مرگِ آسان

مرگِ آسان

دانشمندی عارف در اندیشه تطبیق این کلام معصوم با آیات قرآن بود که می فرمایند :«روح مؤمن هنگام جان دادن به گونه ای آسان از پیکرش بیرون می رود؛ چنان که موی از اندرون خمیر بیرون می آید.» عاجز گشت، شب در عالم رؤیا پیامبر اکرم را دید.

دانشمندی عارف در این اندیشه بود که آیا در قرآن کریم، آیه ای هست که این حدیث معصوم را تأیید کند که فرموده اند:

«یخرج روح المومن من جسده کما یخرج الشعر من العجین، روح مؤمن هنگام جان دادن به گونه ای آسان از پیکرش بیرون می رود؛ چنان که موی از اندرون خمیر بیرون می آید.»

از این رو، تمام قرآن را از نظر گذرانید، اما به چیزی دست نیافت. شب در عالم رویا، پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم را دید. عرض کرد: یا رسول الله! قرآن را مطالعه کردم و چیزی در معنای این حدیث نیافتم. پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند: به سوره یوسف بنگر که آمده است:

«فلما راینه اکبرنه و قطعن ایدیهن…، پس چون زنان مصر یوسف را دیدند، وی را بس شگرف یافتند و از شدت هیجان دست های خود را بریدند.»

همان گونه که زنان مصر با دیدن جمال یوسف، چنان محو شدند که دست های خودشان را بریدند و دردی حس نکردند، مؤمن نیز وقتی فرشتگان رحمت و نعمت ها و حوریان و قصرهای بهشتی را می بیند، قلبش مشغول می شود و درد جان دادن را حس نمی کند.[۱]

[۱] – شگفتی های برزخ نویسنده: محمد علی کریمی نیا و کتاب رنگارنگ، ج ۲/۴۳۳

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*