جهاد اقتصادی در صدر اسلام

جهاد اقتصادی در صدر اسلام

در سال هفتم بعثت، وقتی قبیله قریش دیدند که اسلام به خارج از حجاز هم نفوذ کرده، با هم مشورت کردند تا راهی برای تسلیم شدن پیامبر (صلی الله علیه و آله) و یارانش پیدا کنند. لذا مقرر شد عهدنامه ­ای امضا کنند که به موجب آن، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و یاران و خاندانش را در محاصره قرار دهند.

در سال هفتم بعثت، وقتی قریش نتوانستند یاران پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) را از حبشه بازگردانند و دیدند که اسلام به خارج از حجاز هم نفوذ کرده، با هم مشورت کردند تا راهی برای تسلیم شدن پیامبر (صلی الله علیه و آله) و یارانش پیدا کنند. لذا مقرر شد عهدنامه ­ای امضا کنند که به موجب آن، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و یاران و خاندانش را در محاصره قرار دهند، بدین ترتیب که احدی حق نداشته باشد با آنان رفت و آمد کند. قریش این عهدنامه را در صندوقچه ­ای درون کعبه گذاشت.

از آن پس پیامبر (صلی الله علیه و آله) و یارانش، ناگزیر، خارج از مکه و در دره ­ای به نام شعب ابی طالب ، به سر می ­بردند و زندگی آنان در کمال سختی و ناراحتی می­ گذشت و با این وجود، هر چه دشمن به پیامبر(صلی الله علیه و آله) پیشنهاد می ­داد که از دعوت خود دست بردارد تا او را آزاد کنند، او نمی ­پذیرفت و تسلیم آنان نمی ­شد. آن همه فشارها و سختی ­ها که بر او و امت او گذشت، حتی گرسنگی، محرومیت و خطر دشمنان، او را از پای در نیاورد.‌فشار و سختگیری­ ها به حدی رسید که ناله ­ی فرزندان بنی هاشم به گوش مشرکان مکه می­ رسید. ولی در دل سنگ آن­ها تأثیر چندانی نمی­ کرد.

تا اینکه سه سال از این ماجرا گذشت و پیامبر (صلی الله علیه و آله) از جانب خداوند آگاه شد که موریانه، عهدنامه­ ی قریش را جویده است و جز نام خدا از آن چیزی باقی نمانده است. ابوطالب این مطلب را در جمع قریش اعلام کرد و آنان قول دادند که اگر گفتار پیامبر (صلی الله علیه و آله) راست باشد، دست از محاصره بردارند. سپس به درون کعبه رفتند، دیدند که سخن پیامبر (صلی الله علیه و آله) درست بوده و عهدنامه از بین رفته است. ناگزیر پیامبر (صلی الله علیه و آله) و یارانش را آزاد کردند تا به مکه بازگردند.[۱]

[۱] . منظومه جهاد، سید محمد حسین راجی، ص ۴۸-۴۷٫

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*