مجموعه لوح | مقابله هسته‌ای با ویروس کرونا

مجموعه لوح | مقابله هسته‌ای با ویروس کرونا

مروری بر دانش هسته ای و مقابله آن با ویروس کرونا؛ به بهانه شهادت شهید فخری زاده، پدر هسته‌ای ایران...

به بهانه شهادت شهید فخری زاده، پدر هسته‌ای ایران 

(( برای دریافت تصاویر با کیفیت بر روی آن‌ها کلیک نمایید)) 

فناوری هسته ای دانشی است که نقشی بیش از تصورات‌مان در زندگی دارد و حالا سانتریفوژهایش هم برای مقابله با ویروس منحوس کرونا استفاده می شوند… وقتی صحبت از آن می شود ناخودآگاه تمام تصورات‌مان در بمب ها و انفجار هایی بزرگ خلاصه می شوند؛ موضوع، فناوری هسته ای است که با این تصور فاصله زیادی دارد، دانشی که از چندین دهه قبل، غربی‌ها برای سنگ اندازی و جلوگیری از دست یافتن جمهوری اسلامی ایران به آن از هیچ تلاشی دریغ نکردند…

با این حال ایران توانست با تکیه بر توانمندی ها و نخبگان داخل کشور، دانش هسته ای را بومی کند و به یکی از قدرت های بزرگ در این زمینه تبدیل شود، این فناوری نقشی بیش از آنچه تصور کنیم در زندگی مان پیدا کرده است؛ مثلا این روز ها و در شرایط شیوع ویروس کرونا، فناوری هسته ای تمامی ابزارهایش را به کار گرفته و به رینگ مبارزه با کرونا آمده است. سازمان انرژی اتمی با استفاده از این دانش هم به درمان بیماران کرونایی و با ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی به پیشگیری از ابتلا به آن کمک می کند…

پیشگیری از ابتلا به کرونا با ضد عفونی کردن تجهیزات

با افزایش شیوع ویروس کرونا سازمان انرژی اتمی و شرکت های تحت نظر این سازمان، شروع به ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی کردند، تجهیزاتی مثل ماسک، گان و …؛ آن هم با روش پرتودهی گاما یا پرتودهی الکترون!

تولید واکسن درمان کرونا با زونال پیوسته

یکی از خاص ترین و پیچیده ترین دستگاه ها، «سانتریفیوژ زونال پیوسته» است. دستگاهی که به جز ایران در جهان تنها سه تولید کننده دارد و وظیفه اصلی اش تولید واکسن های ضد ویروسی است، می توان برای تولید واکسن هر نوع بیماری ویروسی از این دستگاه استفاده کرد. کارشناسان می گویند مزیت های بارز مثل کیفیت و ظرفیت بالای تولید دارو توسط این دستگاه شانس آن را برای تولید داروی های موثر مثل داروی درمان کرونا بالا برده است، این سانتریفیوژ که جزء موارد تحریمی است و سازنده های خارجی حاضر به فروش آن به ایران نیستند.

درمان ریه کرونایی ها با دستگاه تنفسی

از آنجا که کرونا ریه افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد و تنفس آنها را با مشکل مواجه می کند، محققان این دستگاه را تولید کردند که ترکیبی از هوا و اکسیژن قابل کنترل را با یک جریان به ریه بیماران کرونایی پمپ می کند. این روند تا جایی ادامه می یابد که بافت آسیب دیده ریه بیمار را ترمیم کند.

تولید آب از هوا!

دستگاه بعدی که در شرایط اضطراری به کمک ما می آید و از رطوبت هوا، آب تولید می کند، دستگاه تولید آب از هواست، البته این شرایط ضروری می تواند شامل زلزله و سایر حوادث باشد که موجب عدم دسترسی به آب شرب می شود، اغلب روش استفاده از این فناوری به این صورت است که هوا درون لوله های مارپیچی حرکت می کند و بعد از متراکم و خنک شدن موجب تولید آب می شود. تولید آب شرب با استفاده از این فناوری در برخی از دستگاه ها هفتصد و پنجاه کیسه یک و نیم لیتری است.

سانتریفیوژ توبولار

سانتریفیوژ توبولار دارای کاربرد های مختلفی در زمینه جداسازی «جامد از مایع» یا «مایع از مایع» در صنایع نفت، دارویی و غذایی کاربرد دارد. همچنین از آن در زیست شناسی و پلاسمای خون استفاده می شود و پایه عملکردش به دوران روتورش برمی گردد که در برخی دستگاه های تولید داخل سرعتش به ۱۶ هزار دور در دقیقه می رسد.

دانش هسته‌ای در آزمایشگاه

دانش هسته ای نیاز های ملموس تری را هم هدف قرار داده و پایش را به آزمایشگاه ها هم باز کرده است. «سانتریفیوژ رو میزی» که از آن برای آزمایش روی نمونه ها استفاده می کنند. سرعت چرخش اجزای داخلی اش ۴هزار دور در دقیقه است و قابل رقابت با بهترین برندهای خارجی بوده همچنین قیمتش کمتر از نصف این برند هاست.

جهت مطالعه بیشتر به کتاب «فناوری هسته ای چرخ زندگی» اثر سیدمحمدحسین راجی مراجعه فرمایید.

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*