شرکت در تشییع جنازه یا مجلس علمی

شرکت در تشییع جنازه یا مجلس علمی

رسول‌ اکرم صلی الله علیه و آله در پاسخ به سوال مرد انصاری که پرسید شرکت در تشییع جنازه بهتر است یا مجلس علمی، فرمود: اگر افراد دیگری هستند که همراه جنازه بروند و آن را دفن کنند، در مجلس علم شرکت کن. همانا شرکت در یک مجلس علم از حضور در هزار تشییع جنازه و ... بهتر است.

مردی از انصار نزد رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) آمد و پرسید: یا رسول‌الله اگر جنازه‌ شخصی در میان است و باید تشییع شود و مجلس علمی هم هست که از شرکت در آن بهره‌مند می‌شویم، وقت و فرصت هم نیست که در هر دو جا شرکت کنیم، به گونه‌ای که در هر کدام از این دو کار شرکت کنیم از دیگری محروم می‌مانیم، شما کدامیک را دوست می‌دارید تا من در آن شرکت کنم؟

رسول‌ اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: اگر افراد دیگری هستند که همراه جنازه بروند و آن را دفن کنند، در مجلس علم شرکت کن. همانا شرکت در یک مجلس علم از حضور در هزار تشییع جنازه و از هزار عیادت بیمار و از هزار شب عبادت و هزار روز روزه و هزار درهم صدقه و هزار حج غیرواجب و هزار جهاد غیرواجب بهتر است. این‌ها کجا و حضور در محضر عالم کجا؟! مگر نمی‌دانی به وسیله علم است که خدا اطاعت می‌شود و به وسیله علم است که عبادت خدا صورت می‌گیرد. خیر دنیا و آخرت با علم توأم است. همان طور که شرّ دنیا و آخرت با جهل توأم است.[۱] 

[۱] . الحياه، حكيمي(ترجمه آرام)، ج۱، ص ۶۳

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*