اصول حاکم بر جامعه قرآنی – جلسه ۴۱

اصول حاکم بر جامعه قرآنی – جلسه ۴۱

             دسته مناسبتي : ماه مبارك رمضان   / 

             دسته موضوعي : ⛓ سلسله جلسات   /  جهاد و دشمن شناسی   /  حكومت اسلامي (جمهوري اسلامي و ...)   / 

             دسته زماني : سال 1397   / 

اصول حاکم بر جامعه قرآنی – جلسه 41 – با موضوع : دشمن شناسی

فايل صوتي : دانلود صوت

اصول حاکم بر جامعه قرآنی – جلسه ۴۱

اصول حاکم بر جامعه قرآنی – جلسه ۴۱ – با موضوع : دشمن شناسی

اصول سیاسی

دشمن شناسی

اصول سیاسی یکی از اصول جامعه قرآنی که قبلاً در مورد آن بحث شده است. در ادامه به یکی دیگر از محورهای مهم اصول سیاسی جامعه قرآنی خواهیم رسید. که در ابتدا روایتی بسیار مهم از امام صادق علیه السّلام و امام کاظم علیه السّلام در این رابطه که اصول زندگی را هم مشخص می­ کند، نقل می­ شود:

«وَجَدْتُ عِلْمَ النَّاسِ فِی أَرْبَعٍ أَوَّلُهَا أَنْ تَعْرِفَ رَبَّكَ وَ الثَّانِیَةُ أَنْ تَعْرِفَ مَا صَنَعَ بِكَ وَ الثَّالِثَةُ أَنْ تَعْرِفَ مَا أَرَادَ مِنْكَ وَ الرَّابِعَةُ أَنْ تَعْرِفَ مَا یُخْرِجُكَ مِنْ دِینِكَ؛ وجدت علم الناس کله فی اربع»[۱]

 تمام علوم را در چهار چیز پیدا کردم یا به عبارتی همه علم اول و آخرش چهار محور است؛ «أَوَّلُهَا أَنْ تَعْرِفَ رَبَّكَ»؛ اولی آن خداشناسی است، اینکه خدای خود را بشناسی. «الثَّانِیَةُ أَنْ تَعْرِفَ مَا صَنَعَ بِكَ»؛ اینکه بدانی چطوری خلق شده ­ای؛ یعنی خودشناسی. «الثَّالِثَةُ أَنْ تَعْرِفَ مَا أَرَادَ مِنْكَ»؛ بدانی اراده خدا از خلقت تو چه بوده است؛ برای چه خلق شده ­ایم؟ یعنی وظیفه شناسی. «وَ الرَّابِعَةُ أَنْ تَعْرِفَ مَا یُخْرِجُكَ مِنْ دِینِكَ»؛ چهارم اینکه بدانی چه چیزی تو را از دین خارج می­ کند؛ یعنی دشمن شناسی.

پس تمام علوم در چهار محور خلاصه می­ شود: خدا شناسی، خود شناسی، وظیفه شناسی و دشمن شناسی.

اولین ضربه ­ای که حضرت آدم خورد از دشمن نشناسی بود، که آدم از بهشت اخراج شد. این نکته اساسی هست که انسان دشمن خودش را بشناسد. چرا که یکی از اصول سیاسی جامعه قرآنی دشمن شناسی است. شاید انسان در ابتدا بهشت رفت تا خداوند برای او این تذکر مهم را یاد آوری کند، که ای آدم! تو و نسلت مراقب باشید که دشمن دارید؛

«فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا…»[۲]پس شیطان آنها را فریب داد.

و در آیه­ ای دیگر آمده است: «قَالَ فَبِعِزَّتِکَ لَاُغْوِیَنَّهُمْ اَجْمَعِینَ…»[۳]به عزت تو سوگند که همه انسان­ ها را گمراه خواهم ساخت.                           

این کلاس دشمن شناسی بود که خداوند برای انسان گذاشت. که اگر آن کلاس برگزار نمی­ شد هیچ وقت به ماهیت ابلیس و شیاطین پی نمی­ بردیم. مصداقی شد برای آدم و فرزندان آدم که ابلیسی وجود دارد؛ شیاطین هستند که انسان­ ها را فریب می­ دهند.

اما دشمن باید درست شناخته شود. از کجا دشمن را بشناسیم؟ خیلی مواقع از چهره دشمن، دشمنی­ اش مشخص نمی­ شود؛ خصوصا اگر منافق باشد که اصلا قابل تشخیص نیست. پس باید راه­ هایی برای شناخت دشمن وجود داشته باشد که بدانیم اگر کسی چنین حرفی زد یا فلان عمل را انجام داد دشمن است.

شیوه­ ها و راه­ های شناخت دشمن

۱-اختلاف و تفرقه

اولین راه تشخیص دشمن این است که به اختلاف و تفرقه دعوت می ­کند.

«الشَّيْطَانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ… »[۴] شیطان قصد دارد میان شما عداوت و کینه برانگیزد.

هر جا صدای تفرقه ­ای بلند شد آنجا حرکت دشمن است که تفرقه می اندازد. انبیاء الهی و ائمه بزرگوار به وحدت دعوت می ­کردند. اما شیاطین عالم و دشمنان دائماً به تفرقه دعوت می­ کنند. انسان می­ تواند تشخیص بدهد که این دوست هست یا دشمن؟ خداوند در قرآن می­ فرماید :

«إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْأَرْضِ وَ جَعَلَ أَهْلَهَا شِيَعًا…»[۵] همانا فرعون (پادشاه مصر) در آن سرزمین برتری و تسلّط یافت و مردم آن را گروه ­هایی مختلف و پراکنده قرار داد، و هر گروهی را دشمن دیگری می­ نمود.

کار فرعون این بود که بین مردم تفرقه می­ انداخت و حکومت می ­کرد. جمله تفرقه بنداز و حکومت کن فعل فرعونی بود. در دوران­ های مختلف سلاطین همین کار را انجام می ­دادند. سلاطین قاجار و سلاطین پهلوی، کسانی بودند که بین مردم تفرقه می ­انداختند تا بتوانند حکومت کنند. این­ها حتی بین زنان خودشان تفرقه می انداختند. در خاطراتشان  آمده که مثلا فلان پادشاه قاجار بین زن هایش تفرقه می انداخت، به یکی می ­گفت او در رابطه با تو این حرف را زده به دیگری می ­گفت او در رابطه با تو فلان حرف را زده است. این طور بین زن هایش تفرقه می­ انداخت و خود می ­نشست و نگاه می­ کرد.

پس از کوچک ­ترین مسائل تا حکومت داری یکی از کار­های دشمن تفرقه اندازی بوده است. امروز هم دشمن سعی دارد که در بین امت اسلام تفرقه بیندازد. اگر شیعه و سنی یَد واحد باشند مگر دشمنان می­ توانند در مقابل اسلام بایستند؟ بنابراین یکی از شگردهای دشمن این است که بین شیعه و سنی، عرب و عجم، کرد و لر تفرقه و دعوا بیندازد. اوایل انقلاب، جریان جدایی طلب ­ها همین بود. تا جمهوری اسلامی اتفاق افتاد هر کس از گوشه ­ای ندا داد که ما می­ خواهیم خود مختار باشیم. بصیرت امام بود که جلو این تفرقه­ ها را گرفت. در کردستان و عراق بحث جدایی را مطرح کردند، این یکی از کارهای دشمن است که هر جایی قدرت گرفت، تفرقه انداخت.

داستانی از تفرقه اندازی دشمن

زمان شاه قاجار بود، حکومت عثمانی، بزرگترین حکومت اسـلامی در جهان به شـمار می­ آمد، که پایتخت این حکومت، استانبول ترکیه بود .
در کنار سفارت حکومت عثمانی در تهران، مسجد کوچکی وجود داشت .
امام جماعت آن مسجد یا یکی از نمازخوان­ های آن مسجد می­ گفت: روضه خوانی را دیدم، هر روز صـبح به مسجد می­ آید و روضه می­ خواند و در پایان خلیفه اول و دوم را لعنت می­ دهد و روضه ­اش را تمام می­ کند.
روزی به او گفتم: تو چه داعی داری که هر روز همین روضه را بخوانی و همـان ناسـزا گوئی را تکرار کنی (بـا توجه به اینکه افراد سفارت و تبعه آن سفارت، به آن مسجد برای نماز می­ آمدند) مگر روضه دیگری نمی ­دانی؟! او در پاسخ گفت: روضه دیگر می­ دانم، ولی من یک نفر بانی دارم روزی پنج ریال به (به پول آن زمان) به من می ­دهد و می­ گوید همین روضه را با این کیفیت بخوان.

من پیگیری کردم، دیدم بانی یک نفر کاسب است و مغازه دارد، جریان را به او گفتم، او گفت: شخصـی روزی ده تومان به من می ­دهـد، تا در آن مسـجد، چنین روضه ­ای خوانـده شود، پنـج تومان آن را به آن روضه خوان می­ دهم، و پانزده ریال آن را خودم برمی­دارم.
بـاز من جریان را پی گیری نمودم، سـرانجام معلوم شـد که از طرف سـفارت انگلسـتان روزی ۲۵ تومان برای این کار روضـه خـوانی مخصـوص (برای ایجـاد اختلاف بین شـیعه و سـنی و سـپس ایران و حکـومت عثمـانی) داده می­ شود، که پس از طی مراحل و دست به دست گشتن، پنج ریال برای آن روضه خوان بیچاره می­ ماند.[۶]

باید توجه داشت که دشمنان، این چنین سوء استفاده نکنند. تا بتوانند در کشورهای اسلامی تفرقه ایجاد کرده و تسلط پیدا کنند. اگر شخصی تفکر انقلابی داشته باشد، در هیچ جای دنیا (نه در فرانسه، نه در انگلیس و…) اجازه تبلیغ نمی ­دهند. اما اگر به مقدسات اهل سنت فحش بدهید مسجد هم می­ سازند همانطور که ساختند. مثل  مسجد امیرالمومنین، حوزه علمیه امیرالمومنین، پانزده تا شبکه ماهواره ای، این­ها از کجا می آید؟ وقتی خود مجری برنامه اعلام می­ کند که ما پولمان را از انگلیس می­ گیریم، وقتی اعلام می­ کند ملکه انگلیس سید است و چون سید است به ما پول می­ دهد، دشمن می­ داند چه کاری انجام می­ دهد؟ دشمن دقیق و ظریف برنامه­ ریزی می کند. پس وظیفه ما این است که هشیار و آگاه باشیم. و وحدت و یکپارچگی خود را حفظ کنیم. حضرت علی علیه السّلام منادی وحدت بودند. در جریان شورای شش نفره ابن عباس به حضرت علی علیه السّلام گفت: در این شورا شرکت نکنید. شورایی که خلیفه دوم تشکیل داده است از اصل باطل است. شما شرکت نکنید. از نوع چیدمان این شورا مشخص است که شما رای نمی­ آورید. چون در آن شورا یکی دشمن شماست. حضرت علی علیه السّلام حرف ابن عباس را تایید کردند، اما فرمودند: من دوست ندارم در بین اسلام اختلاف به وجود بیاید.

امام صادق علیه السّلام فرمود: حسن و حسین علیهما السّلام بارها در نماز جماعت به «مروان حكم» اقتدا مى‌‏كردند، به یكى از آنان گفتند: پدر تو وقتى به خانه بر مى‌‏گشت آیا نماز خود را اعاده نمى‌‏كرد؟ (با توجه به این‌كه پشت سر آن افراد نماز خوانده بود) فرمود: نه به خدا؛ زیرا آنان آیه‌‏اى را به نمازى اضافه نمى‌‏كردند.[۷]

 هدف امام حفظ وحدت بود. البته ما در اعتقادات با اهل سنت وحدت نداریم. امیرالمومنین را علی علیه السّلام می دانیم و این قطعی است. می­ دانیم بعد از پیامبر حق حضرت علی علیه السّلام غصب شد. همسر مظلومشان را به شهادت رساندند. در این ها بحثی نیست، هدف وحدت رفتاری با اهل سنت است. تمام فقها نماز خواندن پشت اهل سنت را جایز می­ دانند. مقام معظم رهبری که تخصص ­شان تاریخ اسلام است از همه بیشتر به وقایع ابتدای اسلام آگاهی دارند، اما می­گویند وحدت باید رعایت بشود.

۲-استفاده از شعارهای عوامانه پسند

دومین راه تشخیص دشمن این است که همیشه از شعارهای عوامانه پسند استفاده می ­کند. هیچ وقت مستقیم جلو نمی­ آید. از جنگ جمل که پیراهن عثمان را بر سر نیزه کردند تا جنگ صفین که قرآن بر سر نیزه کردند و بعد شعار دادند «لاَ حُکْمَ إِلاَّ لِلَّهِ» حکم مخصوص خداست. حضرت در جواب این شعار فرمودند: «كَلِمَةُ حَقٍّ يُرَادُ بِهَا بَاطِلٌ»[۸] سخن حقى است که معنى باطلى از آن اراده شده است.

امروز هم آمریکا شعارهای عوام پسند حمایت از حقوق بشر می ­گوید. اما بمب اتم را چه کسی زده است؟ آمریکا! ادعای دفاع از حقوق زن دارد در حالی که ماهیت زن را تغییر داده است بزرگترین ظلم به زن در همین قرن، به اسم دفاع از حقوق زن انجام می ­شود. شصت و شش درصد کارگران دنیا زنان هستند. پنجاه درصد محصولات غذا را زن­ها تولید می­ کنند، اما از ثروت دنیا تنها ده درصد حق زنان است. آیا این دفاع از حقوق زن است؟! برابری را فقط در زمان کار و حمالی می­ گویند، که زن­ ها باید کار کنند. ولی در حقوق رعایت نمی­ شود. سرمایه داران بزرگ عالم زن را یک موجود مطیع و ارزان قیمت تلقی کردند. ولی اسلام اصلا این را  قبول نمی کند و برای زن ارزش و جایگاه بالایی قرار می­ دهد.

در آمریکا که ادعای دفاع از حقوق کودک دارد در هر حدود هشت دقیقه یک تجاوز به کودک توسط معلمانش انجام می­ شود! بعد سند ۲۰۳۰ برای ما می­ نویسند! در همین مدرسه غرب تهران که تجاوز شد، مدرسه­ ای بود که آموزش جنسی به کودکان یاد می­ داد، این نتیجه آموزش جنسی به کودکان! اگر آموزش جنسی به کودکان مطرح بشود در آن تجاوز درست می­ شود؟ مدیر این مدرسه از افراد سینه چاک کشف حجاب بود! چرا آن­ها را مطرح نمی­ کنند. مظلومیت این هست که آن­ها این سند را اجرا می­ کنند، تجاوز می­ کنند، بعداً مطرح می­ کنند که اگر سند ۲۰۳۰ اجرا بشود تجاوز نمی­ شود. سند ۲۰۳۰ اجرا شد که تجاوز شد!

در همین سند ۲۰۳۰ که هفده آرمان دارد، از شعارهای عوامانه پسند استفاده شده است. مثل تعلیم و تربیت، ریشه کن کردن فقر، حذف کلیشه­ های جنسیتی، تقویت خانواده و… . این­ها شعارهای به ظاهر قشنگی هستند اما معنی این­ها چیست؟ تقویت خانواده یعنی چه؟ خانواده کیست؟ آیا خانواده ­ای که آن­ها تعریف می­ کنند همان خانواده­ ای است که ما تعریف می ­کنیم؟

۳-پیمان شکنی

سومین ویژگی دشمن، پیمان شکنی است. از همان ابتدای تاریخ ابلیس به آدم و حوا گفت: اگر شما از این درخت بخورید فرشته می ­شوید! یا اینکه جاودان می­شوید و به یک جایگاهی می­ رسید! بعد سوگند یاد کرد که من خیرخواه شما هستم. شیاطین عالم همیشه اینطوری پیمان شکستند.

پیمان شکنی حکمین در صفین

صبح دوازدهم يا سيزدهم ماه صفر سال ۳۸ هجری لشكر اميرالمومنين عليه السّلام مهيای جنگ شدند، اما عمروعاص حيله نمود و دستور داد تا قرآن­ها را بر نيزه كنند. صفوف جلوی لشكر كفر، ورق­ هايی از قرآن بود و در ديگر صفوف هر كس هر چه داشت سر نيزه كرد! فرياد مي زدند: «لا حكم الا لله» منافقين مانند اشعث بن قيس، با تضعيف روحيه لشكر حضرت، آنان را به اختيار حكمين ترغيب كردند. هر چه اميرالمومنين علیه السلام فرمودند كه اين نيرنگ است و من كلام الله ناطق هستم نتيجه نداد، سرانجام قرار شد هر لشكر حكمی از جانب خود معين كند تا حكم ايشان را هر دو طرف بپذيرند.

 معاويه عمرو عاص را معرفی كرد و اميرالمومنين عليه السّلام فرمود: «اگر ناچار هستيم، عبدالله بن عباس و الا مالك اشتر نخعی حكم باشد.»

اشعث و جماعت قرّاء و حافظين كه بعداً جزء خوارج شدند راضی به هيچكدام از اين دو نشدند و گفتند: فقط عبدالله بن قيس يعنی ابوموسی اشعری. نفاق منافقين نتيجه داد و ابوموسی و عمروعاص در «دومه الجندل» كه قلعه ­ای است بين مدينه و شام جمع شدند و با توجه به عداوتی كه هر دو نسبت به اهل بيت عليهم السّلام خصوصاً اميرالمؤمنين عليه السّلام داشتند با مكر و حيله عمروعاص حضرت را به ظاهر عزل كردند.

بدين ترتيب فردای آن روز در بين جمعيت ابوموسی به عمرو گفت: تو بايست و معاويه را از امارت خلع كن، تا من هم علی بن ابيطالب عليه السّلام را خلع نمايم. عمروعاص گفت: من هرگز بر تو كه عامل ابوبكر و عمر بوده ­ای و در ايمان و هجرت بر من تقدم داشته ­ای سبقت نمي­ گيرم! ابن عباس گفت: ابوموسی! پسر نابغه تو را فريب ندهد. ولی او به گفته ابن عباس گوش نداد و ايستاد و انگشتر از دست بيرون كرد و گفت: من علی و معاويه را از خلافت عزل نمودم و سكات شد.

عمروعاص ملعون ايستاد و گفت: مردم شنيديد كه ابوموسی، علی را از خلافت عزل كرد من هم او را از خلافت عزل نموده و آن را برای معاويه بن ابی سفيان ثابت می­ نمايم كه سزاوارتر است و من به عنوان منصوب كردن معاويه، انگشتر به دست می ­كنم.[۹]

حماقت اعتماد به دشمن، ضربه سختی می ­زند. از اول انقلاب تا الان بوده است.

گروگان گیری سربازان آمریکایی

جریان گروگان گیری سربازان آمریکایی توسط حزب الله لبنان یکی از عبرت­های مهم برای جمهوری اسلامی بود.

در خاطرات آمریکایی­ ها هست که به خاطر ننگی که به بار آورده بودند، فروپاشی اتفاق می­ افتاد. سربازهایشان توسط گروه کوچکی مانند حزب الله به اسارت در آمده بودند. آمریکایی­ ها هر کاری کردند نتوانستند این گروگان ­ها را آزاد کنند. اسرائیلی­ ها هم نتوانستند این کار را انجام بدهند. موازنه دنیا به هم می­ ریخت که با رئیس جمهور ایران (آقای رفسنجانی) پای میز مذاکره نشستند. مذاکره این بود که گروگان ­ها آزاد  شوند و تحریم ها برداشته شوند. تمام این توافقات با آمریکا در دوران یک خط فکری اتفاق افتاد، خط فکری غرب گرا! برای این کار شخصی از اتحادیه اروپا را مامور کردند که وساطت کند و گروگان ­ها آزاد شوند. هر یک گروگان که آزاد می­ شد رئیس جمهور پیام می­ داد ما حسن نیت به خرج دادیم. ولی آن­ها می­ گفتند باید آخرین گروگان آزاد بشود. آخرین گروگان آزاد شد، آمریکایی­ ها دبه در آوردند و گفتند یک کشته  داشتند که  باید جنازه او هم برگردد. جنازه او هم برگشت. نماینده اتحادیه اروپا ­گفت که آمریکایی­ ها گفتند هیچ وقت به یک انسان بد اعتماد نکن. ایرانی­ ها بد هستند. می­ گفت نمی دانم چطور باید به چشمان بحت زده رئیس جمهور ایران نگاه کنم و خبر فریب خوردن خودم را اعلام بکنم!

دوران اصلاحات، در جریان هسته­ ای همین اتفاق افتاد. هسته ­ای تعطیل شد، پلمپ شد که تحریم برداشته شود ولی آمریکا بیشتر تحریم کرد! تیم مذاکره تشکیل شد و این­ بار برجام را امضا کردند. این ثمره اعتماد به آمریکا است.

این ویژگی دشمن است که پیمان شکنی می­ کند و بر سر عهد و پیمانش هیچ­ وقت نمانده است و نخواهد ماند.

۴- ایجاد شبهه

چهارمین ویژگی دشمن، ایجاد شبهه است. یکی از کارهای دشمن این هست که شبهه درست کند. مثلاً در فضای مجازی، چند هزار شبهه وجود دارد و هر روز بر تعداد شبهات اضافه می­ شود. هر اتفاقی که در جمهوری اسلامی می­ افتد چه خوب چه بد، ده ­ها شبهه به دنبال آن درست می­ شود.

  • اگر در یک پاساژ یا مجتمع آتش سوزی اتفاق بیفتد دیده شده که دشمن به دنبال آن چقدر شبهه درست می­ کند؛ که سپاه بمب گذاشته است. در جریان پلاسکو همین شبهه بود که می­ گفتند چون سپاه گفته تخلیه کنید، تخلیه نکردند بمب گذاشته است.
  • در راهپیمایی قدس دیده شده که چقدر شبهه درست می­ شود.
  • یا دو سه روز قبل از انتخابات سال ۱۳۹۶، شبهه­ ای مطرح شد که کمیته امداد صدقات مردم را بر می­ دارد و در فلسطین سفره افطاری پهن می­ کند! در صورتی که با کوچک ترین رجوع به سایت کمیته امداد مشخص می­ شد که کمیته امداد در اکثر کشورهای اسلامی صندوق صدقات دارد. در لبنان بالای ۱۵۰۰ عدد صندوق صدقات دارد. در فلسطین و غزه دویست عدد صندوق صدقات دارد. حتی رئیس کمیته امداد اعلام کرد ما صدقات را حتی از یک شهر ایران به شهر دیگر نمی ­بریم چه برسد به یک کشور دیگر ببریم.
  • شبهه­ ی دیگری که مطرح می ­شود این است که فلسطینی ­ها پنجاه، هفتاد سال پیش، زمین­ هایشان را به یهودی ­ها فروختند، پس حقی نداشتند و یهودی­ ها مالک زمین­ های آنها هستند. طبق آمار رسمی مساحت کل فلسطین حدود ۲۷ میلیون و نیم (۱۰۰۰متر مربع) است. مجموع زمین‌هایی که یهودیان تا روز پایان قیومیت انگلیس در ۱۵/۵/۱۹۴۸ به دست آورده بودند کمتر از دو میلیون و نیم یعنی حدود ۵/۶ درصد کل مساحت فلسطین بود.[۱۰]
  • یکی از افتخارات جمهوری اسلامی، اعدام­ های سال ۶۷ است. مجاهدین خلق که در سال ۶۱ حدود هفده هزار نفر را ترور کرده بودند، دستگیر شدند. گروهی که توبه کردند مورد عفو اسلامی قرار گرفتند. گروهی که توبه نکردند، قائم مقام رهبری دخالت کرد و تعدادی از آنها را آزاد کردند. همین تعدادی که آزاد شدند، جزء کشته های عملیات مرصاد هستند. یعنی شمشیر دست گرفتند، اسلحه دست گرفتند و با نظام اسلامی جنگیدند. گروهی که زندانی بودند توبه نکردند و در عملیات فروغ جاویدان یا مرصاد که اتفاق افتاد، در زندان در حمایت از مجاهدین خلق اعتصاب می­ کنند. این­ها کسانی بودند که در حمایت از مسعود رجوی در زندان با قاشق یکی از زندان بانان را کشتند. امام حکم می­ دهند که اگر این­ها توبه نکنند باید کشته شوند.

عین جریان اعدام ­های سال ۶۷ در عراق اتفاق افتاد، موقعی که حزب بعث برکنار شد، نظر جمهوری اسلامی این بود که؛ کسانی که توبه کردند عفو بشوند، اگر توبه نکردند اعدامشان کنید. عراق اعدامشان نکرد. در نتیجه گروهی به نام داعش تشکیل شد. اشتباه عراق کجا بود؟ حزب بعثی که توبه نکردند پای صدام ایستادند، باید اعدام می ­شدند.  این­ها هشت سال دفاع مقدس با ایران جنگیده بودند، بسیاری از این افرادی که در داعش هستند همان­ هایی هستند که هشت سال دفاع مقدس یا پدرشان یا خودشان با ایران جنگیدند.

۵-استفاده ابزاری از مقدسات

 هر جا که بشود از مقدسات سوء استفاده می­ کنند. اگر لازم باشد قرآن سر نیزه کنند این کار را انجام می­ دهند. اگر لازم باشد خط امام مطرح کنند، خط امام مطرح می­ کنند. ضد امام حرکت می ­کنند شعار خط امام می ­دهند. آنجایی که لازم است یقه شیخی ببندند، می­ بندند، ریش بگذارند ریش می ­گذارند. اگر حکومت عوض شود کروات می ­گذارند و چپه تراش می­ کنند. اگر یک دورانی دیپلماسی این باشد که ریش پرفسوری بگذارند، ریش پرفسوری می­ گذراند. اگر یک زمانی دیپلماسی، این باشد که ریش کامل بگذارند، ریش کامل می­گذارند. این­ها استفاده ابزاری از دین هستند.

نماز در خانه توبیخ شده

یکی از بازیگران زن، که قبل از انقلاب زن فاسدی بود، بعد از انقلاب اموالش را توبیخ کردند، این خانم در جواب سپاهی که گفت خانه­ تان را گرفتیم راضی هستی داخلش نماز می خوانیم؟ زن نگاهی کرد و گفت: جوان اگر قبل از انقلاب نماز می ­خواندی من راضی­ ام ولی اگر به خاطر عوض شدن حکومت و گرفتن پست داری نماز می­ خوانی من راضی نیستم.

این ریاکاری است که امروز فاتحه دین را می­ خواند. ذره ­ای به اسلام و انقلاب اعتقاد ندارد، اختلاس و حقوق نجومی دارد. اما چفیه می­ اندازد و در رابطه با شهدا صحبت می­ کند. آیا اگر شهدا بودند می­ گذاشتند که امروز این مسئولیت ها را بگیرید؟

۶- حرام خواری

کاری که دشمن انجام می­ دهد تشویق به حرام خواری است. می گوید خمس ندهید. زکات ندهید و تشویق به خوردن لقمه حرام می ­کند. کاری انجام می­ دهد که ژلاتینی که با استخوان خوک درست می­ شود وارد شود. همه کاری می­ کند که مردم را حرام خوار کند چون می داند اگر حرام خواری اتفاق بیفتد در مقابل امام زمانش شمشیر می­ کشد. «مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ»[۱۱] شکم ­هایتان از حرام پر است.

۷- ایجاد یاس

مردم را طوری مایوس می­ کند که انگار بدترین جای دنیا جمهوری اسلامی است و جایی بدتر از ایران وجود ندارد. همه آرزویشان این است که از این کشور بروند. برای این است که مقام معظم رهبری نزدیک شصت بار این آیه را در سخنرانی هایشان خواندند، آیه این بوده است. «وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ»[۱۲]خداوند کسانی را که یاری او کنند (و از آیینش دفاع نمایند) یاری می‌کند.     

کجای دنیا سراغ دارید که رهبرش، عالم ترین و با تقوا ترین فرد آن جامعه باشد؟ در صورتی که بارها در تبلیغات کاندیدهای ریاست جمهوری دیده شده که ریاست جمهوری فلان کشور از جمله آمریکا گرفتار انواع فسادهای اخلاقی هستند. حالا رهبر کشور ما چه؟ نائب امام زمان علیه السلام، مرجع تقلید، عالم، متقی، با تقوا، ولی فقیه این یک نعمت برای جمهوری اسلامی و ملت ایران است. در بعضی جاها انتقاد است از جمله به مسئولین حقوق نجومی بگیر، که به اسم اسلام ریشه اسلام و انقلاب را می ­زنند. اما در مقابل گفتمان انقلاب احمدی روشن، تهرانی مقدم، شهریاری، کاظمی آشتیانی، کاوه، همت، باکری، حججی و… است. این­ها خروجی­ های انقلاب­ اند. دشمن از ترس نگذاشت این­ها پا بگیرند و بهترین ­ها را از ملت ایران گرفت. نزدیک به سیصد هزار شهید دفاع مقدس، کم نیست. اگر هر یک از این­ها بودند وضع کشور خیلی بهتر می­ شد. اما خوش خیالان دشمن آب به آسیاب دشمن می ریزند و یاس درست می ­کنند.

۸- گسترش بی بند و باری

با ایجاد شبکه­ های ماهواره­ای و انواع دیگر شبکه ­های هرزه نگاری که بتواند جوانان را به بی بند و باری و فساد بکشاند. چقدر هزینه کرد که حجاب را از سر زن مسلمان بگیرد. در همین کشف حجاب ­های اخیر، بیست و چند خانمی که در تهران کشف حجاب کردند، چند هزار دلار به این­ها پول داده بودند. برای اینکه جوانان را به فساد بکشاند. مشروبات الکلی را مجانی پخش می­ کند. چرا آمریکا شبکه ­های ماهواره­ ای بی بی سی، من و تو، فارسی وان و زمزمه و… را تحریم نمی ­کند؟ اتفاقا این شبکه­ ها را تقویت می­ کند. اگر شبکه موبایل فیلتر شود سریع فیلتر شکن را می ­فرستد. چرا اینقدر هزینه می­ کند؟ چون بقا حکومت او بر این هست که فساد را در جامعه زیاد کند. چند سال پیش نتانیاهو از آمریکا درخواست کرد که، حکومت عراق را با حرکت نظامی و ایران را با ماهواره از بین ببرد. او می­ گوید: اگر جوان­ های ایران، زن­ های زیبا رویی را در ماهواره ببینند، از عقایدشان دست بر می­ دارند همان کاری که در آندلس کردند امروز در جمهوری اسلامی می­ خواهند انجام بدهند. یعنی گسترش بی بند و باری.

این هشت ویژگی، نشانه­ های دشمن است. اعتماد به دشمن ضربات سنگینی می ­زند. یکی از بزرگترین عبرت­ های تاریخ اعتماد یاران مختار به دشمن بود. . موقعی که مختار وارد میدان شد به سپاهش گفت که جمعیت شما بیشتر از جمعیت مصعب بن زبیر است و اگر با شعار «یالثارات الحسین» بجنگیم پیروز می­شویم. گفتن ما این کار را نمی­ کنیم، دشمن به ما امان داده است. دشمن چطوری امان داد؟ به محض این که مختار به شهادت رسید دستور داد گردن آنها را بزنند، در تاریخ آمده حدود هفت هزار نفر را گردن زدند. این نتیجه اعتماد به دشمن است. اعتماد به دشمن خصوصاً دشمنی که عصاره تربیت شده تمام معاویه­ ها و یزیدها و فرعون­ ها و نمرودها و هارون­ ها و مامون­ ها که امروز در مقابل ما قد علم کرده خیلی ساده اندیشی و حماقت است.

[۱]. کنزالفوائد، ج ۱، ص ۲۱۹٫

[۲]. سوره بقره، آیه ۳۶٫

[۳]. سوره ص، آیه ۸۲٫

[۴]. سوره مائده، آیه ۹۱٫

[۵]. سوره قصص، آیه ۴٫

[۶]. داستان­ها و حکایت­های مسجد، غلامرضا نیشابوری، ص ۹۴٫

[۷]. النوادر، فضل‌الله بن على بن عبيد الله حسينى راوندى، ص ۳۰٫

[۸]. نهج البلاغه، سید رضی، حکمت ۱۹۸٫

[۹]. تقویم شیعه، عبد الحسین نیشابوری، ص ۴۳-۴۲٫

[۱۰]. خبرگذاری بین المللی قرآن ( ایکنا)، به نقل از سید مجتبی حسینی یمین، کد خبر ۳۶۷۴۴۰۵٫

[۱۱]. بحارالأنوار، ج ۴۵، ص ۸٫

[۱۲]. سوره حج، آیه ۴۰٫

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*