های حکومت عراق، بوش به این کشور در سال ۲۰۰۳ حمله کرد ورژیم بعث را از بین برد!

 هم اکنون نیز در عراق همچنان کشتار و خونریزی‌ها ادامه دارد. آمریکا پیشتر گفته بود برای به ارمغان بردن صلح و امنیت به افغانستان و عراق حمله کرده است، اما تا کنون هیچ‌گاه امنیت به طور کامل به این دو کشور بازنگشته است.

 ۵-۴- مصر؛ رویای ناتمام

 انقلاب مردمی مصر رویای چندین ساله مردم این کشور برای رسیدن به آزادی و تشکیل دولت دموکراتیک غیر‌نظامی را به واقعیت تبدیل کرد‌. رییس‌جمهوری با رای مردم انتخاب شد و دولت شکل گرفت. با این حال این رویای تحقق یافته، با تلاش مرسی برای نزدیکی به آمریکا به رویای ناتمام مردم مصر تبدیل شد و کشور دوباره در باتلاق حکومت نظامیان بر مردم و کودتا فرو رفت‌.

 تلاش مرسی برای نزدیکی به آمریکا در راستای کاسته‌نشدن از میزان کمک‌های اقتصادی این کشور به مصر و ارتش آن، باعث شد آمریکایی‌ها به یار جدید خود در منطقه نیز پشت کرده و در حالیکه هیلاری کلینتون در سفر به مصر گفته بود برای تشکیل دولت دموکراتیک تمام تلاش خود را به کار می‌بندد، چند ماه بعد با کودتایی نظامی‌، رییس‌جمهور منتخب به زندان افتاد و دوباره نظامیان اوضاع را در دست گرفتند‌.

 مسئله مصر نیز به خوبی بیانگر در صدر قرار داشتن منافع آمریکایی‌ها بر سایر مسایل را نشان داد‌ زیرا رژیم‌صهیونیستی به شدت از روی کار آمدن دولتی بر آمده از حزب اخوان المسلمین در هراس بود و این کار آمریکا و حمایت از کودتای نظامی در مصر، برای تامین منافع این رژیم در منطقه صورت گرفت.

۵-۵- جام پر بلای برجام

برجام، تجربه‌ای بود که لازم بود برای بعضی از مردم روشن شود که به جای تکیه بر عصای بیگانه باید بر پای قدرتمند خود تکیه کنند. تجربه ای بسیار سخت و بسیار پرهزینه. در جریان این معاهده جمهوری اسلامی ایران همه هستی هسته‌ای خود را داد در برابر تقریباً هیچ. قرار بود با برجام تحریم‌ها لغو شود ولی در همین یکی دو سال اخیر سخت ترین تحریم ها از جمله تحریم بنزین برای ما اتفاق افتاد. عقب نشینی کردن ما، جلوتر آمدن دشمن را نتیجه داد. قرار بود به جای تحمل هزینه مبارزه و ایستادگی در برابر دشمنان، برای آبادانی و اشتغال جوانان کشور هزینه شود ولی اکنون بعد از چند از سال از آغاز مذاکرات و اجرای معاهدات هزینه‌ای به مراتب بیشتر را برای سازش و جبران شکست‌ها داریم هزینه می‌کنیم.

جمهوری اسلامی با تفکر مقاومت خود توانسته است مرزهای خود را از کشمیر تا دریای مدیترانه گسترده کند و این دستاوردی است که تنها با چالش با دشمن بدست آمده است.

۴۰ سال پیش ؛ مشکل دشمن دشمن با ما این بود که در جنگ سیم خاردار نگیریم،امروز مشکل دشمن با ما این است که موشک های ما قاره پیما و نقطه زن شده است و تل آویو و حیفا را با خاک می تواند یکسان کند.

۴۰ سال پیش ؛ چالش دشمن این بود که برای آزادی گروگان‌های جاسوس‌خانه‌اش به راحتی عملیات پنجه عقاب را طراحی می‌کند ولی اکنون بهترین نیروهای نظامی اش وقتی که اسیر سربازان جمهوری اسلامی شدند، از شدت ترس راهی جز گریه ندارند.

۴۰ سال پیش ؛ گفتمان دشمن با ما این بود که چرا سفارت اسرائیل را به سفارت فلسطین تبدیل کردید، امروز چالش دشمن با ما این است که ما هر لحظه که اراده بکنیم می توانیم اسرائیل را با خاک یکسان کنیم.

 

۴۰ سال پیش ؛ مشکل دشمن این بود که از معدود سلاح‌های باقی مانده از دوران پهلوی علیه خود او و سایر هم‌پیمانانش استفاده ‌ای نکنیم ولی امروز مشکل دشمن این است که تسلیحات ایرانی حرف آخر را در اکثر جنگ‌های منطقه می‌زند. روزی که یک ملت برای ۱۰ موشک لیبی‌ها و کره‌شمالی ها و سوریه ها بود امروز موشک‌های فجر و بدر او هستند که جنگ‌ها را از ۸ سال به ۳۳ روز و ۲۲ روز و تازگی هم ۲ روزه رسانده است. کشوری که خود را از مجهز‌ترین ارتش‌دنیا محسوب می‌کرد امروزه حتی نمی‌تواند بیشتر از دو روز در برابرفلسطین و غزه نشینانی که دورتادور انان را محاصره کرده دوام بیاورد. بدون شک جنگ‌های بعدی آنها از این هم کمتر خواهد شد و اسرائیل با خاک یکسان خواهد شد. ” ان یقاتلوکم یولوکم الادبار” آیه ۱۱۱ سوره آل عمران نوید خداست که ای  پیامبر اگر با یهودیان بجنگی، به محض این که حمله بکنی { یوّلوکم الادبار: پشت می کنند و فرار می کنند.}

 در این ۴۰ سال هربار که به دشمن اعتماد کردیم و سازش را به مبارزه ترجیه دادیم، نتیجه‌اش شد شکست و واترقیدن‌ها متعدد در زمینه‌های مختلف. اما هربار که روحیه جهادی و انقلابی را سرلوحه‌ی خود قرار دادیم قله‌های متعدد را پیروزمندانه فتح کردیم. همین روحیه و تفکر بود که ایران را به فناوری هسته ای ، نانو، هوافضا،  فیزیک و نجوم  و به بسیاری از داروهای مهم پزشکی و … رساند.

پس جمله ای که حضرت آقا در دوگانه سر نوشت ساز می فرمایند ” فعال و ابتکاری در مقابل انفعالی و تابع حرکت دشمن بودن” است، مؤمن نباید تابع حرکت دشمن باشد ، هیچ وقت تابع  دشمن نیست حتی اگر یارانش ۷۲ نفر باشند، حتی اگر در مقابلش هزاران نفر ایستاده باشند، او تسلیم نمی شود و زمین بازی را دست خودش می گیرد. حضرت زینب، زمین بازی را به دستش گرفت،  در دورانی که یزید ایستاده است و برگ برنده دستش است و سرِ حسین بن علی روی نیزه است، رو به حضرت زینب می کند و می گوید چه دیدی؟ خب حضرت زینب چه دیده است؟ خون و جنایت و سر روی نیزه و ذبح شدن بچه شش ماهه و اربً اربا شدن علی اکبر  دیده است، اما می گوید ” ما رایت الا جمیلا” به جز زیبایی چیزی ندیدم.

[۱] ( الأختصاص ص ١٣٨)

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*