لوح| انفجار غیرت

لوح| انفجار غیرت

روایتی از سالروز انفجار مقر تفنگ‏داران آمريكايی و فرانسوی در بيروت پايتخت لبنان (1983م) 

(( برای دریافت تصاویر با کیفیت بر روی آن کلیک نمایید))  

به مناسبت ۲ آبان، سالروز انفجار مقر تفنگ‏داران آمريكايی و فرانسوی در بيروت پايتخت لبنان (۱۹۸۳م) 

سربازان آمريكايی، فرانسوی، انگليسی و ايتاليايی، از اوايل سال ۱۹۸۲م، براي حمايت از فالانژها در جنگ داخلي لبنان، وارد بيروت شده بودند. حضور نيروهای چند مليتی غربي در بيروت به منزله حمايت غيرمستقيم از تجاوز رژيم صهيونيستی به لبنان در سال ۱۹۸۲م و به رسميت شناختن اشغال حدود نيمی از اين كشور توسط صهيونيست‏ها بود. اما واكنش قهرمانانه مسلمانان انقلابی لبنان بر ضد پايگاه‏‌های آمريكا و فرانسه در بيروت، ضربه سهم‏گينی به قدرت‌‏های غربی وارد آورد و آن‏ها را به خروج مفتضحانه از لبنان وادار كرد.

در اين راستا، در بامداد ۲۳ اكتبر ۱۹۸۳م دو انفجار مهيب در مركز فرماندهی تفنگ‏داران آمريكايی و پست فرماندهی نيروهای مداخله‏ گر فرانسوی مستقر در بيروت، به فاصله شش دقيقه از يك‏ديگر صورت گرفت و بر اثر آن اين دو مركز با خاك يكسان شدند. اين دو انفجار به دست دو مجاهد شهادت‏ طلب كه رانندگی دو كاميون را به عهده داشتند صورت گرفت.

اين كاميون‏‌ها از ميان صفوف نگهبانان هر دو ساختمان گذشته و موجب انفجاری مهيب شدند. در اين انفجارها بيش از ۲۸۶ تن از نيروهای مداخله‌گر به هلاكت رسيدند كه در اين ميان سهم آمريكا بيش از ۲۳۰ كشته و ۸۰ زخمی بود. نيروهای آمريكا و فرانسه به دنبال اين حوادث از لبنان خارج شدند و سربازان متجاوز صهيونيستی نيز تا ماه ژوئن ۱۹۸۵م، بخش اعظم لبنان را تخليه كردند. 

برگرفته از سخنرانی حجت الاسلام راجی

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*