پزشک یهودی؛ سلیمان برجیس

پزشک یهودی؛ سلیمان برجیس

غیرت دینی مردم کاشان باعث شدن دکتری بهایی که با دادن داروی اشتباه بیماران مسلمان را می کشت، به درک واصل شود.

سلیمان برجيس، يك پزشک يهودى بود كه بهايى شده بود. او در کاشان علاوه بر کار طبابت، داروخانه هم داشت و به مسلمان‏ هايى كه ضد بهائیت بودند داروى اشتباهى می داد و آنان را می كشت.

 

به وسيله اين شخص حدود صد نفر از مسلمانان در آن زمان كشته شده بودند. حقیقت، كم‏كم به گوش عده‏ اى از مسلمانان باغیرت و متعهد كاشان رسيد و چون چاره اى نداشتند و از طرف دولت هم نااميد بودند، تصميم به قتل او گرفتند. آن ها پى فرصت مى گشتند تا تصميم خود را عملى نمایند و هشت نفر هم پيمان شدند اين كار را به انجام رسانند، و سلیمان برجيس را به سزاى اعمالش برسانند.

 

بالاخره موفق شدند و به بهانه طبابت، وی را به منزلی کشانده و او را به قتل رساندند. و سپس خودشان را در اختيار مأموران انتظامى قرار دادند.

 

به مجرد دستگيرى آن ها و اطلاع مردم، بازار كاشان بسته شد و مردم از علماى شهر تقاضاى آزادى آن ها را نمودند. شهربانى كاشان براى رهايى از دست مردم آن هشت نفر را به تهران منتقل نمود. آيت الله بروجردى و چند تن از علمای دیگر اقداماتى را براى آزادى آن ها انجام دادند. بهائی ها وكيلى به نام دكتر عبدالله رازى داشتند. وى به دفاع از دكتر برجيس می پرداخت. چند روز جريان محاكمه طول كشيد. روزى كه بنا بود دادگاه رأى خود را صادر نمايد، ناگهان سه نفر از گروه فدائيان اسلام وارد دادگاه شدند.

شهید نواب صفوی به متهمان گفت: «مطمئن باشيد تا برادران شما زنده هستند، اين دادگاه هیچ غلطى نمی تواند بكند». باحضور نواب صفوی جلسه دادگاه به هم ریخت و زد و خورد بین مأموران و هواداران نواب درگرفت. جستجوی مأموران برای دستگیری نواب تا بازار ادامه یافت اما موفق به دستگیری وی نشدند.

 

بالاخره در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۲۹، دادگاه با شنیدن دفاعیات وکلای طرفین، رأی به تبرئه این مسلمانان باغیرت و متعهد داد.

 

منبع:  غيرتمندى و آسيب ها، محمود اکبری، ص۱۲۱٫

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*